Praxe vítězí nad teorií: začněte pracovat už při studiu!

Praxe vítězí nad teorií: začněte pracovat už při studiu!

Na škole vám ročně projdou rukama desítky firemních nabídek s otřepaným sloganem: „Pojďte zkusit štěstí k nám“. A vy si možná říkáte, když vidíte tuhle nabídku u každého z vašich spolužáků, že se těžko v takovém počtu zájemců můžete prosadit. Nebudu vám lhát, šance není velká. Ale pořád je větší, než když to vůbec nezkusíte.

Pokud nevěříte ani mně, podívejte se na příběhy tří studentů Vysoké školy ekonomické, kteří to zkrátka zkusili a mohli se tak zúčastnit Dne s BAT, tedy dne v prostorách společnosti British American Tobacco, kde měli možnost přímého kontaktu s většinou zaměstnanců, včetně top managementu. Jeden ze studentů s nimi dnes pracuje.

Michal: Věděl jsem, co hledám

Student marketingu, který se celý život pohyboval kolem cigaretového průmyslu, zapadl přesně do představ velké mezinárodní společnosti a nyní v ní pracuje. Stačil mu k tomu jeden vyplněný dotazník, den strávený s manažery British American Tobacco a pár pohovorů. „Vím, zní to jednoduše. Na začátku to vypadá jako dlouhá cesta a pak se otočíte a vlastně máte za sebou jen pár kroků,“ popisuje své začátky Michal.

Důležitým okamžikem k jeho přijetí byl podle Zuzany Žecikové (HR manažerka ve společnosti British American Tobacco) osobní kontakt, při kterém je Michal zaujal. „Hodně studentů se velkých firem bojí, ale i v nich pracují normální přátelští lidé. S Michalem jsme si po jedné z přednášek naší společnosti na Vysoké škole ekonomické zkrátka jen povídali. Poznali jsme se tak i po lidské stránce a to je vždy přínosné pro obě strany.“ Michal si šel od začátku za svým. Ve škole si pečlivě vybíral pracovní nabídky firem. Čekal na tu „pravou“ a dočkal se.

Foto: Studenta

BAT na VŠE pořádá během roku odborné přednášky a dostává tak příležitost poznat blíže samotné studenty. Pro velký úspěch z přednášek se společnost rozhodla připravit studentům ochutnávku atmosféry přímo ve firmě. „Dne s BAT“ se zúčastnilo 15 vybraných studentů. Program zahrnoval seznámení s fungováním společnosti, možnost nahlédnout do světa tabákového průmyslu a povídat si s top managementem. Večer studenti okusili práci přímo v terénu, kde přesně viděli, jak funguje marketing v praxi. Podobný příjemný den by společnost ráda zopakovala.

Gabriela: Cesta vede i přes brigády

Studentka Gabriela znala BAT ještě dříve, než byla vybrána na den s touto společností. „Našla jsem na internetovém serveru s pracovními nabídkami možnost brigády na promoakce s tabákovými výrobky,“ popsala mi své pracovní začátky sympatická blondýnka.

Den ve významné společnosti ji překvapil. „Hodně lidí by čekalo odměřené manažery ve věku svých rodičů. Jenže já se setkala s neuvěřitelně vstřícným kolektivem, jehož věkový průměr nepřesahoval často ani třicet let,“ uzavřela vyprávění Gabriela.

Foto: Studenta

David: Za pokus nic nedáš, lepší než jen čekat

Jen ho to zkrátka zaujalo, tak do toho šel. Důvod, díky kterému se David ocitl na Dni s BAT, byl prostý, o to však inspirativnější pro ostatní. „Buď můžete říct: Jo, to je dobrý a jít zase dál, nebo to zkrátka zkusit. Já byl na odborných přednáškách, které BAT pořádá během roku v prostorách VŠE, vyplnil tam dotazník a rázem si neprohlížel špičkovou firmu jen ve skriptech, ale osobně po boku s jejími manažery,“ směje se tomu ještě dnes David.

Další argument, proč se nechat překvapit velkou firmou, která není v očích lidí vnímána příliš pozitivně. Zvlášť když se jedná o tabákovou společnost. I samotní studenti se divili mladému a přátelskému kolektivu, který ve firmě působí. Atmosféra v praxi může být mnohdy hodně odlišná od vašeho prvního dojmu z firemního letáku.

Richard Valoušek

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější