reklama
Sport je sexy: začíná sezona akademických her, závodů a turnajů

Sport je sexy: začíná sezona akademických her, závodů a turnajů

Na základce reprezentovat školu v jakémkoliv sportu bylo bezva. Člověk se uvolnil minimálně na polovinu vyučovacího dne a ještě byl při kvalitním výsledku oslavován učiteli. Jedna část studentů to brala jako velkou šanci ukázat se, ta druhá jako volnou vstupenku ze školy.
reklama

Ti první jsou teď dost možná mezi českými reprezentanty, ti druzí přinejlepším hráči Hanspaulky nebo nejvyšší pivní ligy. Jestli vůbec ještě sportují. Vždyť ani tehdy nemuseli být žádnými nadanými sportovci. Stačilo se přihlásit a předstírat několik hodin tělocviku jakousi snahu.

Na vysoké škole dostal sport odlišnou tvář, vážnější, uznávanější. Najednou reprezentantem své fakulty nemohl být kdekdo. Výsledky musel daný sportovec prokázat předem a kvalifikovat se jimi na danou akci. Absence na přednáškách profesory nezajímala, důležitý je výsledek u zkoušky. Sport tak ztratil funkci výmluv na absenci, stal se módou.

Stačí se podívat na krásné postavy atletek nebo sexy svalnatá těla basketbalistů. Sportovci už dávno nejsou považováni za „švihadla“ své doby, jsou uznávanými osobnostmi.

Reprezentovat svou vysokou školu můžete na řadě akcí. Akademické hry, Univerziáda, Primátorky ČSOB Pojišťovny nebo Patria Direct Beach Open – výběr je široký, možnost na nich startovat ovšem velmi různorodá.

České akademické hry, vstupenka za velkou kariérou

Osmatřicet sportů napříč všemi školami, to už je skutečná ukázka sportovního umu. A když ho prokážete, můžete se dostat na celosvětovou Univerziádu. Tu letos pořádá ruská Kazaň a už nyní slibuje: „Bude to generálka na zimní olympiádu.“

Pro nejlepší světové sportovce z řad studentů je připravena vesnice s kapacitou 13 tisíc lůžek. Rusové připravili na akci, která se bude konat od 6. do 17. července, nový sportovní stadion, veslařský kanál nebo zápasnické centrum.

Foto: Studenta

V českých studentských podmínkách jsou ruské sportovní manévry megalomanským rozhazováním. Čeští studenti vnímají sportovní klání jako přátelské setkání. „Je to spíš o zábavě než o sportu,“ přiznává Jan Zelený z FTVS UK. Večerní kulturní zábava chybět prostě nemůže. Není proto náhoda, že ne vždy platí, kdo vyhraje Akademické hry, nominuje se na světovou Univerziádu.

My vyhráli fotbalové Akademické mistrovství, ale do reprezentace studentů pak stejně vybrali hráče z nejvyšších českých soutěží, kteří ani na hrách nebyli,“ vysvětluje Zelený. Ukřivděný se ale necítí. „Já to chápu, taky bych chtěl, aby Česko reprezentovali ti nejlepší.“

Univerzitní osmy: studenti se stávají součástí velké historické tradice

Veslování je jeden z nejstarších sportů, není proto divu, že nejvýznamnější český veslařský závod Primátorky letos slaví sté výročí. A díky Univerzitním osmám u toho budou i studenti.

Ti mají vyhrazený první závodní den, kdy si to mezi sebou na pražské Vltavě rozdávají všechny čtyři velké pražské univerzity (UK, VŠE, ČVUT, ČZU) a také hosté z ústecké UJEP. Letošní, jubilejní ročník navíc ozdobí účast anglické posádky z Cambridge, která je považována za veslařskou Mekku. Ta má pro veslaře podobný význam jako pro fotbalisty FC Barcelona nebo Brazílie.

Foto: Studenta

V její posádce by se navíc měl objevit úspěšný student ČVUT Milan Bruncvik, který jako první Čech v historii letos jel slavný závod Boat Race. V tom proti sobě soutěží na londýnské Temži pouze univerzity Oxford a Cambridge. „Schovám si ten zážitek po zbytek života. Podruhé se mi to už asi nepovede, protože mám studium v Cambridgi pouze na rok. O to víc si užiji v její lodi ještě start v Praze na Primátorkách,“ těší se osmadvacetiletý veslař.

I když se závodu nemůže zúčastnit každý smrtelník, protože do posádek jsou vybíráni skuteční „mazáci“ z každé školy, pořadatelé Primátorek ČSOB Pojišťovny si pro české studenty vymysleli zajímavou soutěž, závody na veslařských trenažérech.

Ty nyní cestují po pražských univerzitách a nechávají studenty měřit mezi sebou síly. Ti nejlepší dostanou věcné ceny, ten úplně nejlepší hodinky Prim v hodnotě 10 tisíc korun.

Zábavu si během Primátorek najdou i méně zdatní sportovci. Každý student totiž může vyhrát v tipovací soutěži zájezd do Itálie. Stačí, aby uhodl s přesností na desetiny centimetrů, kolik bude výška vodní hladiny Vltavy v okamžiku startu finále A mužských osem 9. června ve 12 hodin v Malé Chuchli, kde je měřicí zařízení. Vyhrává nejbližší tip. Tak co, zkusíte to?

Připravte se na horký písek, hraje se o půl milionu korun

Půl milionu korun v banku? Tak to tu ještě nebylo. Na přelomu května a června odstartuje v osmi univerzitních městech kvalifikace turnaje v plážovém volejbale Patria Direct Beach Open, který je určen studentům vysokých škol a který v polovině června vyvrcholí velkým finále v Praze.

V každém z kvalifikačních klání se utká celkem 32 týmů o tři postupová místa do celorepublikového finále, které se odehraje v sobotu 15. června. Půjde opravdu o hodně – bude se rozdělovat půl milionu korun. Vítězný tým získá pro sebe 300 tisíc korun, druhý rovných 100 tisíc a třetí si odnese 40 tisíc korun. Ti nejlepší navíc pro svou vysokou školu získají bonus ve výši 50 tisíc.

Foto: Studenta

Chtěli jsme udělat turnaj pro studenty, kteří mají rádi tento sport, chtějí se pobavit a při tom mohou vyhrát zajímavé finanční částky,“ říká Oldřich Pavlovský, výkonný ředitel společnosti Patria Direct, která je pořadatelem celého turnaje. „S námi můžete smečovat nejen na burze, přijďte si zahrát!

O první místa do finále se bude bojovat už 21. května v Českých Budějovicích, o den později v Plzni a ve čtvrtek 23. května v Ústí nad Labem. Další týden následují kvalifikace v Praze, kde proběhne zároveň turnaj pro Liberec, a v Hradci Králové. Od 4. do 6. června si zahrajeme v Ostravě, Olomouci a Brně.

Protože se některému z týmů nemusí ten den na kurtu dařit podle představ, budou udělovány i divoké karty. Každému tedy mohou postup do finále zajistit jejich roztleskávačky. Vítězství v jejich soutěži totiž znamená automatický vstup do finále hlavního turnaje. Vyhraje ta skupina, která dostane publikum do varu a sklidí největší potlesk. A navíc při závěrečném turnaji v Praze roztleskávačky bojují o 10 000 korun a vítězný tým získá pro svou školu 50 tisíc korun.

Text: Richard Valoušek

Nejvýznamnější studentské sportovní akce léta a podzimu

České akademické hry

Datum konání: 9.–14. června 2013

Přihlášky od 1. 4. do 31. 5.

Web: www.ceskeakademickehry.cz

Světová letní Univerziáda

Datum konání: 6.–17. července

Místo konání: Kazaň, Rusko

Web: www.fisu.net

Univerzitní osmy ČSOB Penzijní společnosti

Datum konání: 7. června 2013

Místo konání: Rašínovo nábřeží, Praha

Doprovodný program: soutěž na trenažérech, koncert

Web: www.primatorky.cz/cs/u8

Patria Direct Beach Open

Kvalifikační turnaje: 21. 5. ČESKÉ BUDĚJOVICE, 22. 5. PLZEŇ, 23. 5. ÚSTÍ NAD LABEM, 29. 5. HRADEC KRÁLOVÉ, 30. 5. PRAHA + LIBEREC, 4. 6. OSTRAVA, 5. 6. OLOMOUC, 6. 6. BRNO

Finále: 15. 6. PRAHA

Web: www.patriaopen.cz

Hokejová bitva

Souboj čtyř pražských univerzit na ledové ploše

Předpokládaný termín: podzim 2013

Místo konání: Tipsport Arena

Web: www.hokejovabitva.cz

Red Bull Dodgeball

Akademické mistrovství ve vybíjené

Předpokládaný termín: podzim 2013

Web: www.redbull.cz

reklama

Nejčtenější za měsíc

Nejnovější