Češi - fanoušci

10 věcí, které dělají Čecha Čechem

Každý národ má něco, co ho od těch ostatních odlišuje. Angličané si o páté sednou a dají si čaj, Italové zase nedají dopustit na svou kávu. Řekové si po obědě rádi dáchnou a odmítají cokoli dělat, zatímco Němci jsou známí svou pracovitostí. Co je to „naše“, co nás charakterizuje, aniž bychom o tom kolikrát věděli?

1. Hrdost

Každý Čech je na svůj národ náležitě hrdý - máme přeci Jágra a pivo!

2. Nespokojenost

Jsou Češi vůbec někdy naprosto spokojení? Skoro bych řekla, že ne. Vždycky je tam něco, co nám ten náš den zkazí. A když už to jednou za čas vyjde a vypadá to, že bychom se dnes mohli mít fajn, přijde řada na politiku a tam se pokaždé něco najde.

3. Svačina

Ať se jde na túru do lesa, procházku se psem nebo obchůzky do města, vždy s sebou bereme něco malého k jídlu. V ideálním případě je to buďto řízek nebo chleba s paštikou.

4. Sportovně nesportovní

Čech je velký fanoušek. Fotbal, hokej, je to fuk, hlavně když hrají naši. Sportovně se i oblékáme. Když se rozhlédnete po ulicích (hlavní město vyjímaje, je zde přeci jen velké množství turistů) uvidíte plno lidí ve sportovním tričku, trekových botech a jiném outdoorovém oblečení. Do kompletní sportovní výbavy už nám chybí většinou jen ta figura…

5. Pravěké shánění potravy

Sběr potravy patřil v pravěku k hlavnímu způsobu obživy. Jisté pozůstatky této činnosti můžeme u českého národa pozorovat až dodnes. Houbaření patří totiž k velmi oblíbeným koníčkům. Obzvláště teď na podzim narazíte při procházce lesem vždy minimálně tak na dvě až tři skupinky lidí bloumající po lese s košíkem v ruce.

Foto: Shutterstock

6. Cizinci

Cizinci to u nás nemají úplně jednoduché. Bohužel mají stále na mnoha místech problém se dorozumět. Oni nám nerozumí, my to vidíme, ale přesto jim to stále tvrdohlavě opakujeme česky a nehodláme s tím vůbec nic udělat. To my jsme tu přeci doma.

7. Zlaté české ručičky

České výrobky jsou kolikrát známé po celém světě a to především díky své kvalitě. Řemeslo u nás má dlouholetou tradici, jenže v poslední době se od něj trochu upouští, což je veliká škoda. Všichni studujeme a nějaká ta manuální zručnost už pro nás není tak důležitá - ve městě se přeci vždy najde krejčovství, jídlo nám také někdo uvaří a když potřebujeme pomoci s něčím v domácnosti, zavoláme opraváře, instalatéra nebo elektrikáře. Pokud ne, je tu vždy babička a tatínek.

8. Pomluvy

Je to špatné, ale je to tak. Pomluvy se u nás šíří na každém místě, v každou dobu a o každém člověku. V trafikách je v nabídce více bulvárních magazínů než seriózních novin. Závidíme si, nevážíme si toho, co máme, a kompenzujeme si to tímto způsobem.

9. Chalupa

Tradiční městská rodinka se každý pátek sbalí a vyrazí na chatu nebo na chalupu za město, ideálně do přírody. Měl by to být odpočinek po náročném pracovním týdnu, ovšem velmi často se stává, že je třeba tady něco uklidit, támhle něco opravit a než člověk všechny tyto zdánlivé maličkosti vyřídí, je na čase, aby jel opět zpátky domů.

Foto: iStock

10. Máme kočku, máme psa

Téma úzce související s předchozím, protože na chatu přeci nemůžete odjet bez svého domácího mazlíčka. Nedávné průzkumy ukazují, že Češi chovají psy nejvíce v celé Evropě - téměř polovina domácností doma nějakého má a kočky o moc nezaostávají. Dělají nám společnost, mají z nás radost a máme jistotu, že vždycky bude alespoň někdo doma.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější