reklama
 
Mrazivý Strahov Open Air 2009

Mrazivý Strahov Open Air 2009

„Sorry, dneska nikam nejdu. Venku totiž právě probíhá globální ODteplování.“, napsal mi kamarád v den, kdy už na strahovských kolejích probíhal tradiční hudební festival Strahov Open Air. Počasí bylo vskutku unikátní. Po celém Česku padaly mimo trakařů i stromy, na horách už byl asi metr sněhu a některé okresy v naší republice byly odříznuty od elektřiny. Přesto na Strahově klepalo kosu v mrazivém počasí asi šest tisíc šílenců. Touhu po pořádné pařbě totiž u studentů jen tak nic neuhasí.
reklama

Podobné počasí nikdo z nás opravdu nečekal. Zvláště, když jsme týden zpátky chodili po Praze jen v tričku. Jakmile jsem přijel v odpoledních hodinách ze školy na Strahov, už na mě čekalo několik zakuklených kamarádů poslouchajících písničkáře Xindla X, jaký právě vystupoval. Většina z nás řešila problém s oblečením, protože zima přišla tak náhle a skoro nikdo s sebou neměl ani čepici. Spousta lidí proto měla na hlavách kapuce a to znemožňovalo skoro jakoukoliv identifikaci.

Festival Strahov Open Air má už na kolejích dlouholetou tradici. První ročník se konal v roce 1994 a od té doby se v dalším pořádání pokračovalo, s určitými přestávkami, dodnes. Festival organizuje Studentská unie ČVUT, pro kterou je Strahov Open Air jednou z řady dalších aktivit.

Po Xindlu X vystoupila česká nu-metalová kapela Cocotte Minute a já už začal pociťovat na těle chlad. Naštěstí byli organizátoři flexibilní a zařídili podávání teplých nápojů. Na dračku šel nápoj nazvaný Strahováček, což byla směs svařeného vína, rumu a griotky. Mimo zahřívání těla měl ještě jiný výrazný efekt, a to rychlé působení na mozek. Ve snaze se zahřát proto návštěvník došel poměrně rychle k solidní opici. Následně se objevovali lidé, kteří se sázeli s kamarády a pak se spontánně svlékali do spodního prádla v chladných poryvech větru.

Po sedmé hodině přišel na pódium Ivan Mládek se svým Banjo bandem, hlavním tahákem letošního festivalu. Ivan Mládek a jeho band si svým tradičním oslovováním „vážení přátelé“ a svými scénkami, skoro ihned získali ovace publika. Pro zamilované páry zahráli také jejich (údajně romantický) song s textem „včera večer u sila, já to prvně zkusila“. Když k závěru začali studenti sborem skandovat a dovolávat se známé písně Jožin z bažin, Ivan Mládek reagoval ke své kapele: „Oni jsou jako Poláci.“ Klip Jožin z bažin získal totiž v minulých letech velikou popularitu na serveru youtube.com a Banjo band Ivana Mládka dnes v Polsku vystupuje velice často. Ivan Mládek také pro média parafrázoval slavný Mozartův výrok, když prohlásil: „Mí Poláci mi rozumějí.“

Po Banjo bandu zahrály ještě kapely The Prostitutes a The Chancers. Já jsem bohužel nebyl tak drsný jako ostatní a raději jsem pokračoval v pařbě v teple jednoho strahovského bloku. Potom už mě čekal jen spánek, kocovina a přímo hrozné ranní vstávání do školy. Přesto musím říct, že se letošní festival, i přes nepřízeň počasí, vyvedl a těm, kteří se nízkým číslem na teploměru nechali odradit, bych vzkázal: „O moc jste přišli.“

Fotografie viz.: www.strahovopenair.cz

Pavel Prchal

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější