Nejlepší knížky pro studenty letošního léta

Nejlepší knížky pro studenty letošního léta

Kdy sis naposledy přečetl/a knížku jen tak? Takovou, která není na seznamu povinné literatury a nikde tě do ní nenutil. Teď je na to ta pravá doba. Je po zkouškách a státnicích a před námi ideální čas na lenošení na sluníčku. Můžeš se pustit do kupičky knížek odložených „na později“ nebo inspirovat naším výběrem toho nejlepšího čtení na léto. Vybrali jsme pro tebe jak beletrii, tak i trochu odbornější tituly, pro případ, že by se ti ještě do nějakého toho vzdělávání chtělo.

K moři jedině s pořádnou detektivkou

Detektivky, thrillery a napínavé příběhy k mému létu patří už odjakživa. V kůži policejního vyšetřovatele nebo naopak vraha na útěku čas plyne příjemně kolem a stránky ubývají závratnou rychlostí. Už máte všechny Grishamy z knihovny svých rodičů přečtené? Tady jsou horké novinky.

Foto: Studenta

Gillian Flynová: Zmizelá

Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat… Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy? Psychothriller, který se stal kultem i fenoménem…

Nemilosrdně sžíravý kriminální román doslova uchvátil čtenáře nejen v USA, kde se stal druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (více než dva miliony výtisků) a ani po roce od vydání neopustil první desítku bestsellerů The New York Times (beletrie) a amazon.com (thrillery). Filmovou verzi příběhu se chystá natočit režisér David Fincher (Klub rváčů, Sedm, Muži, kteří nenávidí ženy).

Foto: Studenta

James Grippando: Svědomí

Úspěšný trestní obhájce Jack Swyteck si už léta nerozumí se svým otcem Harrym, guvernérem státu Florida. Harry nechá jednoho z Jackových klientů popravit na elektrickém křesle, ačkoli Jack pevně věří, že muž je nevinen. Vztah Jacka a Harryho se tak ještě více vyhrotí. Vzájemná nevraživost však musí jít stranou. Na scéně se objeví šílený psychopat, který se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou. Jeho geniální manipulace a touha po krvi zaplétají Jacka i Harryho do sítě obvinění, vydírání a lží. Dokáží se domluvit, spolupracovat a překonat hlubokou propast, která je mezi nimi? Měli by! Počet zavražděných svědků roste…

První díl série se svérázným obhájcem Jackem Swyteckem od bestsellerového autora Jamese Grippanda.

Vydává Nakladatelství Fragment s. r. o., www.fragment.cz

Foto: Studenta

Andrew Fukuda: Hon

Jak zůstat na živu ve světě, kde jsou lidé považováni za pochoutku a všichni touží po jejich krvi? Pravidla jsou jasná: nesmát se, nepotit se, neupozorňovat na sebe. A hlavně – nezamilovat se do jedné z nich! Gen se liší od všech ostatních. Nedokáže běžet rychlostí blesku, sluneční světlo ho nezabije a nemá neukojitelnou touhu po krvi. Není upír, je člověk.

Je vybrán, aby se zúčastnil honu na poslední lidi. Jeho pečlivě utajovaný život se hroutí. Skupina bezcitných lovců začíná tušit, že s ním není něco v pořádku. Seznámení s dívkou v něm probudí city, které do té doby neznal. Gen našel něco a někoho, za co má cenu bojovat, a jeho potřeba přežít ve světě plném nemilosrdných dravců je stále silnější...

Vydává Nakladatelství Fragment s. r. o., www.fragment.cz

Z duchovního soudku

Máme pro vás pár tipů, jak po náročném zkouškovém, státnicích a přijímačkách úplně vypnout. Naučte se meditovat a rozvíjejte svoji duchovní stránku, která dostává ve škole určitě pořádně zabrat.

Foto: Studenta

David Michie: Dalajlamova kočka a umění příst

Knihu Davida Michieho Dalajlamova kočka a umění příst lze číst jako moudrou pohádku pro dospělé. Hrdá modrooká kočka vyrůstá v klášteře buddhistických mnichů jako mazlíček Jeho Svatosti. Života malé šelmy je ale zároveň plný různých dobrodružství, ve kterých čtenáře zábavnou formou seznamují se základními principy buddhismu. Dalajlama navíc před svým odjezdem na přednáškové turné své kočce uloží nelehký úkol: bystrá kočka má zjistit, kde lze najít pravou příčinu štěstí…

V zábavném a čtivém románu odhalujícím každodenní život v klášteře i barvité dění za jeho zdmi se kromě odpovědi na Dalajlamovu otázku dozvíme i to, proč kočka vlastně přede. A také, proč právě kočičí oči nejlépe vidí lidské slabosti i krásu.

Vydává Synergie Publishing SE. www.synergiepublishing.com

Foto: Studenta

Arjuna Ardagh: Kdo se směje naposled  (The Last Laugh)

Když jste zoufalí a přijdete o všechno, existují už jen dvě cesty: Buď klesnete dnu, nebo se od něj odrazíte směrem vzhůru. Matt Thomson, který ztratil práci, rodinu i klíč od bytu, uvažoval nejdřív o tom, že skočí z mostu. Pak se ale objevil člověk, který mu znovu ukázal život v celé jeho kráse. A Matt se s ním vydal na cestu plnou dobrodružství, svobody, ale i duchovní proměny…

Románem Kdo se směje naposled se českým čtenářům představuje úspěšný spisovatel a duchovní průvodce Arjuna Ardagh, jehož čtivé bestsellery o možnostech prožití plnějšího a šťastnějšího života získaly už řadu příznivců po celém světě.

Vydává Synergie Publishing SE. www.synergiepublishing.com

Foto: Studenta

Robert A. Glover: Rádce pravého muže

Máte ho občas plné zuby, v sexu  to mezi vámi skřípe, a občas ten příkladně klidný a obětavý muž nepochopitelně vybuchne.  Ale vy mu odpustíte, protože  jinak je „hrozně hodný“. A možná právě to je jeho největší chyba. Kniha Rádce pravého muže amerického terapeuta a psychologického gurua  Roberta A. Glovera odkrývá fenomén tz. hodných hochů, navenek zodpovědných a citlivých, v jádru zoufale nespokojených mužů. A těch je v dnešním světě silných žen, nejistých zaměstnání a dostupných hypoték  čím dál víc i u nás.

Vydává Synergie Publishing SE. www.synergiepublishing.com

BOX: Vyhraj knížku a odpočiň si od školy

Staň se naším fanouškem na Facebooku a sleduj naši zeď (na naší stránce v úvodní fotce u tlačítka Líbí se mi lze nastavit notifikace), pravidelně na ní budeme během léta soutěžit o knížky a další dárky! Naposledy tři z vás vyhráli balíček s knížkou Jak meditovat od nakladatelství Fragment a cool Sudenta fleškou na klíče.

Komu to ve škole nestačilo…

Trochu se vzdělat v něčem, co tě baví, neuškodí ani v létě. Tentokrát si ale můžeš ze seznamu „povinné“ literatury vybrat knížky podle sebe!

Foto: Studenta

Francouzština pro samouky + CD s MP3

Nauč se pár frází francouzsky s tím pravým sexy přízvukem. Funguje v každé situaci! S Christophem, Isabelle a jejich přáteli si osvojíte praktickou slovní zásobu a naučíte se základy francouzské gramatiky. Díky CD ve formátu MP3 si poradíte i s francouzskou výslovností. Jednoduchá struktura této moderní učebnice je ideální nejen pro samouky.

Vydává Nakladatelství Fragment s. r. o., www.fragment.cz

Foto: Studenta

Jared: Diamond: Svět, který skončil včera

Ačkoliv si o sobě myslíme, jak normální životy žijeme, podle Jareda Diamonda jsme vlastně divní. Převážnou část z šesti milionů let své existence totiž vypadala a fungovala lidská společnost zcela jinak. Na cestě k dnešku jsme měnili mnohé, ale nabízí nám opravdu historie poučení, jak dělat věci lépe?

Fascinující kniha s autobiografickými prvky propojující poznatky antropologie a evoluční biologie provokuje, vysvětluje i baví, v každém případě však změní váš pohled na člověka jako živočišný druh.

Vydává nakladatelství Jan Melvil Publishing, www.melvil.cz

Foto: Studenta

Toulky po Provence

Provence je jeden z nejkrásnějších regionů Francie. Vydejte se na cestu krajem provoněným levandulí, tymiánem a mořem. Čeká vás jižní slunce, milí lidé, krásná příroda a bohatá historie.

S tímto netradičním průvodcem se dostanete Provence pod kůži. Dozvíte se informace, které v běžných průvodcích nenajdete. Zajímavosti z oblasti historie, kultury, sportu nebo života slavných osobností. Ať už cestujete ve skutečnosti, nebo jenom prstem po mapě, tenhle průvodce vás bude bavit.

Vydává Nakladatelství Fragment s. r. o., www.fragment.cz

Foto: Studenta

Miroslava Burianová: Móda v ulicích protektorátu

Ani v době všeobecného nedostatku a přídělového systému v období Portektorátu Čechy a Morava (1939-1945) se ženy nevzdaly touhy po elegantním slušivém oděvu. Doba přinesla nové úsporné střihy, kombinování a přešívání. Graficky přitažlivá publikace ukazuje, jak se proměňovala módní linie, jak řešili výrobci i ženy nedostatek materiálu, ale i k jakým příležitostem se nejrůznější oděvy oblékaly.

Kniha se čtivou formou věnuje každodenní realitě života v protektorátu, obsahuje dosud nepublikované pamětí osobností i reprodukce z dobových společenských časopisů. Móda je vizuální téma, které pouze v kombinaci s dobovými fotografiemi, fotografiemi sbírkových předmětů, reklamou, ale hlavně vynikajícími dobovými módními kresbami umožní čtenářům udělat si konkrétní představu o eleganci, kterou období protektorátu navazovalo na první republiku.

Vydává nakladatelství Grada, www.grada.cz

Foto: Studenta

David Gruber: Angličtina – zlomte své věčné začátečnictví

Jak nalézt chuť a vůli začít? Jak rozpoznat dobré učitele a učební pomůcky? Jak překonat krize a pokračovat dál? Jak si pomoci při nedorozumění? Co se naučit dříve a co později? Jak vést k angličtině své děti? Jak porozumět mluvené řeči?

Známý propagátor technik duševní práce, rychločtení a efektivní výuky jazyků nechce nahrazovat ani učebnici, ani konverzační příručku, ani gramatiku, ani slovník. Nazveme-li toto vše obrazně „řezivem“, pak tato knížka je „ostrou pilou“. Pomůže vám „řezat“, naučí vás vybírat si, z čeho a jak se učit. Přestaňte být věčným začátečníkem, dodejte si sebedůvěry a začněte se učit návykům, které vám účinně pomohou při cestě za úspěšným zvládnutím cizího jazyka.

Vydává nakladatelství Grada, www.grada.cz

Rozvíjej svoji osobnost

Osobní rozvoj, produktivita, life hacking… To jsou pojmy, které na nás poslední dobou číhají ve věech koutek on-line i off-line světa. Právě na dovolené a o prázdninách můžeš načerpat nové poznatky a zkušenosti, které ve škole jako když najdeš.

Foto: Studenta

Jason Fried a David Heinemeier Hansson: Práce na dálku

„Za třicet let, až technologie pokročí ještě dál, nebudou lidé při pohledu do minulosti vůbec chápat, proč kdy existovaly kanceláře.“

Práce z domova – nebo z kavárny – nebo z pláže – prostě nikoli jen z kanceláře, je nepřehlédnutelným a rychle se rozvíjejícím fenoménem. Trendem, který mohl vzniknout relativně nedávno díky rozvoji technologií, a přesto je něčím, co byste ani jako zaměstnavatel či zaměstnanec neměli přehlížet. Kniha nabízí odpovědi na všechny otázky, které vás napadají, vysvětlí postupy, doporučí nástroje, otevře oči. Přišel čas opustit kanceláře, již není na co čekat.

Vydává nakladatelství Jan Melvil Publishing, www.melvil.cz

Foto: Studenta

10 kroků k vyšší sebedůvěře

Naučte se mít rádi sami sebe s pomocí deseti jednoduchých kroků. Tato kniha vám pomůže jednou provždy skoncovat s pochybnostmi a začít si věřit. Autor spojuje to nejlepší z bohatých tradic Západu i Východu a nabízí ty nejúčinnější techniky. Naučíte se tak například využívat meditaci bdělé pozornosti, pracovat s myšlenkami či oceňovat své silné stránky. S trochou praxe vám pak tyto jednoduché kroky pomohou objevit, jak úžasná a cenná bytost ve skutečnosti jste.

Vydává nakladatelství Grada, www.grada.cz

Foto: Studenta

Tomáš Baránek: Jak sbalit ženu 2.0

Jste nešťastně zamilovaní? Chcete se konečně seznámit s dívkou? Chcete se zbavit nesmělosti? Chcete získat ženu, která vás ignoruje (anebo nazpět tu, která vás opustila)? Nové, masivně přepracované vydání českého bestselleru, vám změní život. Autor se od 1. vydání věnoval 5 let poradenství a sbírání nových poznatků o mužských stereotypech, chybách a slabinách, aby vše zapracoval do jedinečné, 360stránkové bible nesmělých naplněné novými fintami, koncepty, cvičeními a ilustracemi. Doporučujeme obzvlášť pro studenty technických oborů.

Vydává nakladatelství Jan Melvil Publishing, www.melvil.cz

Foto: Studenta

Jillian Michaels: Udělejte radikální řez

Jste ve formě, ale stále vám zbývá shodit posledních deset až dvacet kilogramů? Máte v kalendáři poznamenanou akci, na které chcete zazářit již bez přebytečných kilogramů? Nebo pouze chcete zjistit, jaké by bylo mít to nejlepší tělo, jaké jste kdy měli? Potom potřebujete objevit to, co miliony čtenářů Jillianiných předchozích knih už dávno vědí! Udělejte radikální řez a posuňte své hranice dál, než jste kdy doufali.

Kniha Udělejte radikální řez vám umožní poznat váš tělesný typ a to, jak funguje váš metabolismus (okysličujete se rychle, pomalu, nebo tak akorát?), a sestavit váš stravovací plán tak, aby odpovídal vašim potřebám. Osvojit si mentální techniky, které vám umožní výrazně si zvýšit sebevědomí a dokázat se lépe zaměřit na úspěch, kterého chcete dosáhnout. Rozvíjet vaši sílu, flexibilitu, koordinaci a vytrvalost. Dosáhnout takových úrovní fitness, o kterých jste si dříve mysleli, že vůbec nejsou možné.

Jen tak pro zábavu

Neboj, máme pro tebe i oddychovky, na které během akademického roku není prostě čas. Na válení u bazénu nebo na terase jsme si oblíbili hlavně nenáročné komixy, které se čtou úplně samy.

Foto: Studenta
Foto: Studenta

Jaz: Opráski sčeskí historje I a II

Znáte skutečné příběhy Cylira a Metojeda, Fridexe Falcskiho, Zmikunda Lucembruskiho nebo Dementa Kutwalda? Víte, jak se skutečně staly významné události historie českých zemí? Pokud si myslíte, že ano, OPRÁSKI SČESKÍ HISTORIE vám dokáží, že ne! Druhý díl oblíbeného komiksu přináší 55 stripů známých z internetu, 10 oblíbených postaviček s vtipným komentářem autora, ale také čtyři úplně nové opráski. To je dohromady spousta zábavy a poučení. Pokud je ještě neznáte, pak se připravte na místy nekorektní humor, zkomolenou češtinu, zástupy fanoušků a neméně početnou skupinu odpůrců. Opráski už také získaly mnohá ocenění. Například Křišťálovou lupu 2013 a mají také výstavu v Národním muzeu. První díl knižního vydání byl nominován na ocenění Český bestseller roku 2013.

Vydává nakladatelství Grada, www.grada.cz

Foto: Studenta

Luboš Brabec: Maraton a jiné pošetilosti

Soubor svižných, vtipných a netradičních sloupků, které spojuje jediné téma: běh ve všech jeho podobách. Šestatřicet kapitol, šestatřicet různých pohledů na jeden z největších fenoménů dneška. Knížka není příručkou s návodem, jak uběhnout maraton, přesto se dozvíte vše podstatné, co k běhání potřebujete znát. Kdy a jaké pít pivo, který tréninkový plán je nejgeniálnější na světě, jak vypadá běžecká sexmise, kde najdete zemi běhání zaslíbenou nebo proč je druhý maraton důležitější než ten první.

Maraton a jiné pošetilosti jsou čtivým a s nadhledem napsaným průvodcem po osudu rekreačního běžce, který nemá v genech příliš talentu, neusiluje stát na stupních vítězů a jehož nejmilejší tréninkovou metodou je sled pokusů a omylů. Tedy průvodcem po osudu drtivé většiny z těch, kdo si párkrát do týdne obují maratonky a vyrážejí na běžecké stezky. I proto se první vydání, na nějž se v crowdfundingové sbírce složili budoucí čtenáři, setkalo s nadšeným ohlasem a náklad byl rozebrán během několika týdnů.

Vydává nakladatelství Grada, www.grada.cz

Foto: Studenta

Jonas Jonasson: Analfabetka, která uměla počítat

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem.

Text: Michaela Raková

Foto: Oficiální fotografie nakladatelství

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější