Ondra na stáži v evropském Silicon Valley: V Berlíně se nikdy nudit nebudete

Ondra na stáži v evropském Silicon Valley: V Berlíně se nikdy nudit nebudete

Nazývají nás ztracenou generací, protože (po)krizová doba studentům a čerstvým absolventům moc práce nenabízí. Nemá však smysl čekat, až „blbá nálada” v Česku opadne, ale místo toho zatnout zuby a zkusit nabrat cenné zkušenosti v cizině. 

EU se sice stále vzpamatovává z propadu jako my, ale světlou výjimkou je Německo, kterému se nyní přezdívá „Ekonomický motor Evropy.” Mnoho úspěšných světových společností, ale i progresivních start-upů hledá mladé talentované lidi z celého světa. Nabízí úžasné placené i neplacené stáže na několik měsíců a často ani nevyžadují znalost němčiny.

Jako stážista sice nezbohatnete materiálně, ale zato si odnesete zkušenosti, které vás v kariéře rychle posunou vpřed. Zpočátku je důležité říct si, kolik času jsem ochoten věnovat, co chci dělat a co se chci naučit. Pak můžete začít hledat pracovní nabídky přes LinkedIn, na českých serverech jako Unijobs.cz, nebo na zahraničních webech typu heysuccess.com. Výhodné je sledovat facebookové profily takovýchto stránek, odebírat newslettery, a nenechat si tak ujít žádnou příležitost. To byl přesně můj příklad. Při hledání stáže jsem na FB profilu Unijobs narazil na pozici stážisty on-line marketingu v mladé start-upové firmě v Berlíně. Neváhal jsem ani vteřinu a poslal hned svoje CV a motivační dopis. Následoval pohovor přes Skype a během pár dní jsem byl přijat.

Foto: Studenta

Práce v německé společnosti vás mnoho naučí díky organizačně vypilované firemní kultuře, důslednosti, ale i úžasným motivačním benefitům a pracovnímu prostředí, které se v Česku zatím moc nevidí. Mnohé firmy jsou navíc mezinárodní, takže budete potřebovat spíš angličtinu než němčinu. Tak je tomu i u nás. V rámci berlínské firmy Visual Meta GmbH, zastřešující on-line obchody z patnácti zemí Evropy, pracuji jako stážista českého týmu internetového nákupního centra ShopAlike.cz, tudíž ke své práci používám hlavně češtinu a angličtinu. Berlín je velmi multikulturní město, takže s angličtinou přežijete, ale zároveň je to skvělé prostředí k naučení se nebo vypilování němčiny.

Berlín je dnes považován za evropské Silicon Valley díky sídlům firem zaměřujících se na inovace a stále rostoucímu počtu nadějných start-upů. Těm chybí talentovaní nadšení studenti, kteří se nebojí zkusit štěstí při realizaci nových projektů. Když se osvědčíte, tak můžete dostat i stálou pracovní pozici a pokračovat v kariéře směle výš. Život je v tomto skvělém velkoměstě navíc velmi pestrý. Jestli už vás Česko nebaví, v Berlíně se nudit nebudete. Bohatý kulturní život, zajímavé workshopy a semináře, setkání kreativních lidí a umělců z celého světa, multikulturalita a hipsterství. Vše co najdete i v Londýně, ale mnohonásobně levněji. Bydlení i potraviny stojí v Berlíně podobně jako v Praze, takže tu rozhodně strádat nebudete.

Dejte svému směřování nový náboj a vydejte se za pestrým životem. Přestěhovat se do Berlína je snadné a díky své blízkosti pouhých 4-5 hodin po dálnici do Prahy můžete udržovat intenzivní kontakt i s domovem!

Text: Ondřej Liška

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější