Colours of Ostrava 2018

Proč letos navštívit Colours of Ostrava? Hudba, přednášky, tanec, divadlo

V půlce července vypukne další ročník festivalu Colours of Ostrava opět v ostravských Dolních Vítkovic. Tento industriální prostor čekají velké pecky - 130 kapel z 37 zemí celého světa a doprovodný program včetně 150 inspirativních přednášek na diskuzním fóru Meltingpot, divadla, workshopy, výtvarné instalace a spousta dalšího. Nudit se opravdu nebudete. Festival tak dokázal, že se dá „přežít“ i bez podpory Agrofertu.

Největším splněným snem organizátorů letošního ročníku Colours of Ostrava je sobotní koncert legendárních The Cure. "Snažili jsme se o ně dlouhých deset let, je to vlastně kapela, kterou bylo v historii Colours nejnáročnější do Ostravy dostat. Až nyní se to povedlo, bude to velký svátek," říká ředitelka festivalu Zlata Holušová.

Dalším hudebním lákadlem jsou Florence + The Machine, Rag'n'Bone Man, Years & Years, John Butler Trio, ZaZ, a spousta dalších. Celkový program nabídne 130 kapel z 37 zemí světa - od Brazílie, Haiti, Jamajky přes Estonsko, Izrael, JAR až po Japonsko či Austrálii.

Foto: MIchal Lukáč

Vystoupí i čeští a slovenští interpreti - z těch nejzajímavějších můžeme zdůraznit Dana Bártu, Prago Union, Buty, Bena Cristovaa a další.

Někteří čeští hudebníci ale v minulých letech odmítli na akci vystoupit kvůli sponzoringu firmy Agrofert. "Nejasná doba, ve které žijeme, potřebuje jasná stanoviska," uvedl loni Tomáš Klus v reakci na sponzoring koncertů populární hudby českou firmou. Letos už tento problém interpreti nemají. Agrofert totiž po šesti letech od sponzorování Colours of Ostrava sám odstoupil. Jak informoval server Aktuálně.cz, důvodem jsou hospodářské výsledky holdingu, které si žádají úsporná opatření.

Video: Colours of Ostrava

Pořádání festivalů je rok od roku těžší - a jde o velmi nejisté podnikání. Nelze ovlivnit počasí ani to, jaké kapely budou v termínu festivalu na turné, neboť boj o zahraniční hvězdy je velice tvrdý. Navíc velké hvězdy jsou každý rok dražší a dražší - i přes tyto úskalí Colours of Ostrava s rozpočtem více než 130 milionů korun prý ohrožen není.

Foto: dolnivitkovice.cz

Když už máte dost hudby, zajděte na taneční workshop nebo divadlo

Jako každý rok se během festivalu můžete zúčastnit tanečních workshopů různé směsice žánrů - flamenco, swing, hip hop nebo západoafrické tance. Tradiční místo na Colours mají také divadelní představení. Letos budou obzvláště uspokojení ti, co mají rádi alternativnější divadlo - např. spojení tance a rockového koncertu kapely Please the Trees s taneční skupinou Losers Cirque Company, vystoupení 420people, Divadlo Vosto5 nebo Goršecke Narodnie Akademične Teatr. Jen pozor, kapacita Gongu, kde se workshopy konají, je omezená - představení je tedy nutné předem rezervovat.

Proč je Colours of Ostrava jedním z nejlepších festivalů:

 1. mix hudebních žánrů
 2. skvělý industriální areál
 3. atmosféra
 4. jídlo a pití všeho druhu
 5. Ostrava !
 6. dobrovodný program

Meltingpot: Od digitální revoluce až po bioart a teorii velkého třesku

Již počtvrté proběhne v rámci Colours of Ostrava mezinárodní diskusní fórum Meltingpot, kde na osmi scénách vystoupí celkem 150 inspirativních řečníků z více než 20 zemí světa.

Video: Colours of Ostrava

Speakeři, kteří by vás mohli zajímat:

 • vůdčí osobnost uměleckého proudu bioart, kontroverzní vědec a charizmatický umělec Joe Davis
 • legendy mezi novináři CNN Ingrid Formanek a Jim Clancy
 • globální expertka na komunikaci a média, business manažerka pro Čínu Yan Mei
 • vůdce amazonského kmene, léčitel a ekologický aktivista Manari Ushigua
 • evangelický pastor, řečník a spisovatel Mark Gungor
 • David Vávra, architekt, herec, spisovatel
 • Přemek Forejt, šéfkuchař, influencer, porotce MasterChef Česko
 • Radek Jaroš, horolezec a první Čech s titulem Koruna Himaláje

The Big Bang Stage

Novinkou pro letošní rok je The Big Bang Stage, scéna věnující se popularizaci částicové fyziky. Návštěvníci se budou moci setkat a diskutovat s předními vědci organizace CERN a dalších spřátelených institucí. Program bude doplněn o interaktivní a zážitkové workshopy.

Tak co, vyberete si? Jestli ještě stále váháte, zda letos festival navštívit nebo ne, pusťte si dopředu playlist vybraných interpretů na Spotify nebo Youtube. Určitě vás přesvědčí!

Foto: Michal Lukáč

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější