Stáže pro mladé jsou skvělou příležitostí pro studenty, kteří vědí, že nemají ve svém životopisu napsanou žádnou pracovní zkušenost v oboru a přitom si již brzy začnou hledat trvalé zaměstnání. Díky stáži získají praktické zkušenosti, kterých poté mohou využít k lepšímu uplatnění na trhu práce. Mladí mohou vybírat mezi pozicemi v administrativě, ekonomii a marketingu, IT, stavebnictví a strojírenství a v mnoha dalších. Student na jakékoli odborné pozici získává odměnu 60 Kč za každou odpracovanou hodinu.
Pracovní stáže absolvují studenti u soukromých firem či neziskových organizací, jak často a kdy přesně tam budou docházet, však záleží jen na dohodě studenta s konkrétní firmou. Přihlášení na stáž neznamená, že ji student automaticky získá, protože zaměstnavatelé si z uchazečů na základě výběrového řízení vybírají toho nejvhodnějšího. Výběrové řízení v tomto případě simuluje skutečnou praxi, studentům tak pomáhá získat cennou zkušenost z prvního pracovního pohovoru. Pokud se zájemce firmě zalíbí, je v informačním systému označen jako „vybrán na stáž“ a posléze kontaktován pracovníkem Fondu dalšího vzdělávání k uzavření smlouvy o stáži. Poskytovatel následně zkontaktuje stážistu a vyplní společně harmonogram stáže, na kterém se dohodnou. Jakmile je harmonogram dohodnut a smlouva podepsána, stáž začíná.
Během stáže se studentům věnuje předem určený mentor z řad firemních zaměstnanců. Jeho úlohou je vysvětlit stážistovi, jak to ve firmě chodí, a po celou dobu ho provázet. V prvních dvou týdnech studenti musí absolvovat e-learningový kurz měkkých dovedností, který jim pomůže např. s komunikací při nástupu, ukáže jim, jak se zapojit do týmové práce a jak zvládat samostatné plnění úkolů. Po ukončení stáže ještě navíc absolvují poradenství s kariérovým poradcem, který s nimi nacvičí pracovní pohovor, pomůže sestavit správně životopis a motivační dopis.
Stáže pro mladé 2
Projekt poběží do léta 2015 a za tu dobu se uskuteční 2200 stáží. Stáže trvají od jednoho do čtyř měsíců, s maximálním počtem 300 hodin. Registrace je možná na www.stazepromlade.cz. Projekt realizuje Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí, a je spolufinancován z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.
„Získat do firmy mladé lidi s nápadem“
To byl jeden z hlavních důvodů, proč se zapojila do projektu společnost AXA, říkají v rozhovoru její zástupci, Libor Rosenzweig a Ivana Langová. Tříměsíční stáž studentky Lenky Hellerové ve firmě vyústila v hlavní pracovní poměr.
Proč jste se rozhodli do projektu zapojit?
Po prvotním prostudování se nám projekt velice líbil. Cítili jsme potenciál toho, že můžeme do svých týmů získat mladé lidi s nápady, zapojit je do činností v rámci firmy, a to jak v jednotlivých regionech, tak na centrále. Obavy jsme měli snad jen z časové náročnosti administrace celého projektu. Velice rychle se nám ale podařilo vytvořit menší tým, který se projektu ujal.
Když zmiňujete administrativní činnost, bylo pro vás vedení projektu náročné?
V týmu bylo 15 mentorů. Administrovat a koordinovat tento projekt tak bylo zejména ze začátku náročné. Chtěl bych na tomto místě poděkovat také naší konzultantce z FDV, za její obrovský přínos. Dohlížela na správné plnění požadavků Fondu a vždy se nám snažila maximálně pomoci.
Kolika studentům jste tedy stáž nabídli?
Celkově jsme zrealizovali v rámci AXA 15 stáží, přičemž poslední stážistka odešla začátkem dubna. Stáže probíhaly po celé ČR – v Ostravě, Olomouci, Třebíči, Brně, Praze, Liberci, Ústí nad Labem. Rádi bychom se zúčastnili i pokračování projektu a rozšířili stáže na další regiony, např. západní Čechy, abychom dali každému regionu možnost se zapojit.
Jak jste vybírali stážisty?
Mentoři si vybírali stážisty formou pohovoru. Na základě toho, že o stáž byl velký zájem, jsme si mohli vybrat kvalitní stážisty. Základem ale rozhodně bylo, aby si stážista tzv. padl do oka s mentorem. To je důležitý předpoklad k tomu, aby jejich vzájemná spolupráce fungovala.
Jakým způsobem pracovali mentoři se stážisty?
Mentoři si mezi sebou vybudovali komunikační síť – vyměňovali si ty nejlepší zkušenosti, jak pracovat se stážistou, a vytvořili systém vzdělávání. Kupříkladu mentorka z Brna si na týdenní bázi připravila rámec vzdělávání se stážistkou, kdy první týdny byly teoretické, a poté se přecházelo k praktickým činnostem. Stážistka se díky tomuto přístupu více osamostatnila. Studenti dostávali rovněž zadání z centrály tak, aby se mohli seznámit i s jinými oblastmi, nejenom těmi, které znali z regionů.
Navázali jste s některými stážisty spolupráci i po ukončení stáže?
Nabídli jsme pracovní místo na plný úvazek stážistce Lence Hellerové v AXA v Praze na centrále. O další stážistce uvažujeme jako o vhodné kandidátce na nově zamýšlenou pracovní pozici. V Olomouci se mimo jiné jedna ze stážistek zapojila do procesů náboru v naší společnosti a rozhodla se o tomto tématu napsat svoji diplomovou práci. Další stážisté se podíleli na projektu inovativních přístupů ke klientům, se kterým nám velice pomohli. Jak z vlastní zkušenosti, tak ze zkušenosti mentorů musím říct, že stážemi prošli velice kvalitní mladí lidé, kteří měli chuť pracovat, zapojit se do nových aktivit a velice dobře odvedli svoji pracovní náplň, což platí nejenom pro výše zmíněné případy.
Stážistka Lenka Hellerová, pobývala na stáži asistentky ve společnosti AXA po dobu 3 měsíců:
Co jste musela udělat, abyste byla na stáž přijata, a jak celý proces probíhal?
Musela jsem se přihlásit, zaslat životopis a krátký motivační dopis. Poté mě pozvali na pohovor, a když jsem byla vybrána, šlo to relativně rychle. Vyplnila jsem několik formulářů a smluv, prošla jsem si vstupním školením a začala jsem pracovat.
Měla jste předchozí pracovní zkušenost při studiu?
Pokud pominu různé brigády, toto byla moje první velká pracovní příležitost. Musela jsem si zvykat na pravidelný pracovní režim. Zároveň jsem si nebyla jistá, jak moji práci ocení kolegové, neboť doposud jsem byla hodnocena pouze ze strany učitelů. Když jsem ale dostávala pozitivní zpětnou vazbu, začala jsem si více věřit. Musím ale přiznat, že v začátcích mi velmi pomohl vstřícný přístup nejen mého mentora, ale celého kolektivu na oddělení.
Jak vypadala vaše pracovní náplň v průběhu stáže?
Na centrále AXA jsem měla relativně široký pracovní záběr – od přípravy materiálů pro nadřízeného, analýzy produktů konkurence, reporting až po koordinaci porad. Získané znalosti z těchto činností jsem mnohokrát využila i ve škole, neboť mým studijním oborem je bankovnictví a pojišťovnictví.
Jak jste se o stáži dozvěděla?
Není žádným tajemstvím, že studenti bez praxe mají velmi náročný vstup na pracovní trh a mnohdy končí i nezaměstnaní. Proto jsem začala aktivně vyhledávat možnosti, jak požadovanou praxi získat, a na internetu jsem narazila na tento projekt. Když jsem zjistila, že stáže vypisuje i společnost AXA, neváhala jsem se přihlásit, neboť jsem to považovala za ideální pracovní příležitost vzhledem k mému studijnímu oboru.
Měla jste z něčeho na začátku obavy?
Trochu jsem se obávala časového rozvrhu. Stáž jsem měla téměř 30 hodin týdně, což bylo náročné skloubit s prezenčním studiem, ale zvládnout se to dá. Rozhodně jsem ale nečekala, že po skončení stáže dostanu opravdovou pracovní nabídku.
Můžete za sebe ohodnotit přínos stáže?
Určitě bych doporučila, aby se do projektu studenti zapojili. Jelikož jsem v kontaktu i s ostatními stážisty po celé republice, vím, že jim stáž dala nejen pracovní zkušenosti, ale i skvělou praxi do životopisu. Nyní je společnosti zvou mnohem častěji na pohovory a stážisté tak mají příležitost ukázat, co v nich je. A to, že mladí studenti dostanou šanci, je asi největší přínos celého programu stáží.