Dej me si

Stávka na Václavském náměstí zastíněna. Studenti protestovali za točené pivo

Vysokoškolští studenti opět hýbou dějinami. Ti z Univerzity Karlovy se spojili, aby poukázali na problémy dnešní společnosti a projevili nespokojenost s problémy svojí školy. Hlavním tématem bylo znovuzavedení točeného piva v menze areálu UK Jinonice. Událost se může na první pohled zdát jako recese, nicméně studenti touto akcí upozornili na celou řadu dalších důležitých témat.

Je jedna hodina odpolední. Před budovou Fakulty sociální věd Univerzity Karlovy v Jinonicích se shromažďují první studenti, kteří zde přišli jasně vyjádřit svůj názor - požadují znovu zavést točené pivo v menze. Místní menza tuto položku stáhla z nabídky před třemi lety a dnes je k dostání pouze pivo v plechovce. Před vchodem do budovy stojí i Martin, jak jinak než s lahváčem v ruce. Plánuje na stávce být tak dlouho, dokud nedojdou zásoby piva v nedaleké večerce. "Dopady to bude mít, až bude točený pivo v menze a budou všichni padat na zem," odpovídá na otázku, jaké dopady podle něj bude stávka mít.

Foto: Tomáš Novotný

Podle organizátorů jde o vážně míněnou recesi: "Točené pivo v menze opravdu chybí, a nejen v té jinonické. Zároveň jsme si ale tak trochu chtěli udělat legraci z okupační stávky za klima v Karolinu. Ne proto, že bychom nepodporovali boj proti změnám klimatu, ostatně jak lépe bojovat proti globálnímu oteplování než vychlazeným pivem, ale spíše kvůli formě, kterou tato iniciativa zvolila. Přijde nám zvláštní se ani nepokusit o nějaký dialog, třeba na půdě komisí akademického senátu, a rovnou přejít k radikálnímu řešení okupace budov. Rozhodli jsme se tedy postupovat stejně a místo dialogu s Kolejemi a menzami UK nejprve začít stávkou," říká organizátor Martin alias Márty.

Skupina studentů se po shromáždění a doplnění pivních zásob asi po hodině přesunuje do budovy. Svolávají hesla jako "máme lahve v ruce!","pivo není zločin!" nebo "nezávislou justici a orosenou sklenici!" a postupně obsazují centrální prostor jinonické budovy. Následuje přednes originální básničky, o čem jiném než o točeném pivu. S proslovem přichází i student Filip, který se ještě před chvílí zmateně motal v davu a rozdával protestujícím letáčky DEJ-ME-SI

V projevu Filip shrnul důvody, proč se stávkující sešli v Jinonicích a vyjádřil podporu studentům v Hong Kongu: "Stejně jako my zažívají omezení akademických svobod. Bylo nám odejmuto právo na točené pivo a cítíme s nimi sounáležitost," odůvodňuje svůj krok. Po třech lahváčích se cítí sebejistě a je to na něm vidět: "Chtěl bych vzkázat světu, aby se nenechal omezovat ve svých svobodách."

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Stávku si nenechala ujít ani studentka Kateřina: "Studentům sebrali z menzy točené pivo a pokud s tímto problémem nebudeme nic dělat, tak by situace mohla vyeskalovat do problémů, které určitě nechceme. Časem by nám mohli zakázat i ten nefungující eduroam," popisuje své obavy. Nejvíce preferuje Braník a Kozla, ale nebránila by se ani Plzni. Právě tyto tři značky padají nejčastěji, když se studentů zeptáte, které pivo by se mělo v menze točit.

Akce se dostalo široké podpory napříč univerzitou. Kromě některých pedagogů z FSV vyjádřili podporu také studenti z FHS, práv, přírodovědy, 1. LF i Pedagogické fakulty. "Je vidět, že absence piva není problém jen na naší fakultě," komentuje Márty.

Foto: Tomáš Novotný

Hlouček rozvášněných studentů se za zvuku cinkání lahváčů přesouvá do samotné menzy. Márty se chystá vylézt na židličku u jednoho ze stolů a přečíst požadavky stávkujících. Nejde totiž jen o návrat čepovaného piva do výdejny v Jinonicích: "Hodně nás také trápí neustálé zvyšování ceny piva ve Studentském klubu Celetná, která však neodpovídá kvalitě. Také si myslíme, že mnoho zařízení kolejí a menz je až nepřátelských k anglicky mluvícím studentům. Velmi často se stává, že tlumočníka musí dělat náhodný kolemjdoucí, jinak by se tito studenti ani neubytovali nebo nedostali jídlo."

Sotva však stačí organizátor popřát okolním strávníkům dobrou chuť, zpoza výdejního pultu se ozve hlasitá a neúprosná výzva zaměstnankyně zdejší kuchyně, aby dotyčný ze židličky slezl. Stávka je tímto nekompromisně rozehnána, studenti opouštějí menzu a odebírají se do nejbližšího motorestu na točené pivo. "Bitvu jsme prohráli, ale válku vyhrajeme," neztrácí optimismus další ze zúčastněných.

Foto: Tomáš Novotný

Ačkoliv akce byla inspirovaná kolegy z Filozofické fakulty, stávkujícím jde prioritně o točené pivo, rezignaci rektora Zimy nepožadují. "Jsem přesvědčen, že kariérní člen KSČ by neměl být v čele univerzity, která byla 40 let tímto režimem utlačována. Stejně tak by neměl nejvyšší představitel univerzity otevřeně lhát, jako to bylo v případě schůzek s Čínskou velvyslankyní, které Zima nejprve vyloučil, aby je o dva dny později potvrdil. Téma točeného piva ale nechceme spojovat s požadavky na jeho odstoupení nebo odvolání. Klidně se ale o tom s rektorem jako lidé pobavíme u půllitru točeného," komentuje Márty.

Přestože stávka netrvala příliš dlouho, studenti ji považují za úspěšnou. Vyslovili ultimátum pro splnění jejich základních požadavků. Pokud jinonická výdejna nevyhoví, plán na další stávku je jasný - Letná.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější