Milion chvilek pro demokracii - demonstrace 1.10. Prohlédni si galerii

#komentář: Českou televizi podminovat nenecháme

V posledních dnech je opět na politické scéně rušno. Důvodem je nominace Petra Štěpánka hnutím ANO do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která má, řekneme-li to hodně ve zkratce, za úkol dohlížet na média a jejich vyváženost. Vyjádření a předchozí zkušenost Štěpánka v radě však budí jisté a oprávněné pochybnosti, jestli je k této funkci ten nejlepší možný kandidát. (edit: Petr Štěpánek 2. října odpoledne vzdal kandidaturu do mediální rady).

Štěpánek na začátku tisíciletí už v radě zasedal a nevyšlo nás to úplně levně, jelikož Česká republika dostala pokutu více než deset miliard korun. Rada svým rozhodnutím totiž vyšachovala americké investory z TV Nova ve prospěch Vladimíra Železného, kterému tak šla na ruku. Chybu rady přiznal i tehdejší ministr kultury Pavel Dostál. Říká se, že chybami se člověk učí, ale po tak drahé chybě je otázkou, jestli někomu dávat druhou šanci…

Milion chvilek pro demokracii - demonstrace 1. října na Malostranském náměstí
Milion chvilek pro demokracii - demonstrace 1. října na Malostranském náměstí Foto: Hana Grohová

Vrásky na čele mnohým dělají i jeho často až extrémní vyjádření na sociálních sítích. S radostí rozdává novinářům přezdívky jako presstituti, publikuje v dezinformačním serveru Protiproud, ke sprostým urážkám také nejde nikdy moc daleko a ve svém statusu na Facebooku napsal, že "ČT je zločinecká organizace, která by se měla podminovat". To je trošku paradox, když právě o ni by se měl v radě starat. Je to něco, jako kdyby chtěl strojvůdce vykolejit vlak, protože se mu prostě nelíbí, jak vypadá. Štěpánek sice říká, že se jedná o bonmot, ale je takovýto "bonmot" na místě? Bonmot má být vtipný, mít nějakou pointu. Štěpánek samozřejmě nemůže fyzicky Kavčí hory podminovat, nicméně ohrozit kvalitu ČT a jejího obsahu může. Notno dodat, že spoustu těchto expresivních vyjádření po kritice na jeho osobu už stačil smazat. Podobné "bonmoty" jsou už díky jednomu z hlavních představitelů našeho státu známé. Dovolte mi tedy také jeden bonmot: ryba smrdí od hlavy.

Milion chvilek pro demokracii - demonstrace 1. října na Malostranském náměstí
Milion chvilek pro demokracii - demonstrace 1. října na Malostranském náměstí Foto: Hana Grohová

Ještě větší ironií je však fakt, že Štěpánek (bývalý politik z řad ODS) je nominant hnutí ANO, které soustavně a velmi tvrdě kritizuje. Na svém twitteru napsal: "Mít ještě v roce 2018 cokoli společného s hnutím ANO je stejný zločin, jako být ještě v roce 1989 členem KSČ." Kritizuje i premiéra Babiše, který je podle vlastních slov sám z nominace Štěpánka překvapený. Stanislav Berkovec z hnutí ANO však Štěpánka obhajuje, prý je to rebel. To je však podmínkou pro přijetí do motorkářského gangu, ne do RRTV. Hlasování má být tajné a proběhne 2. října.

Milion chvilek pro demokracii - demonstrace 1. října na Malostranském náměstí
Milion chvilek pro demokracii - demonstrace 1. října na Malostranském náměstí Foto: Hana Grohová

Organizace Milion chvilek pro demokracii však pohotově na celou situaci zareagovala a na 1. října zorganizovala na Malostranském náměstí demonstraci. "Veřejnoprávní média potřebujeme jako sůl, obzvláště v dnešní postfaktické době. Je to jedno z mála médii, kterému se dá věřit," podotkl jeden z účastníků demonstrace na otázku, proč se této akce zúčastnil.

(--> GALERIE V ÚVODU ČLÁNKU)

Lidé z Milion chvilek pro demokracii celý protest ještě podpořili výzvou pro politiky, která se začala rychle šířit po sociálních sítích a spousta lidí vyslala poslancům jasnou zprávu. Štěpánka v RRTV nechceme.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Je třeba se však mít na pozoru, jestli se nejedná opět o nějaký zastiňovací manévr, kterými se to poslední dobou v tuzemské politice jenom hemží. A současný premiér i prezident jsou mistři v tomto oboru. Veškerá mediální pozornost je stržena na tento problém, ale důležitá témata jako dostavba Dukovan a jiné, pravděpodobně i mnohem důležitější problémy, jsou upozaděny.

Pro fajnšmekry je zde závěrem píseň písní:

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější