Majáles: Blíží se nejlepší den v roce

Majáles: Blíží se nejlepší den v roce

Dopoledne začne tradičním průvodem, který pohltí vás i majálesovou májku a povede na místo samotných oslav. Tam se setkáte se svými spolužáky ve studentském městečku, poslechnete si nejlepší české umělce, se kterými si následně dáte drink v kapelních barech a pokračujete zábavou až do rána...

Studentské májové oslavy začínají oficiálně společným postavením májky – ozdobeného kmene stromu, který symbolizuje jarní slavnosti. Například v Praze už stojí a můžete ji vidět ve Vodičkově ulici. Vrcholem oslav je Majáles sám o sobě, který začne studentským průvodem. Ten vyrazí z místa, kde byla májka postavena, a dopraví ji až na Majáles. Organizátoři pro letošní rok slibují nejlepší Majáles v historii: „Chystáme více alegorických vozů s kapelami a více doprovodných kejklí. Průvod bude hodně vidět a slyšet!“ slibují pořadatelé.

Přesunem májky na půdu Majálesu se festival rozjede na plné obrátky. Otevřou se bufety a bary, ožije i studentské městečko, kde si studenti připraví pro návštěvníky zajímavé aktivity. Už od jedné hodiny odpoledne začnou hrát kapely a hudební program pojede až do úplného rána.

KDY ŽE SE TENTO OČEKÁVANÝ DEN ODEHRAJE?

Zapište si do kalendářů datum ve vašem městě:

25. 4. v Hradci Králové (U Pileťáku), hradec.majales.cz

30. 4. v Praze (Letňany) praha.majales.cz

7. 5. v Brně (Výstaviště) brno.majales.cz

25.–26. 4. v Plzni plzen.majales.cz*

7. 5. v Ostravě majalesostrava.cz*

7. 5. ve Zlíně majales.utb.cz*

*festival pořádá jiný pořadatel, program se liší

Proč slavíme Majáles?

Nesmíme zapomínat na hlavní smysl Majálesu. Studentské májové oslavy nejsou zdaleka nic nového. Studenti si už za středověkého rozmachu univerzit v 15. století vytvořili tradici oslav jara a studentského života. Za minulého režimu se oslavy změnily v symbol opozice proti komunismu, a tak se roku 1965 stal králem majálesu americký beatnik Allen Ginsberg, přestože česky nerozuměl ani slovo. Na majálesu se ale odjakživa hlavně pilo a tancovalo.

Studenti pořádají každoročně stovky jarních oslav po celé republice, ale největší – Moravský Majáles, vznikl v roce 2004 sdružením oslav v Brně, Olomouci a ve Zlíně. O rok později se k nim připojila Praha a v roce 2006 slavil oficiální Majáles i Hradec Králové.

Majáles si prošel v roce 2007 menší existenční krizí. Dostal nálepku hudebního festivalu a byl kritizován za odklon od původní myšlenky. Organizátoři se ale nevzdali a od té doby dělají vše pro to, aby vedle hudby rostly především studentské aktivity. A to se jim daří. Studentská města se rozrůstají a návštěvníci nechodí na Majáles jen kvůli dobrým kapelám, ale také aby podpořili studentský život v rámci svých škol. Už jenom proto je volba Krále a Miss Majálesu jedním z nejočekávanějších bodů programu.

Foto: Studenta

Majálesové novinky:

Kapelní bary

Kapelní bary budou letos na Majálesu úplně poprvé. Střední a vysoké školy budou mít své kapelní patrony (umělec/kapela), o kterého se budou na Majálesu starat. Především pro svého svěřence postaví „kapelní bar“ – velký stan, který se stane kontaktním místem kapely a studentů (fanoušků). Ti se mohou na výstavbě podílet třeba výzdobou ve vlastním stylu. Kromě drinků na baru si můžete koupit i celý kapelní merchandise a vlastní prostor na prezentaci dostanou i studenti patronské školy. Zkrátka bude tam postaráno jak o fanoušky kapely, tak o kapelu samotnou. A třeba tady právě potkáte svého idola a dáte spolu drink.

Pódia v novém designu

Úplnou novinkou jsou pódia, na kterých budou kapely vystupovat. Navrhoval je Martin Hruška, který vytváří design například i pro letošní koncerty Lucie. Půjde o největší festivalové pódium, co kdy v Česku vyrostlo.

Zadáním pro Majáles bylo vytvořit nezaměnitelné pódium, dostatečně velké a technicky vybavené tak, aby zvládalo “světovou show českých kapel”. U českých a slovenských kapel totiž chtějí zatím pořadatelé zůstat: “Rádi bychom navázali na to, co se loni povedlo kapele Kryštof, a sice že české kapely, pokud mají dostatek talentu a píle, mohou světové kapely vyrovnat, nebo i překonat. Letos budou mít tuto příležitost i další kapely,” říká Michal Šamánek, hlavní dramaturg a dodává: “naše rozpočtové možnosti mají logická omezení, přesto se nám podařilo udělat obrovský skok dopředu a už letošní pódia nebudou mít mezi českými festivaly konkurenci.”

Samotné pódium má 60 metrů na šírku a 20 metrů na výšku, LED obrazovky zaberou plochu přes 320 m2, tj. dvakrát více, než loni. Stavět se bude 5 dní před zahájením akce a likvidovat 2 dny po skončení. Tato stavba vyroste na Majálesech v Praze a v Brně.

Pozadu ale nezůstanou ani ostatní hlavní pódia - ty budou letos celkem čtyři a program se na nich bude překrývat méně, než v minulých letech. Souběžně budou hrát vždy pouze 2 hlavní pódia, žánrově profilovaná jako POP vs. ROCK.

Přesun ze Stromovky do Letňan

Pražský Majáles opouští Stromovku, která už byla poslední dva roky nacpaná k prasknutí. Zdánlivé vzdálení od centra města úplně vyhoďte z hlavy. Na Václavák to z konečné stanice linky C trvá pouhých 18 minut. Kromě toho budou k příležitosti Majálesu posíleny i jiné linky MHD. Letňany nabízí třikrát větší prostor a přidávají se také kryté pavilony, kde bude akce pokračovat až do 4 do rána. A to pak v klidu nasednete zase na ranní metro.

Místo papírové vstupenky čipový náramek

Znovu připomínáme, že s papírovou vstupenkou se tento rok na Majáles nedostanete. Místo toho se organizátoři rozhodli udělat festivalovou revoluci a zavést v Česku něco, co na zahraničních festivalech funguje už nějakou dobu – čipové náramky. Zaplatíte si vstup, ať už v předprodeji, nebo na místě, a dostanete obálku s náramkem. Na něj si můžete přihodit nějaké peníze na občerstvení, dárky a další vychytávky. Nabít náramek lze opět dopředu přes on-line platbu/převodem nebo na dobíjecích pokladnách přímo na Majálesu. Jo, poslední věc – za registraci na www.majales.cz máte pivo zdarma.

Studentské městečko

Studentské městečko je neodmyslitelnou součástí Majálesu. Jenom to pražské se tento rok rozroste do velikosti loňské Stromovky. Studenti největších vysokých škol v ČR budou mít na festivalu vlastní zóny s připraveným programem plným hudby a soutěží o zajímavé ceny. Chystá se taky Queer zóna s heslem „zahříváme Majáles“, Sports & Fun, Art zóna a Majáles International Islands (for our buddies from abroad).

ČZU připravuje velký party stan, kde se budou střídat DJs z vlastních řad. Můžete si zahrát Nintento nebo si odpočinout v relax zóně.

VŠCHT chystá celkem čtyři zóny – Fun, Creativ, Chillout a Drinks. Vše se řídí heslem „Láska je chemie, chemie je VŠCHT“.

VŠE bude oživovat komiksy a nabídne spoustu interaktivní zábavy. V zóně se bude pohybovat král VŠE se svou družinou.

UK překvapí exhibicemi extrémních sportů a tanečními workshopy. Vyhlásí instagramovou soutěž o nejlepší party fotku z jejich zóny.

ČVUT návštěvníkům ukáže, že věda je synonymem zábavy. Studenti předvedou nejnovější technické vymoženosti a studentky sexy pole dance.

Co s sebou?

Na Majáles toho s sebou zas tolik nepotřebujete, ale přece jenom jsou tu tři základní věci, na které v žádném případě nesmíte zapomenout:

1) Čipový náramek – bez něj na festivalu neuděláte prakticky nic.

2) Pohodlné oblečení, ve kterém vydržíte obíhat všechny stánky a bavit se až do rána

3) Spoustu pozitivní energie – přijďte v dobré náladě, čeká vás totiž nezapomenutelný zážitek v unikátní atmosféře – největšího setkání mladých lidí v Česku.

Text: Káťa Tkachenko

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější