mobil

Když mobily pomáhají. Mobil slouží i jako emocionální podpora, zjistila studie

Že v sobě dnes smartphony skrývají telefon, mapu, peněženku, hodinky a třeba i osobního trenéra v jednom, není žádná novinka. Že ale slouží jako pomocníci při pocitu sociálního vyloučení, to tu ještě nebylo. Vědci z Kalifornské univerzity v Irvine zjistili, že chytré telefony svým majitelům neslouží jen jako praktická pomůcka, ale i jako jejich emocionální podpora.
mladí, mobily
life
Sjetí na technologiích
8. 2. 2018
3 minuty k zamyšlení

Závislost na smartphonech a sociálních sítích je téma, které je neúnavně dokola omíláno v médiích, ve veřejných debatách, ale i na rodinných obědech u prarodičů. Oblíbenými výtkami k nadměrnému používání technologií bývá sociální izolace mladé generace od okolního světa, ke které v jeho důsledku dochází. Nová studie provedená na Kalifornské univerzitě v Irvine (Univesity of California, Irvine) ale ukázala, že chytré telefony naopak mohou pomáhat. Dávají nám totiž pocit jistoty a propojení se světem v momentě, kdy se cítíme být společensky izolováni nebo když se ocitneme v nepříjemné situaci.

Když mobil slouží jako emocionální podpora

Podle Johna Huntera, vedoucího projektu z Kalifornské univerzity, představují smartphony podpůrný systém pro takového jedince, který se ocitá v situaci sociální izolace nebo osamění. Telefon totiž dává člověku pocit, že se může kdykoliv spojit se svými blízkými a cítit se tak opět bezpečně. Podle výsledků studie k pocitu bezpečí člověk nemusí nutně chytrý telefon aktivně používat. Stačí, že ho má ve fyzické blízkosti.

Foto: Unsplash.com

V rámci studie byli účastníci podrobeni experimentu, během kterého byli uzavřeni do místnosti k malému stolu se dvěma dalšími lidmi. Ti byli součástí týmu a svou konverzací se snažili verbálně a pomocí gest vyloučit účastníka experimentu z konverzace. Ta se týkala známé osoby dvou lidí u stolu, kterou účastník neznal a tudíž se nemohl do konverzace zapojit.

sociální sítě
life
Sociální sítě už dávno nejsou jen metlou lidstva
9. 5. 2018
2 minuty o sociálních sítích

Nejlepší je telefon mít u sebe, ale nepoužívat ho

Účastníci byli v rámci experimentu rozděleni do tří skupin. Ta první měla dovoleno používat chytré telefony bez jakýchkoliv omezení, druhá skupina mohla mít zařízení u sebe, ale nesměla jej používat. Třetí skupina musela smartphone odložit předtím, než do místnosti vstoupila. Výzkumníci na základě následných výpovědí a vzorků slin zúčastněných zjistili zvýšenou hladinu stresového hormonu v tělech u dvou skupin. Bylo to u skupiny, jejíž členové mohli svůj telefon používat neomezeně, a pak u těch, kteří ho vůbec nemohli mít u sebe. Naopak nejméně vystresovaní byli ti jedinci, kteří mobil mít mohli, ale nesměli jej používat.

Paradoxně nejlepší je tedy v nepříjemných momentech a v situacích sociální izolace mít chytrý telefon fyzicky u sebe, ale vůbec na něj nesahat.

Takže až se příště ocitnete na party, kde nebudete nikoho znát, raději zůstaňte v klidu a nechte ten telefon hezky v kapse.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější