Týden inovací 2018
poweredbyexperts

Češi jsou kreativní a umí improvizovat. Chybí nám ale odvaha rozjíždět velké věci

Jsme montovna, levná pracovní síla, ruce, které oddřou všechno to, co se vymyslí v Německu nebo v Americe. Takové sebevědomí máme jako národ, a je to velká škoda. Češi vymýšlí zajímavé věci, jen jich prostě není mnoho. Často nám taky chybí odvaha rozjet něco opravdu velkého. Proč? O tom a mnohém jiném jsme se bavili s Lukášem Sedláčkem, jedním z největších propagátorů byznysu, podnikání a inovací v Česku.

Zanedlouho odstartuje letošní Týden inovací, který organizujete už čtvrtým rokem. Proč jste se rozhodl zabývat zrovna inovacemi?

Inovace vnímám jako téma nesmírně důležité, možná dokonce jedno z nejdůležitějších. Schopnost inovovat totiž bez nadsázky rozhodne o tom, jak bude vypadat naše ekonomika a jak se jí bude dařit. České firmy mnohdy považují inovace za jakýsi luxus, který pro jejich úspěch není nezbytný. V lepších případech se téma inovace používá pro firemní prezentaci jako marketingový tahák pro klienty a k nalákání zaměstnanců. Jenomže všechny dynamické firmy na světě berou nutnost inovovat naprosto vážně, výzkumná oddělení mají i menší firmy, protože vědí, že inovace rozhodnou ve velmi brzké době o jejich přežití. Inovace není luxus, je to naprostá nutnost.

Myslíte si, že jsme my Češi inovativní národ?

Jsme národ, který se historicky snažil improvizovat a nalézat řešení v často zdánlivě neřešitelných situacích. Potenciál pro to být inovativní máme, stejně jako velkou dávku kreativity. Co nám však často chybí, je odvaha rozjet něco skutečně velkého a globálního, jako se to podařilo třeba Zbyňkovi Frolíkovi či tvůrcům hry Beat Saber. Musíme se snažit mířit neustále výš, překonávat se a podporovat všechny, kteří se snaží realizovat něco nového.

Foto: Týden inovací

Je u nás takových lidí hodně?

Novináři chtějí zajímavá témata, jako jsou inovace, pokrývat, ale bohužel jich u nás není moc. Není to tak, že by tisíce skvělých inovací zůstaly neprávem bez povšimnutí. Investice do inovací a jejich obecná podpora tu silně pokulhávají, a to je škoda.

I proto jste se rozhodl pořádat akce, jako je právě Týden inovací?

Přesně tak. Snažím se podpořit vznik co nejkvalitnějšího inovačního prostředí u nás, protože inovace budou stále více klíčem k ekonomickému úspěchu každé země na této planetě. Mrzelo by mě, kdybychom nevyužili plně svůj potenciál a smířili se s osudem, kterému se lze vyhnout. Tahle motivace se u mě od začátku nemění, spíše bych řekl, že neustále sílí, s tím, jak vidíme, že naše snažení má smysl a přináší konkrétní výsledky.

Týden inovací 2019

Celý vesmír inovací, vědeckých objevů a převratných technologií, to vás čeká na letošním Týdnu inovací. Vše vypukne 20. května ve Foru Karlín velkým třeskem, tedy mezinárodní konferencí, na které vystoupí celá řada špičkových inovátorů a vědeckých osobností jak ze světa, tak od nás z Česka.

Na konferenci naváže inovační veletrh, kde si návštěvníci budou moct vyzkoušet celou řadu zajímavých technologických novinek, třeba pilotování letadla pomocí simulátoru na principu virtuální reality aj., a kam mají mimochodem studenti vstup zdarma!

Následovat pak bude více než stovka dalších doprovodných událostí (pracovních snídaní, seminářů, konferencí, prezentací a jiných vzdělávacích akcí), které budou po celé republice probíhat celý následující týden.

I když jich tedy není mnoho, jsou u nás přece jen nějací zajímaví inovátoři, vědci, osobnosti, o kterých se vyplatí vědět?

Samozřejmě. I letošní Týden inovací jich několik představí. Bude to například Tomáš Mikolov, který je členem výzkumného týmu v centrále společnosti Facebook, do níž ho přivedl samotný Mark Zuckerberg. Tomáš je uznávaným odborníkem na umělou inteligenci a má mimo jiné velký podíl na tom, že Google Translator už do češtiny nepřekládá jednotlivá slova, ale smysl vět.

Foto: Týden inovací

Na mezinárodní konferenci vystoupí také třeba Soňa Jonášová, šéfka Institutu cirkulární ekonomiky, která je mimořádně aktivní a pracuje na celé řadě projektů, díky nimž se do naší společnosti postupně dostávají udržitelné principy ohleduplné k přírodě.

Návštěvníci dále uvidí i Jana Řežába, který vybudoval jeden z nejúspěšnějších českých startupů Socialbakers a nyní vede velmi zajímavý startup Time is Ltd., šéfa marketingu Google pro střední a východní Evropu Petra Šmída nebo ředitele digitálního bankovnictví České spořitelny Filipa Zemana.

Všude se mluví o AI a robotizaci, jsou tu ale i jiné zajímavé inovace, o kterých se zase tolik neví, ale můžou být v budoucnu hodně důležité?

Oblast zdravotnictví obecně a výzkum nanotechnologie pro zdravotní účely. Tato oblast je fascinující a dotkne se brzy života každého z nás, proto jsem také rád, že jedna z top událostí letošního Týdne inovací bude Pfizer konference s názvem Inovace ve zdravotnictví, na kterou dorazí přední světoví řečníci a mluvit budou mimo jiné o žhavých tématech, jako je genová terapie či technologie editace genomu a jejich potenciál pro medicínu.

Anna Fučíková: „Kam ten svět spěje? Ženy a fyzika!“
work
Anna Fučíková: „Kam ten svět spěje? Ženy a fyzika!“
12. 5. 2017

Na co z programu se vy osobně těšíte nejvíc?

Těším se na celý Týden inovací 2019, protože jsem přesvědčený, že to opět bude skvělá akce. Jsem moc zvědavý na špičkové řečníky, jako je třeba vědecká celebrita Sabrina Pasterski. Ta je obrovskou nadějí současné vědy a na Harvardově univerzitě jí přezdívají "nový Einstein". Zkoumá některé z nejsložitějších otázek ze světa fyziky, a mimochodem, zaujala svou genialitou jak Jeffa Bezose, tak Stephena Hawkinga.

Další zajímavou řečnicí pak bude Američanka Anna Du, která ve dvanácti letech sestavila robota na detekci mikroplastů v oceánech, nebo třeba Patrick Byrnes z Irska, jenž představí inovativní 3D tisk s kovovým práškem. Určitě si projdu i inovační veletrh a nenechám si ujít ani tu již zmíněnou konferenci společnosti Pfizer.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější