Pozor na plagiátorství! Hrozí vám za něj vyhazov ze školy

Pozor na plagiátorství! Hrozí vám za něj vyhazov ze školy

Ze střední školy určitě znáte scénu, kdy jste si během ukládání do postele vzpomněli, že vlastně zítra máte odevzdávat seminární práci, takže jste opět vstali, zapnuli počítač a během půl hodinky bylo vystaráno, díky strejdo Google, teto Wiki a kouzelné formulky ctrl+c & ctrl+v! No, na vysoké škole už to tak pěkně nejde.

Hodně se to liší škola od školy, někdy dokonce profesor od profesora, takže postih plagiátorství ohledně seminárních či semestrálních prací nikdy není do kamene tesaný – někdo vás požene před komisi, někdo vám jen práci hodí na hlavu, ať ji přepíšete.

Zato u bakalářek nebo diplomek vás čekají krušné chvíle. Jakmile je vaše práce označena za plagiát, pomažete před Disciplinární komisi a pak už je váš osud jen v jejích rukou. Pokud práci označí za originální, vyhráli jste, běžte se opít do němoty nebo cokoliv. Pokud ale vaši práci označí za nepůvodní, můžete zaplakat nad roky strávenými studiem pro nic, sbalit si svých pár švestek a opustit univerzitu. Jestliže jste odevzdali plagiát a nepřišlo se na to, moc se neradujte – když to později vyvstane na povrch, škola vám klidně váš titul sebere dodatečně. Pak už opět můžete jen plakat.

Jak se tomu vyhnout

Citujte a citujte správně, protože špatná citace je neexistující citace. Výborně vám k tomu poslouží web citace.com, který vám je vygeneruje ve správném formátu během chvilky.

Vybírejte si dostatečně důvěryhodné zdroje, mezi ty rozhodně nepatři Wikipedie nebo pět let netknutý blogísek. Pamatujte, že je třeba citovat všechno – od knihy, přes jiné akademické práce, po internetovou stránku. Vážně na to dbejte, věřte mi, že nechcete sedět před komisí kvůli jedné zapomenuté větě.

Užitečné jsou weby theses.cz nebo odevzdej.cz. Oba spravuje Masarykova univerzita v Brně a oba slouží k odhalování plagiátů.

Text: Eliška Svobodová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější