závislost na mobilu

Stop.it! Studenti se pouštějí do boje s mobilními telefony

Závislost. Téma, na které panuje ve společnosti poměrně shodný názor. Téměř nikomu se nelíbí pohled na sotva přežívajícího člověka, který si „užívá“ svou denní dávku drogy. Ale zkusili jste se pozorně rozhlédnout kolem sebe? Ať už jsme ve škole, autobuse či kavárně – všude najdeme minimálně jednoho člověka, který s vytřeštěnýma očima zběsile scrolluje obrazovku mobilního telefonu. Nabízí se otázka - kolik rozdílů, jež dělí tyto dvě osoby, dokážete vyjmenovat? Hádáme, že jich příliš nebude.

Mobilní telefon. Vynález, bez kterého bychom si už jen stěží dokázali naše životy představit. Vynález, který prošel od svého vzniku v roce 1973 neskutečným vývojem. Kdo ví, co se tenkrát honilo jeho tvůrci, Martinu Cooperovi, hlavou. S jistotou si ale dovolujeme tvrdit, že ho sotva napadlo, jaké problémy způsobí budoucím generacím. A že přijde den, kdy nadměrné užívání mobilu bude mít svůj název a lidé se budou nuceni ze závislosti - tedy z nomofobie - léčit.

Závislost online
life
Jste netolik? Aneb vítejte ve světě virtuálních drog...
12. 6. 2018
2 minuty o závislostech

Kdo je ohroženým druhem

Říkáte si, že se vás nomofobie netýká? Nebuďte si zase až tak jistí. Závislákem je totiž každý, kdo vezme svůj mobil do ruky vícekrát než 60x denně. Mezi další příznaky patří neustálá kontrola emailů a zpráv, usínání a probouzení se s mobilem v ruce, jeho přítomnost i na nejméně vhodných místech - moc dobře známe ty toalety či posedlost vše fotit a sdílet na sociálních sítích. Že se tak dnes chová téměř každý? Správně. Moderní technologie se totiž oprávněně označují za drogu moderní doby.

Studenti zbrojí proti mobilům

Závažnost celé situace si uvědomují i ti, kterých se problematika týká nejčastěji - mladí lidé ve věku od 15 do 30 let. Mezi ně patří i studenti Podnikohospodářské fakulty VŠE. Ti se rozhodli pustit do boje s moderními technologiemi, přesněji řečeno s mobilními telefony, a proto rozjeli projekt Stop.it. Jeho základním pilířem je osvětové video s názvem Mobilní klec, jehož úkolem je upozornit na možný problém. Aby získalo na veškeré vážnosti, oslovili studenti osobnosti z řad odborníků, mezi které patří například Zděnek Nešpor či Jiřina Šiklová.

Stop.it - Mobilní klec

V čem spatřují zakladatelé projektu největší nebezpečí? Jednoduše v tom, že si nejsme vědomi toho, kolik času reálně na svém mobilním zařízení trávíme. "V praxi to pak vypadá tak, že všude kolem sebe vidíme lidi, kteří jen tak nečině zírají do displeje a jsou na mobilu jenom proto, aby na něm byli. Ten by nám měl ale sloužit spíše jako pomocník. Je to jako s ohněm - výborný sluha, ale špatný pán," vysvětluje Václav Nechyba, člen týmu Stop.it.

I negativa se počítají

Nejenže nás toto chytré zařízení okrádá o mnoho času, dokonce nás ovlivňuje více, než bychom očekávali. Nová experimentální studie provedená na Pensylvánské univerzitě dokazuje, že nadužívání sociálních médií vede k horším emocionálním stavům. Konkrétně k úzkostem a depresím. Nomofobici vykazují i zhoršenou paměť a schopnost koncentrovat se. Naopak ti, kteří socnety v rámci studie omezili, se cítili více v pohodě. Závěr je jasný. Digitální detox nás dovede ke šťastnějšímu životu. Jenže mimo to nám zlepší i zdraví a spánek, zvýší naši produktivitu a dopřeje nám více času pro budování nových, reálných vztahů. No nezní vám omezení online aktivity lákavě?

Pokud ano, nejste sami. Dle studie společnosti Delloite zkoumaní jedinci začínají vnímat, že jim mobilní telefony negativně zasahují do života, a především do vztahů s blízkými lidmi. Proto zkoušejí ta nejjednodušší opatření, jako je vypnutí notifikací či ponechání telefonu v tašce.

mladí, mobily
life
Sjetí na technologiích
8. 2. 2018
3 minuty k zamyšlení

S tím souhlasí i zakladatelé projektu. Jsou přesvědčení, že ti, kteří se alespoň trochu zajímají o sebevzdělání, svou mobilní aktivitu určitě omezí, respektive začnou mobily používat ke správným účelům. Dále upozorňují na důležitost role rodičů, kteří by měli učit své děti, jak být správní uživatelé, aby se do mobilní klece nechytili. "Na druhou stranu tu ale neustále budou ignoranti, kteří si riziko spjaté se závislostí vůbec neuvědomují nebo ho budou záměrně ignorovat," nemalují si budoucnost zakladatelé projektu pouze růžově.

A co přijde?

Na otázku, jestli studenti ze Stop.it plánují nějaké aktivity i do budoucna, jsme dostali jednoznačnou odpověď: "Určitě ano." Členové týmu své vyjádření dále rozvádějí: "Řekli jsme si, že pokud bude o video dostatečný zájem, tak se tématu budeme věnovat i mimo školu. Určitě chceme dále upozorňovat na možnou závislost na mobilech a učit lidi, aby tato zařízení používali ve svůj prospěch, nikoliv na škodu. Co přijde, zatím prozradit nemůžeme, ale máme v zásobě pár dalších osobností, které by s námi rády spolupracovaly."

Počkejme si tedy na jejich další činnost a mezitím se pokusme zamyslet, jestli náhodou i my nejsme tak trochu chyceni v mobilní kleci. Protože pokud ano, je nezbytné učinit opatření, která nás z ní zavčasu dostanou ven. Jak radí Vašek, nejdůležitější je používat mobil vědomě, chytře a tak, aby nás vysoce návykový obsah sociálních sítí nelapil.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější