Nike Air Jordan 1

Legendy světa tenisek: Nike Air Jordan 1 – teniskové šílenství

Je to již přes 30 let, co společnost Nike (momentálně 16. nejhodnotnější firma na světě) poskytla legendě basketbalu Michaelu Jordanovi mít svůj vlastní model tenisky. V době, co Peter Moore designoval tuto tenisku, nikdo rozhodně nečekal, že to zcela změní celou „sneakers game“.

První pár byl vytvořen v roce 1984 exkluzivně právě pro Michaela v černo černém barevném provedení, aby ladil k dresům jeho týmu - Chicago Bulls. V tu dobu, co Michael obouval tuto tenisku při zápasech, byla v NBA zcela jiná pravidla, a proto dostával kvůli nedostatku bílé barvy na teniskách pokutu 5000$ každý zápas… Ale to hlavám v Nike rozhodně nevadilo, jelikož to byl skvělý marketingový tah, a když se rok na to dostaly boty do prodeje, začalo hotové šílenství.

Další barevná provedení tedy vyšla v roce 1985 a 1986 a už to jelo. K znovu vydání již použitých barevných kombinací došlo nejdříve v roce 1994, a pak dále v letech 2001-2004 a 2007-2017.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Sama značka Air Jordan nám již roky dokazuje spolu s různými umělci a značkami to, že z jedné jednoduché siluety může i po třiceti letech vzniknout něco unikátního a kreativního. Jasným důkazem toho je nedávná spolupráce s majitelem značky Off-White, Virgilem Ablohem, který společně s Nike vytvořil kolekci "The Ten", kde se objevilo deset modelů od Nike, Air Jordan a dokonce i jeden model od Converse. Nejhodnotnější pár, co se přeprodávání tenisek týče, je rozhodně přetvořený model Air Jordan 1 v barevném provedení "Chicago" v takzvaném "deconstructed" stylu.

Michael Jordan na US Open 2014
Michael Jordan na US Open 2014 Foto: Reuters

Abloh a celé Nike k marketingu ohledně této kolekce přistoupili nejlépe jak mohli. Virgil přišel ještě před oficiálním vydáním kolekce s takovým věnováním pro své přátele, kdy udělal to, že vedle nápisu "AIR" na podrážce připsal jméno nebo pseudonym člověka, pro kterého byly, takže se dostaly například k lidem jako je Travis Scott, Takashi Murakami, Chance the Rapper atd.

I na rok 2018 je připravena vlna jak již vydaných, tak i zcela nových barevných kombinací a my se jen můžeme těšit na to, s čím Jordan a celé Nike přijdou dál.

Znáte model? Nosíte? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější