Svatý Patrik - ilustrační foto

Zelená, kam se podíváte. Kdo byl ale svatý Patrik?

Po roce opět nastává den, kdy se vše kolem nás zazelená. A nemyslíme jen přírodu (i když letos se to moc nevyvedlo...). Už tuto sobotu 17. března nás totiž čeká Den svatého Patrika, patrona Irska. Jako každý rok v půlce března se i letos ulice (především Velké Británie, Irska, USA, Austrálie a Novém Zélandu) zbarví do zelena, všude se bude tančit, zpívat, všude budou leprikóni a trojlístky, točit se bude zelené pivo a pít irská whiskey. Bude to zkrátka zase jedna velká párty. Kdo to byl ale ten svatý Patrik? Víte, proč se tento svátek slaví a proč je všechno zelené?

Podle pověr byl Patrik tím, kdo do Irska přinesl křesťanství. Byl synem římských rodičů a neměl jednoduchý život. Po mnoha strastech, kdy byl unesen do otroctví, se mu zjevil bůh, pomohl mu z těžkých časů a přivedl ho k víře. On se pak rozhodl, že svůj život zasvětí právě šíření křesťanství, aby pomohl i ostatním a ušetřil je podobným útrapám, jaké zažil on. Pokřtil tak tisíce lidí, zakládal kostely, ničil nekřesťanské svitky, zatracoval pohanské bohy… (A podle pověsti taky vyhnal ze země všechny hady!) V jeho snahách se mu tak dařilo, že se dokonce Irsku začalo říkat Ostrov svatých. Stal se zkrátka patronem celé země a den 17. března je pak dnem jeho předpokládaného úmrtí. 

Oslavte Den svatého Patrika i v ČR!

Průvod, který je ve světových metropolích důležitou součástí oslav tohoto populárního irského svátku, můžete letos zažít taky. V sobotu v 15 hodin projde Prahou irský průvod a připojit se může opravdu každý.

Zapojit se můžete nejen v průvodu, ale zastavit se i v Tančícím domě (který bude stylově v zelené barvě!) do Glass baru na skleničku či navštívit dvě lokace s bohatým programem - 36 Underground (potkáte tu Marpa, Trouble Gang, MoveBreakers, slovenského rappera Zverinu a další) nebo do Rock Café na Open Mic s bohatým hudebním programem.

Pokud nemáte na 17. března ještě program, svolejte kamarády a pojďte společně oslavit tento irský svátek přátelství a soudržnosti :).

Sledujte web, hashtagy #BezeStrachu, #SvatyPatrik či Facebook Jameson, kde postupně najdete kompletní informace.

Znakem symbolizujícím tento zelený svátek je trojlístek. Patrik ho měl podle legendy používat jako nástroj vysvětlování podstaty křesťanství, především pak Svatou Trojici. No - jak jinak byste ukázali, že lze Boha vidět zároveň jako jednoho a zároveň jako tři (Otce, Syna a Ducha svatého)?

Ústřední barvou tohoto původem irského svátku je zelená. Lidé v tento sváteční den nosí zelené oblečení, jedí zelené jídlo jako např. zelené těstoviny, špenát či pistáciovou zmrzlinu. Zelená je barvou trojlístku a hlavně nádherné Irské přírody, která je pýchou země!

Takže zelenou na sebe, namalovat trojlístek na tvář a hurá na whisky!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější