1.máj - studentský průvod Prohlédni si galerii

#reportáž: I letos se Praha dočkala tradičních prvomájových oslav studentů

Předlistopadové uniformy, rudé prapory i policejní štíty s nápisem „GIBS pro všechny!“ mohli zmást ty, co narazili v úterý kolem poledne v centru Prahy na průvod vysokoškoláků. Předcházel už šestému ročníku Studentského majálesu a vracel se k původní tradici prvomájových oslav. Letos parodií minulých režimů připonal historické milníky „osmičkových“ let.

"Výstřelem z Aurory zahájíme útok na Zimův palác a zahájíme socialistickou revoluci na univerzitě," zaznělo při zahájení. Naráželo se na začátek bolševické revoluce v Rusku a cíl průvodu Karolinum, sídlo rektora Univerzity Karlovi Tomáše Zimy. Tam se několik desítek studentů vydalo z Kampy přes piazzetu Národního divadla, Karlovo a Staroměstské náměstí.

"Pivo do každé rodiny," provolávali po cestě. Svými hesly se vysokoškoláci mimo jiné odvolávali také k současnému dění v hlavním městě. Vykřikovali například "Ať žije Demolínek" nebo "Zprovozněte Žižkov". Fotili si je jak místní, tak i nechápající turisté.

Po cestě hrála živá folklorní hudba, slečny v krojích a s květinovými věnci ve vlasech tancovaly. Samozřejmě se také jedlo a popíjelo. Během několika zastávek kandidáti na krále a královnu Majálesu plnili různé úkoly, na náměstí Václava Havla třeba dostali minutu na proslov ke svým voličům. I zde jeden z kandidátů odkazoval k současné politice a nabízením pečiva připomněl předvolební rozdávání koblih premiéra v demisi Andreje Babiše: "Já nic neslibuji, já dávám."

Ve 13 hodin pak představitelé Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické zahájili samotný Majáles. Program trval do noci a nabízel například několik koncertů, divadelních představení, filmových projekcí, či debat.

Více o prvomájových studentských oslavách v úvodní galerii.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější