peníze

Návod: Prasátko trochu jinak. Co s penězi?

Pokud dostáváte každý měsíc kapesné nebo si přivyděláváte, nakládáte s penězi. Nemusí jich být zrovna moc, ale jsou tu. A samozřejmě je fajn všechny rozfofrovat na večírcích nebo po obchodech, ale aby vás zanedlouho nepřekvapilo, že nemáte ani korunu na záležitosti, které potřebujete (třeba nájem) nebo které chcete (např. dovolená). Abychom vás takových situací uchránili, dali jsme dohromady krátký návod, jak zodpovědně hospodařit. Je jedno, kolik si na který účel začnete odkládat, když to ale dodržíte, na dlažbu vás jen tak něco nedostane.

START - Kapesné/výplata

Svatý grál každého budgetu - dostali jste zaplaceno.

Co teď s tím? 

--> Zaplaťte nájem a nakupte jídlo

Blahopřejeme, máte kde spát a co jíst!

Něco vám zbývá? Super! 

--> Odložte si z toho stranou pro strýčka Příhodu

Založte si a postupně vybudujte svůj vlastní fond na nenadálé výdaje - doporučuje se našetřit si na tříměsíční výdaje, a pokud už pracujete, našetřete si tři měsíční platy - říká se tomu tzv. železná rezerva a znamená to, že kdybyste náhodou přišli o práci, máte za co žít, než si najdete práci novou. Ocitnout se najednou zničehonic bez peněz na nájem a jídlo je totiž dost šílené.

Tip: Využijte spořicího účtu (máte tam vyšší zhodnocení než na běžném účtu, odkud vám peníze de facto konstantně mizí, a zároveň odtud můžete kdykoli vybrat - protože nenadálé situace se vám zpravidla předem neohlásí, že)

Něco vám zbývá? Super! 

--> Odložte si na to, co si chcete pořídit ještě letos

Říká se tomu fond na krátkodobé výdaje. V podstatě to znamená, že pokud si chcete letos koupit nový iPhone nebo odletět na pěknou dovolenou, vyplatí se vám mít po ruce peníze, ze kterých to všechno poplatíte.

Něco vám zbývá? Super!

--> Odložte si z toho na něco většího

Chcete auto nebo vyrazit na cestu kolem světa? Tak na to začněte šetřit zhruba pět let předem, abyste měli dostatek času nastřádat si dostatek peněz. Říká se tomu střednědobé cíle a často jsou jimi třeba svatba nebo dítě, ale platí to v podstatě o všem, co si chcete pořídit, ale ne nutně hned nebo za rok.

Tip: Tady už se začínají vyplácet i trochu dlouhodobější produkty včetně konzervativních investic, které mají zpravidla vyšší zhodnocení než "spořáky", ale abyste ho získali, musíte chvíli zůstat. Poraďte se s odborníkem, co je pro vás nejlepší.

Něco vám zbývá? Super!

--> Odložte si z toho na důchod

Možná to zní hloupě, začít si šetřit na důchod už v tak mladém věku, ale vzhledem k tomu, že málokdo z nás opravdu věří v to, že se o nás náš pán a ochránce stát ve stáří postará, doporučujeme začít co nejdřív. Je totiž docela dobře možné, že než zestárneme, posune se věk odchodu do důchodu na sto padesát let, a to pak hodně štěstí, když zjistíte, že už nemůžete pracovat, ale nemáte ani na rohlík.

Tip: Ať už budete šetřit skrze jakýkoli produkt, důležitá by pro vás měla být hlavně garance, že dostanete zpátky alespoň to, co tam vložíte (ne každý produkt to totiž garantuje, tak pozor na to).

Něco vám zbývá? Super!

--> Zaplaťte z toho pařby, kina, übercool topíky i cingrlátka

Tady máte prostor se rozšoupnout - vyrazte do kina, nakupte trendy oblečení, alkohol nebo modrou barvu na vlasy, prostě cokoli, co vám dělá radost. Tohle jsou peníze, které můžete a chcete utratit.

Neutratili jste všechno? Bomba!

--> Nakupte kryptoměny

Proč ne? Kryptoměny přinášejí úžasný příslib - peníze bez hranic, bez poplatků (resp. s minimálními poplatky) a s vysokým zhodnocením. Všichni víme, do jakých výšin v poslední době vystoupal bitcoin. Jenomže - jsou to taky investiční nástroje šíleně volatilní a ze dne na den se skrze ně můžete stát milionářem, anebo můžete o všechno přijít. Upínat se jen na ně je proto obrovský hazard. Zainvestovat do nich ale peníze, které vám na konci měsíce zbývají a stejně by jen ležely na účtu a nechávaly se ohlodávat inflací, je super nápad. Když budete mít štěstí, hodně na nich vyděláte, a když ne, alespoň to nebude bolet.

--> CÍL

Zvládli jste to úspěšně až sem? Gratulujeme!


Článek byl zveřejněn v dubnovém magazínu Studenta s tématem Money. Přečti si víc!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější