spánek

Studentův průvodce lepším spánkem

Buďte k sobě upřímní - kolik hodin spánku si většinou dopřáváte? Odborníci tvrdí, že bychom měli každou noc naspat 7-8 hodin. Pokud spánku věnujeme 6 hodin a méně, náš mozek nebude fungovat zrovna nejlépe. A to může vést do budoucna k nepříjemným stavům (třeba až ke zdravotním problémům jako srdeční onemocnění, zvýšení tělesné hmotnosti, cukrovka a špatná kognitivní výkonnost). Jenže někdy, zejména v rušném studentském životě, nám prostě nejde dodržet ideální počet hodin. Jak na to?

Ložnice

Zde může být hlavní příčinou světlo. No vážně. Zkuste svou ložnici přeměnit na místo klidu a odpočinku. Když jste tedy připraveni na spaní, zhasněte všechna světla a zatáhněte žaluzie. Pokud máte červeně vymalované zdi, také to není ideální - zaměřte se na neutrální barvy.

mladí, mobily
life
Sjetí na technologiích
8. 2. 2018
3 minuty k zamyšlení

Máte špatný spánek kvůli hlučným sousedům nebo spolubydlícím (ehm, chrápání)? Zkuste sluchátka.

Nezapomeňte před spaním vyvětrat - obvykle se nám i lépe spí, když je teplota v ložnici chladnější (kolem 18 stupňů).

Životní styl

Snažte se dodržovat pravidelný režim tím, že se každé ráno probudíte ve stejnou dobu. Vaše tělo se vám odvděčí tím, že večer budete lépe usínat.

I pravidelný pohyb může mít vliv na váš spánek. Pozor ale, pokud cvičíte večer - trénink si dejte nejpozději tři hodiny před spaním.

postel
life
Proč nemůžu spát aneb modré světlo – zlo dnešní doby
25. 4. 2018
2 minuty k pravidelnému spánku

Vypněte to

Obrazovky vyzařují modré světlo, díky nimž se naše mozky cíti více vzhůru. Zkuste proto vypnout televizi, notebook i telefonu nejméně 30 minut před tím, než se chystáte ke spánku. Takže kontrolu Instagramu nebo sledování Netflixu si raději nechte na jindy…

Appky

Technologie sice mohou negativně ovlivnit váš spánkový režim, nicméně aplikace jako SleepTime a SleepCycle ho mohou naopak zlepšit. Přestože aplikace nejsou samozřejmě zcela přesné, mohou určit, zda se vám dostává kvalitního spánku - rozeznají spánkové cykly a zjistí, proč se občas ráno cítíme jako zombie.

Pokud jste toto všechno zkusili a stále nevidíte zlepšení, nebojte se obrátit na odborníky. Protože spánkem trávíme třetinu života, je důležitý se tomu věnovat. A to nejen během studentského života!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější