Kde se majáles vzal?
Pod majálesem si dnes většina mladých představí hlavně festivaly plné zábavy a vystoupení známých hudebních kapel. Tato tradice ale ve skutečnosti sahá až do středověku, kdy vznikla za dob rozmachu univerzit v 15. století. Později slavnosti nejvíce zpopularizoval Alois Jirásek, když ve svém románu Filosofská historie napsal o majálesu litomyšlských gymnazistů. Akci spíše národnostního charakteru si později přisvojili hlavně vysokoškolští studenti a velkolepost májových oslav dosáhla svého vrcholu za počátků první republiky.
„Majáles nám povolili, proto jsme to roztočili“
Po Vítězném únoru se oslav horlivě ujali komunisté, pro které byla akce vyjádřením jednoty veškeré mládeže včetně tzv. pracující inteligence. Nebyli by to ale studenti, „máničky a hipísáci“, aby oslavy stejně nakonec nepojali po svém jako výraz opozice vůči režimu. Nezapomenutelný byl bezesporu rok 1965, kdy se králem oficiálního majálesu stal americký beatnik Allen Ginsberg i přes to, že publiku kvůli jazykové bariéře místo projevu zacinkal na činelky a broukal buddhistickou mantru. Jeho účast na akci byla především výrazem studentské rebelie a boje proti řádu; právě proto byl také několik dní po oslavách z naší země vyhoštěn a až do sametové revoluce byl majáles pod přísným státním dohledem. Prazákladní myšlenkou akce jsou však podle Michala Šamánka hlavně hody, oslava. „To, že se za bývalého režimu využila k politickému protestu, je druhá věc, ale když se zeptáte babičky, co dělala na majálesu, tak se tam pilo a tancovalo a to se dělá dodnes úplně stejně.“
Začátky a strasti největších majálesů u nás
I když se dnes studentských oslav jara po celé republice pořádají stovky, největší majálesy vyrostly v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové, kde je open-air festival spojený s velkým množstvím doprovodných akcí i studentských aktivit. Premiéru si projekt odbyl v roce 2004, kdy se pod názvem Moravský Majáles družily akce v Brně, Olomouci a ve Zlíně. Podle Michala vznikla meziměstská spolupráce hlavně proto, aby s ostatními, zkušenějšími pořadateli sdíleli zkušenosti a nápady a zároveň přilákali větší partnery. Už za rok se k místům konání připojila Praha a o rok později Hradec Králové. Největších (možná až příliš velkých) rozměrů akce dosáhla v roce 2007, kdy se projekt realizoval v 8 městech a v metropolích vsadil na účast zahraničních kapel. „Tohle jsme přepálili,“ přiznává Michal, „z akce se zejména v Praze a v Brně stal velký dvoudenní hudební festival se zahraničními kapelami, nebyl majálesový průvod a volba krále byla víceméně z povinnosti.“
Pořadatelé tak stáli před dvěma možnostmi: buď celý projekt pustit k vodě, anebo koncept akce restartovat a začít myslet jinak. Nakonec zvolili druhou cestu a jejich hlavním cílem se stala práce nejen na hudebním, ale i na širším konceptu studentské zábavy. I přes to, že tak měl majáles před pěti lety namále, oblibu u mladých nakonec neztratil a jeho návštěvnost rok od roku stoupala – až na výjimky, jako například loni v Praze. Počasí se tehdy sice vydařilo na jedničku, festivalu však s úspěchem konkuroval hokejový zápas MS v hokeji Česko – Slovensko, a to i přes to, že na hokej se mohou návštěvníci dívat na open-airu na projekcích také.
Problémy a starosti s průběhem akce ale pořadatelé rozhodně nesvalují jen na ostatní. Když se například v roce 2010 v areálu pražského festivalu ukázalo, že přišlo dvakrát více lidí, než naznačoval počet zakoupených vstupenek, fronty na záchod i na pivo nebezpečně připomínaly čekání na Godota. Jediným způsobem, jak se tomu vyhnout, je nastavit rozumný limit návštěvníků a snažit se o jeho včasné vyprodání. „Když budeme vědět, že do Prahy přijde přesně 15 000 lidí, a víme to měsíc dopředu, připravíme špičkovou infrastrukturu a zázemí pro návštěvníky tak, aby jejich zážitky z majálesu byly co nejlepší. Nyní se to dozvídáme sotva pár hodin před otevřením, a to ještě pár tisíc lidí koupí vstupenku až na místě odpoledne,“ vysvětluje Michal.
Majáles není (jenom) hudební festival
„Vypadá to, že lidé často správně neví, co všechno majáles je,“ odpovídá na otázku programu akce Michal, který s nálepkou hudebního festivalu není vůbec spokojen. „Tak to možná bylo 5 let zpátky, dnes je to ale něco výrazně jiného,“ připomíná. Nejvíc na očích je Majáles Open Air, vrcholná oslava, která je hudebnímu festivalu opravdu podobná, ale majáles tvoří až desítky doprovodných akcí, které jsou pestrou směsí různých menších studentských festivalů, workshopů, divadel a podobně. Ani na samotném open-airu neprobíhají pouze koncerty kapel, celý den začíná majálesovým průvodem, na místě jsou čím dál větší zóny škol, kde jejich studenti a spolky prezentují své aktivity a pokoušejí se k sobě přilákat další nové harcovníky nebo se „jenom“ snaží návštěvníky pobavit. Ústředním tématem hlavního dne oslav je volba nového krále majálesu.
Jak se zapojit do příprav majálesu
Cílem majálesu má být podle Michala hlavně prezentace a podpora aktivit studentů, kteří se za pomoci pořadatelů mohou do akce zapojit a získávat zkušenosti hned na několika rovinách. Buď se mohou zapojit do přípravy průvodu a zóny své školy (zpravidla prostřednictvím studentské unie či spolků), nebo pomoci s propagací a přípravou majálesu v ostatních organizačních rovinách jako agent nebo koordinátor Majálesové jednotky. Kromě volných vstupenek a drobných dárků tak mohou členové Majálesové jednotky získat hlavně nové zkušenosti a spoluodpovědnost za organizaci jednoho z největších festivalů u nás.
Studentské organizace, unie a spolky se mohou prezentovat jak na open-airech se stánkem či nějakou atrakcí, tak v rámci širšího programu oslav. „Pokud například pořádají v dubnu až květnu nějakou menší akci, můžeme ji zařadit do partnerských událostí a využít majáles pro propagaci takové akce, kromě toho ale akcím můžeme nabídnout i know-how, sdělit jim naše zkušenosti anebo poskytnout nějakou formu zázemí, některým akcím i finanční pomoc,“ vysvětluje Michal.
Přijít za pořadateli může jedinec i parta s jakýmkoli nápadem. „My jen dáváme základní kostru toho, co už víme a umíme, ale každý to může pojmout úplně jinak,“ dodává Michal.
Nová vize majálesu: velké zóny škol a hudba? To je hudba budoucnosti
Když se v budoucnu řekne majáles, bude to synonymum pro inovativní festival, kde hudba nebude to první, co si budete asociovat. Na akci budou velké zóny škol (možná velké jako jeden celý majáles) a pódia se možná stanou integrální součástí právě těchto zón. Bude to vlastně součet několika majálesů, kde návštěvník ochutnává, co v daném roce připravili studenti jednotlivých škol, a díky pravidlu, že dramaturgii vedou např. na vysoké škole druháci, by také měl být program každý rok jiný. „Nebojíme se, že by to majálesu nějak uškodilo – právě naopak. Není důvod se zbavovat věcí, které fungují a lidi baví, což jsou především dobré hudební kapely, ale určitě je důvod výrazně inovovat nehudební zážitky. Třeba někdo přijde s něčím, co úplně přebije tradiční koncertní koncept,“ věští Michal.
Tento koncept by měl v budoucnu fungovat přinejmenším v Praze a v Brně, kde je dostatečný počet (zejména) vysokých škol pro jeho realizaci. Všechny studentské aktivity jsou nicméně otevřené nejen veřejným univerzitám, ale i školám soukromým a středním. Jak Michal podotýká, realizace této vize nepotrvá jeden rok, ale klidně i pět nebo sedm let: „Každý rok přidáváme po krůčcích z těchto inovací, když se něco nebude líbit, umíme to pochopit a nepokračovat v tom.“
Jak se to celé dělá
Pořádání velkého festivalu je spíše než legrací celoroční tvrdou dřinou. „Na organizaci majálesu pracuje sedmičlenná skupina lidí full time celý rok, jediné měsíce odpočinku jsou červenec a srpen, kdy nepracují ani naši partneři,“ vysvětluje Šamánek. Širší organizační tým však tvoří více než 20 lidí, když bychom započítali koordinátory a agenty na jednotlivých školách, jsou to stovky studentů. Spolu s bobtnáním rozměru oslav roste také počet lidí, kteří jsou nezbytně nutní pro jejich realizaci, proto jsou zájemci o spolupráci více než vítáni.
A jak je na tom majáles třeba s domlouváním hlavních headlinerů? „Za ty roky už nás kapely znají a máme s nimi zpravidla přátelské vztahy. Naši akci mají muzikanti rádi i proto, že je solidně zorganizovaná a plná mladých lidí, kteří budou vždycky aktivnějším publikem než např. starší návštěvníci letních festivalů,“ konstatuje Michal. Popírá ale, že by jim dobré vztahy pomáhaly například v nižší ceně nebo v konkurenčním boji: „Majáles je úspěšný projekt, takže musí platit jako každý jiný. Navíc, tu a tam vznikají konkurenční pokusy a napodobeniny, které se snaží přesvědčit účinkující, že jsou nekomerční a pětkrát větší, než ve skutečnosti jsou. A tu a tam jim to někdo i uvěří.“ Byznys je zkrátka byznys.
Honem do současnosti: co nás čeká letos
Oficiální Majáles 2012 proběhne – a vlastně už probíhá – ve čtyřech velkých městech: v Praze, Brně, Plzni a Hradci Králové. Jak už víme, kromě hlavního dne slavností nabízí akce na všech místech konání také bohatý širší program oslav. Hlavním tahákem nicméně zůstává Majáles Open Air, který návštěvníkům opět přinese koncerty známých kapel z České republiky a Slovenska. Těšit se tak například v Praze a Brně můžete na jména, jako jsou Nightwork, Tomáš Klus, Tata Bojs nebo MIG 21, ze Slovenska k nám zavítají například Horkýže Slíže, Inekafe nebo Polemic. Velkou novinkou pražské Stromovky bude Electro stage STUDIO 54, kde jako hlavní hvězda večera vystoupí ikona housové scény Chris Sadler a mnoho dalších jmen současné elektronické scény. Pro ty, které více než matadoři naší scény zajímají čerství talenti, je letos opět připravena stage studentských kapel.
Tradičním bodem programu bude volba a vyhlášení nového krále majálesu a Miss Majáles. V některých městech jsou součástí hlavního dne také například Studentský jarmark, Majáles Fashion Market, Jarmark národů a další atrakce. Širší program majálesových oslav vedle Královských párty jednotlivých univerzit obsahuje až desítky dalších studentských akcí, které v letošním dubnu a květnu proběhnou. V Praze mezi partnerské akce patří třeba 4. ročník hudebního festivalu Student Fest 2012 anebo kurzy a workshopy Studentské akademie. Dalším návratem k hodovým tradicím je stavba májky přesně měsíc před konáním hlavního dne oslav, která oficiálně otevře Majálesový měsíc studentů. Začátek majálesového průvodu v hlavním dni oslav tuto májku setne a doveze na místo konání open-airu. Jestli o programu jednotlivých majálesů chcete vědět víc, nezapomeňte sledovat webové stránky celé akce.
Majáles není zadarmo, ale za lidovku
Jak se pořadatelé majálesu staví k námitkám mnohých studentů, že akce v některých městech není bezplatná? Michal k tomu vysvětluje: „Náklady na tak velký projekt jsou enormní a nám se upřímně nedaří jej ufinancovat pouze od partnerů. Přesto se daří mít vstupné za studentskou cenu – 280 Kč v předprodeji např. v Brně (a k tomu pivo zdarma), to je pořád méně, než stojí jeden koncert libovolného z headlinerů.“
Mariana Kopecká