Okupace 1968 a její oběti

Letní noc, která změnila dějiny. Kde a jak si připomenout srpen 1968?

21. srpna uplyne padesát let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Tanky a obrněné transportéry s bílými invazními pruhy tehdy silou ukončily tzv. pražské jaro. Jasně, my jsme událost nezažili, ale o to spíš bychom na to vše neměli zapomínat. Proto nemějte tuto událost jen jako datum z učebnice dějepisu, ale vydejte se na výstavy, koncerty i vzpomínkové shromáždění uctít památky lidí, kteří za odpor vůči okupantům zaplatili životem. A nezapomínejte...

Pražské akce a koncerty

Český rozhlas připravil speciální třináctihodinové živé vysílání s názvem Studio '68. To začíná v pondělí 20. srpna ve 21:00. Jeho moderátoři Jan Pokorný a Martin Veselovský připomenou minutu po minutě události srpnové noci roku 1968. Hned dopoledne 21. srpna naváže před budovou Českého rozhlasu pietní akt k uctění památky padlých. Právě u budovy rozhlasu se odehrály boje, při kterých bylo zabito či smrtelně zraněno 17 lidí…

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

V úterý 21. srpna se taky můžete vydat na Koncert ´68 na Václavské náměstí, na kterém zazní největší hity roku 1968 v podání současných zpěváků. Vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. My tam budeme, co vy?

Okupace 1968 a její oběti
life
TEST: Zlomový rok 1968. Znáte naše dějiny?
21. 8. 2018
3 minuty o historii

Po celé zemi

Brno si 21. srpna od 15:00 připravilo na Jakubském náměstí happening. Uslyšíte projevy, protestsongy, připravená je také výstava o okupaci a promítání dokumentů v bývalé budově České televize. 

V Liberci uctí lidé památku obětí na shromáždění u památníku na náměstí Dr. E. Beneše v 9:00, následně naváže promítání autentických záběrů a koncert písní Karla Kryla.

Co se stalo 21. srpna 1968?

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy začala v noci z 20. na 21. srpna. Už ráno k budově rozhlasu a na Václavské náměstí dorazily tanky, které ostřelovaly Národní muzeum. Od dopoledních hodin jednalo předsednictvo Národního shromáždění, které posléze vydalo prohlášení, že považuje vstup vojsk za porušení mezinárodního práva a žádá jejich odchod. Odpoledne se k výzvám státních orgánů připojila vláda. Ve 22:00 zahájily sovětské tanky palbu, která trvala půl hodiny.

První den okupace bylo zabito nebo smrtelně zraněno 58 občanů Československa.

Plzeňský hlavní program výročí začne ve 14:00 na náměstí Míru, kde organizátoři z Českého rozhlasu připomenou hlavně boje o rozhlas a uctí památku ochránců. 

Do galerií

Třeba v pražské galerii Czech Photo Centre uvidíte nejlepší fotografie ze soutěžního projektu Českého rozhlasu a společnosti Czech Photo. A to stojí za to.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

I v Muzeu Policie ČR nahlédete na dobové fotografie na výstavě s názvem Smutek těch dní aneb týden poté od autora Václava Berdycha.

Skautský institut nabídne výstavu Za vaši a naši svobodu 1968-2018, jejíž anglická verze putovala od dubna po USA. 

Výstavu s názvem Srpen 1968 v Praze si připravilo Muzeum hl. města Prahy.

Na obrazovce i na plátně

Alexander Dubček - politik, který je pevně svázán s pražským jarem. Právě o něm je film Dubček, který pokrývá tři fáze Dubčekova života - rok 1968, život ve společenské izolaci i později po roce 1989. Tak nezapomeňte 21. srpna ve 20:00 na ČT1.

V noci z 20. na 21. srpna přinese Česká televize pořad Dnes před 50 lety s moderátorem Jakubem Železným. Pokud si chcete formou zpravodajských vstupů zpřítomnit srpnové události v odpovídající chlonologické události, nezapomeňte v pondělí večer zapnout Českou televizi.

Omlouváme se, požadovaný obsah nelze zobrazit...

Rozhodně si ale nesmíte v nadcházející týdny v kinech nechat ujít film Jan Palach.

Na webu

Unikátní projekt Toto století si připravila Česká televize, na kterém v jedinečném pohledu na produkci a vysílání Československé televize najdete den po dni věrně zrekonstruován program televizního vysílání přelomového roku.

Speciální obsah pohledem tuzemských i zahraničních účastníků a na unikátních fotografiích i videích najdete na webu Aktuálně.cz.

Máte tip na výstavu, akci nebo web? Dejte nám vědět na redakce@studenta.cz.

Neznámý autor natočil záběry z výletů k soše Jana Žižky u Sudoměře, na hrad Zvíkov a Orlickou přehradu. Letní pohoda náhle končí invazí v srpnu 1968. | Video: Národní filmový archiv |  03:42

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější