Odpočinek v hrobě

Páteční bizár: Stres ze zkoušek? Lehněte si do prázdného hrobu, nabádá univerzita

Někdo při stresu pije, někdo si jde zacvičit jógu a někdo prostě k uklidnění potřebuje hrob. Pěkný a hluboký hrob. Meditačním choutkám studentů vyšla univerzita v Nizozemí vstříc...

Vrať se do hrobu a medituj

Radboud University v holandském městečku Nijmegen už kdysi dávno s hrobem jako meditačním doplňkem ke studiu experimentovala (a to konkrétně mezi roky 2009 a 2011). Po několika letech se netradiční místo k přemýšlení a zklidnění myšlenek rozhodla zavést znova. Univerzita pak sama na svém webu zdůvodňuje hrobařskou tradici velmi prozaicky: "Můžete si do něj lehnout, přemýšlet o svém životě i o tom, co je pro vás důležité,". Univerzita zároveň prázdný hrob vnímá jako výzvu, ve které by si studenti měli uvědomit svou smrtelnost a nalézt chuť do života.

Video: Youtube.com

Otevírací hodiny i zákaz telefonů

Aby vás v hrobě nic nerušilo, univerzita pro jistotu vydala opatření, které v hrobě (i jeho okolí) zakazuje telefony i četbu (veškeré osobní věci si ale můžete ukládat do skříňky v nedaleké studentské kapli). Dále vám univerzita dokonce pro pohodlné válení a přemyšlení v hrobě zapůjčí i jóga podložku a polštář. Snad jediná nepříjemnost spjatá s poklidem v hrobě je nutná registrace. Místo (ne)posledního odpočinku totiž disponuje vlastní otevírací dobou (od pondělí do čtvrtku od 10:00 do 17:00 hodin a v pátek jen do 15:00 hodin). Pokud vám ale registrace nevadí, o prožitcích z (ne)záhrobí si můžete pohovořit se zaměstnanci univerzity a všechny své pocity rozebrat. 

Ocenili byste na vaší univerzitní půdě meditační hrob? Uvažujeme, že si ho totiž asi pořídíme do kanclu…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější