Spočítat hodiny, dny a týdny práce vynaložené na zhmotnění originální myšlenky z aluminiového materiálu dost dobře nejde - vždyť na jedná straně se vzájemně utkala třeba tradiční plechovka Red Bullu doplněná o Braillovo písmo, květiny vymodelované z červeno-modro-bílého plechu, punkáčské číro či poštovní známka s logem známé adrenalinové firmy s výtvory hodnými pečlivých modelářů, které reprezentoval Perutýn ohnivý, prapodivný létající hmyz, dámské šaty s plíškovými třásněmi.
Porota to měla těžké...
A jiní zase vsadili na nápad a vytvořili plavky Red Bull s názvem Muleta na muže, sebevražednou plechovku Red Bullu houpající se na oprátce či robota číslo 5, jenž tak žije dodnes. Sečíst se proto jistě nedá ani čas porotců strávených debatami nad jediným vítězem; lze jen prozradit, že odborná komise byla pětičlenná a tvořili ji hudebník Jan P. Muchow, fotografka Bára Prášilová, rapper Vladimir 518, marketingový ředitel Red Bull Česká republika s.r.o. Šimon Čapek a průmyslový designer Ferdinad Chrenka.
A podle čeho takhle pestrá porota rozhodovala? "Osobně jsem se řídil tím samým, čím se orientuji v hudbě - tedy výhradně intuicí," tvrdí Jan P. Muchow, člen skupiny Ecstasy Of St. Theresa. A tak trochu za celý tým dodává: "Myslím, že jsme se všichni shodli, že se nám líbí stylově čisté věci. Ani tak ovšem nebylo vůbec snadné vybrat jen jednoho vítěze! Do soutěže se totiž přihlásila spousta výtvorů, nad nimiž jsem si jen nevěřícně kladl otázku, kolik to muselo jejich autorům zabrat času a námahy! Na druhou stranu však nevěřím, že množství vynaloženého úsilí je vždycky přímo úměrné dobrému nápadu. Nejsem přesvědčen, že bychom měli někoho ocenit jen proto, že nad svým dílem proseděl několik týdnů - vždyť někdy je nápad vytvořený za pět minut mnohem lepší než výsledek stovek hodin," tvrdí autor řady filmových melodií a nositel několika cen Český lev za nejlepší scénickou hudbu.
Vítězné dílo Fail
A jeho slova přesně potvrzuje vítězné dílo, kterým jsou tři konzervy Jakuba Spurného, které nesou z dnešního úhlu pohledu již velmi lživý název - Fail (Selhání). "Abych byl upřímný, tak tenhle nápad mi hlavou blesknul během jediné minuty - den před uzávěrkou soutěže! Celé své dílo jsem vytvořil opravdu na poslední chvíli - vyrobil jsem ho za několik hodin a ráno zabalil do krabičky a odvezl do sídla společnosti Red Bull," tvrdí student grafického designu, který právě nastupuje na Vyšší školu umělecko-průmyslovou - své nápady je tak zvyklý proměňovat v realitu především pomocí počítače; rukodělná práce na výstavu Red Bull Art Of Can pro něj byla novinkou.
S vítězným úsměvem však dodává: "Chtěl jsem vytvořit něco, co by zcela změnilo přístup k této soutěži, která dosud nadřazovala lidskou zručnost nad celkovou koncepci díla. I proto mi bylo jasné, že svůj výtvor musím vyrobit strašně rychle - jedině tak na diváka dýchne pouze samotná myšlenka mého díla." Riskantní úvaha hodná skutečného umělce - a tentokrát se vyplatila, i když tomu její tvůrce, který se byl podívat na výstavě umělecké duchaplnosti Art Of Can v roce 2007, ani v nejmenším nevěřil.
"Ve chvíli, kdy jsem obhlížel neuvěřitelně precizní výtvory ostatních vystavujících jsem byl přesvědčen, že za žádných okolností nemohu vyhrát - nikdy by mě nenapadlo, že by mohla porota ocenit zrovna můj nápad!" přiznává se Jakub Spurný, který vedle diplomu získal jako hlavní cenu zájezd na prodloužený víkend do Petrohradu s volným vstupem do všech tamních galerií a muzeí, celosvětově proslulou Ermitáž nevyjímaje. Zdaleka ještě nemá sbaleno, ale už teď se do Ruska těší: "Mí rodiče se museli ve škole povinně naučit ruský jazyk a vždycky tvrdili, že jim to nikdy k ničemu nebude. Mně by se teď znalost alespoň několika slovíček z ruštiny náramně hodila!" Spasíba, Red Bull!
Více na www.redbull.cz/artofcan