Unicaplasma
poweredbyexperts

Zachránit životy můžete i vy. Stačí darovat krevní plazmu

Věděli jste, že krevní plazma je nesmírně důležitá pro pacienty s různými onemocněními, která ohrožují kvalitu i délku jejich života? Přitom ji nelze vyrobit, jejím jediným zdrojem mohou být pouze dárci. A těmi se můžete stát i vy. Darování se může zúčastnit každý člověk ve věku od 18 do 65 let s tělesnou váhou nad 52 kg. Stačí podstoupit vstupní lékařskou prohlídku a věnovat 45 až 60 minut svého času. Zúčastněte se této „záchranné mise“.

Kde a jak odběry probíhají? 

Odběry probíhají v moderním centrum UNICAplasma, přímo nad stanicí Hradčanská pražského metra A. Nejprve se odebere vzorek krve na laboratorní vyšetření krevního obrazu, poté se k odběrové jehle napojí jednorázová sterilní souprava pro odběr krevní plazmy. Vše je napojeno na centrifugu, která odstředí jednotlivé složky krve - červené a bílé krvinky, krevní destičky a právě plazmu. Oddělená plazma v objemu 705 až 855 ml je odváděna do plastového vaku a ostatní krevní složky se vrací zpět do krevního oběhu. Celý proces je pochopitelně zcela bezpečný a trvá přibližně 45 minut. Odběr je však potřeba u každého dárce provést alespoň dvakrát v rozmezí 90 dnů, aby bylo možné postoupit plazmu k dalšímu zpracování.

Foto: UNICAplasma

Odběr ve dvou fázích chrání pacienty

Příjemce budoucích preparátů je nutné chránit proti potenciálním přenosným chorobám, proto se po prvním odběru odebírají z plazmy vzorky na testování proti virům žloutenky, HIV nebo syfilisu. Poté je plazma šokově zmrazena na teplotu -25 °C a uložena. Teprve po opakovaném negativním vyšetření, tedy při druhém odběru, může být plazma převezena k výrobě celé řady léků zachraňujících lidské životy. Pravidelní dárci rovněž ocení, že jejich zdravotní stav je pod pravidelnou kontrolou.

Foto: UNICAplasma

Jaká onemocnění krevní plazma pomáhá léčit?  

Krevní plazma je využívána především na léčbu hemofilie, tedy poruchy srážlivosti krve. Je ale důležitou součástí celé řady dalších preparátů například při transplantaci orgánů, při nemocích plic, jater, při popáleninách, kousnutí zvířetem nebo během závažných chirurgických zákroků.

Je to tak jednoduché. Tak pomozte.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější