Petr Stuchlík: Finanční poradenství má velkou budoucnost

Petr Stuchlík: Finanční poradenství má velkou budoucnost

Finanční poradenství začal budovat před více než deseti lety. Vše postavil na solidním poradenství, nikoli na prodávání pojistek a chození po domech. Je to práce pro sebevědomé a cílevědomé. Řeč je o Petru Stuchlíkovi, zakladateli a generálním řediteli finančněporadenské společnosti Fincentrum.

Pane řediteli, proč by si podle vás měl student vybrat kariéru ve finančním poradenství?

Protože se rychle naučí rozumět potřebám lidí kolem sebe, často se naučí řídit jiné lidi, a ještě si vydělá velmi slušné peníze. To je přece skvělý start do života, ne? Pozor, mluvím o solidním finančním poradenství, ne o prodávání pojistek tetičkám a babičkám, jak bohužel často vidím. Je to práce pro sebevědomé a cílevědomé, ti ostatní mohou nastoupit do auditorské firmy a porovnávat kontingenční tabulky v Excelu… I takoví lidé jsou potřeba.

Proč jste se vy rozhodl pro tuto dráhu? Co vás k tomu vedlo?

Vedlo mě k tomu poznání, že se v tomto oboru skrývá obrovská příležitost. Ovšem cesta Fincentra i má osobní do finančního poradenství vedla velkou oklikou přes finance na internetu.

Jaké byly vaše začátky?

Zábavné. Podnikat, vlastně „přivydělávat si“, jsem začal na gymplu překlady a grafickým zpracováním manuálů.

Měl jste někdy chuť vzdát to a zabývat se něčím jiným?

Ano. Největší krize přišla v listopadu 2007, když jsme odhalili velký podvod jednoho z kolegů. Okradl nás v desítkách milionů korun, připravil nás o vše, co jsme roky budovali.

Co vás přimělo zůstat?

Přesvědčení, že dobré jméno si ve financích zkazíte jen jednou a že stojí za to bojovat. Překonali jsme to a vidíte, teď řídím úspěšnou firmu v hodnotě 1,5 miliardy.

Fincentrum dnes představuje zodpovědné poradenství postavené na naprosté objektivitě, etickém chování a potřebách našich klientů.

Proč myslíte, že jste uspěl?

Mám velké štěstí na lidi kolem sebe.

Petr Stuchlík

Narodil se v roce 1977 ve Zlíně. Vystudoval management na Vysoké škole ekonomické v Praze a marketing na Erasmus Universiteit Rotterdam/RSM. V dubnu 2000 spoluzakládal Fincentrum. V letech 2002–2006 pracoval také ve vedení společnosti MAFRA (MF DNES, Lidové noviny, iDNES.cz, TV Óčko). Obchodní oddělení iDNES.cz, které vytvořil, funguje úspěšně dodnes. Ve Fincentru se věnuje strategickému řízení společnosti. Je autorem prvních českých knih o internetové reklamě a ve volném čase pilotuje sportovní letadla.

Co vás každý den ve vaší práci motivuje?

Slovy uhlobarona Reného Ptáčka ze hry Járy Cimrmana: Mě to baví.

Máte nějaké motto?

Osudem člověka je jeho povaha.

Co nejčastěji radíte svým kolegům?

Víte, že vlastně ani nevím? Asi je těch rad příliš mnoho. Nebo málo :-).

Jak se dělá finanční poradenství kvalitně?

Naslouchejte klientovi, vysvětlujte, dejte mu dost času a hlavně jej do ničeho netlačte. Nezamlčujte možná rizika a stále pracujte na sobě a svých znalostech.

Má finanční poradenství budoucnost? Proč? Jak se podle vás bude vyvíjet dál?

Má velkou budoucnost, to je přece jasné. Copak nebudou potřeba lidé, kteří vám pomohou výhodně získat hypotéku? Zajistit vaši rodinu, když vás přejede tramvaj? Pomoci vám odkládat a zhodnocovat peníze pro těžší doby, třeba ve stáří? Mohl bych pokračovat… Finanční poradenství se stále více profesionalizuje, kombinace ostré konkurence i přísnějšího dohledu ČNB pomáhá oddělovat zrno od plev, tedy dobré finanční poradce od těch ostatních. Tento trend bude pokračovat.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější