Téma týdne: Konopí máme převážně rádi

Téma týdne: Konopí máme převážně rádi

V průběhu týdne jsme na serveru Studenta.cz pro vás zveřejnili dva články týkající se marihuany, které měly ambici vzbudit diskuzi o kladech a záporech této drogy. Načasování nemohlo být lepší. Za pár dní totiž média přišla s zveřejněnou studií agentury Evropské unie pro drogy. Mladí Češi se umístili na prvním místě v užívání extáze a u marihuany se o čelní pozici dělí společně s Francouzy a Dány. Podle statistik marihuanu kouřilo 44 procent Čechů ve věkové skupině do 24 let. Evropský průměr je přitom pouze 30.5%.

Prvním zveřejněným článkem v Tématu týdne byla reportáž z huličského doupěte v Brně a druhým byl spíše negativní pohled dvou pražských studentů. Ukázalo se, že téma marihuana studenty opravdu pálí, protože se zde vyskytlo množství zajímavých příspěvků. Diskuze se dokonce i na čas stočila k osobním invektivám. Tři nejlepší příspěvky, jejichž autoři dostanou za odměnu lístky do kiny, reprezentují všechny kladný názor ke konopí. Není to proto, že bychom tyto příspěvky preferovali. Pěkně vyjádřených záporných názorů k marihuaně totiž nebylo bohužel mnoho. Diskuze nejspíš reflektovala všeobecný názor studentů, který je k lehkým drogám převážně kladný. I když pozitivní názor k trávě a legalizaci nemusel vždy automaticky znamenat, že dotyčný marihuanu pravidelně kouří.

Nejzajímavější příspěvky:

Steve – Ve svém příspěvku Steve zajímavě srovnává užívání alkoholu s marihuanou. Reaguje na názor Eviny, která tvrdí, že tráva nejde rozumně užívat a na každého působí jinak.

Co se týče dávkování, tak je to stejné jako s pivem (nebo alkoholem obecně)... někomu stačí dvě malá piva a sotva leze a někdo jich do sebe naleje deset za večer a v klidu odejde po svých. Navíc jak známo marihuany existuje spousta modelů a dalo by se to přirovnat klidně opět k alkoholu. Pokud do sebe droboučká slečna při oslavě svých osmnáctých narozenin naleje láhev vodky s tím, že její v tomto směru zkušenější vrstevníci vydrží několik panáků na diskotéce, a pak \"najednou\" skončí uslintaná na podlaze, tak to je velmi v nepořádku - a přitom ze společenského hlediska je to nejen v pořádku, ale příštích pár let to všichni budou dávat k lepšímu jako veselou historku. Navíc, jak známo, marihuana a jiné další omamné látky působí na psychiku prostě jako násobič - pouze umocňují emoce. Pokud marihuanu a nebo jiný relaxant užívá člověk, který je duševně vyrovnaný a netrpí depresemi, tak si užívá krásné uklidňující stavy, které mají do psychózy daleko. Na druhou stranu, pokud se zhulí člověk, který deprese má, tak se prohloubí a pak klidně může přijít psychóza - ale tak je to i s alkoholem, když se opije deprimovaný a nevyrovnaný člověk, může to snadno skončit agresí nebo stejnou psychózou jako u marihuany. A ještě abych si do tebe trochu rýpnul - předpokládám, že už ti po alkoholu bylo někdy špatně (pokud se mýlím, tak se omlouvám). Je proto všechen alkohol špatný, protože člověku po něm je špatně? Nemyslím si. Když člověk neodhadne na co má a na co ne, tak prostě nese následky.

Ondra – Kvůli velké délce jsme příspěvek zkrátili. Ondra komentuje negativní názory studentů na marihuanu z pokračování Tématu týdne a zároveň si bere na mušku i redaktory Studenty.

Když jsem viděl na fotkách toho prvního týpka v mikině Lonsdale, tak jsem čekal s rozhovor s jednou ovcí ze stáda ultrapravicových nacionalistů, kteří slepě papouškují, co se jim řekne. Byl jsem příjemně překvapený, že to tak nebylo, naopak, že chápal určitý důvod, proč lidi vůbec hulí trávu. Je to právě kvůli tomu stmelování lidí. I když s jeho názory ve většině nesouhlasím musím je označit za legitimní. U naposled zmíněného problému s huliči kouřících na ulici bych viděl jednoduché řešení. LEGALIZACE VE SPECIALIZOVANÝCH PRODEJNÁCH. Jenom se k tomu naše společnost a také politici nedokáží konečně rozhoupat Pohled holky je pěkně vyjádřený a (zase musím říci) legitimní. Zdejší negativní poznámku na její oblečení nechápu. Podle fotky vypadá na hezkou a sympatickou slečnu. Spíš bych se obrátil na autory článku, proč udělali rozhovory zrovna s lidmi, kteří s marihuanou nemají ŽÁDNOU hlubší zkušenost, tudíž NAPROSTO NEMŮŽOU POCHOPIT o čem marihuana vlastně je. Pokus o pochopení kuřáků marihuany byl naznačen v první reportáži, ale myslím sklouznul ke zbytečné bulvárnosti (ale zase chápu, že se lépe bulvárnost lépe prodává - i paradoxně mezi vysokoškoláky, což je docela smutné). Na závěr bych se chtěl slečně poklonit. Také bych si totiž přál být tak vyrovnaný jako ona abych ve svém životě nepotřeboval alkohol a marihuanu. Ale asi jiný nebudu, takže jediné co mi zbývá je tu házet rozumy na webu, hulit a hlásat legalizaci :-)

Petra – Reaguje na zveřejněný rozhovor s Markétou, jaká napadá marihuanu, mimo jiné, i kvůli jejímu špatnému dopadu na zdraví lidí.

Ráda bych se připojila k této již poměrně rozkvetlé diskuzi. Ano, marihuana je droga, ano, marihuana ve větší dokáže měnit lidi, ano, nepatří mezi top nejzdravějších věcí. Ale ať si vzpomenu momentálně na jakoukoli věc, napadne mě u ní také spousta poměrně podobných, ba stejných negativ (čokoláda - obezita, láska - pomatenost, ...). A to i třeba u přemrštěně zdravého životního stylu, který zde byl slečnou v rozhovoru prezentován. Každý je nějaký a každý vidí věci jinak, a někdo je nevidí...). Proč se zde dělá takový povyk kvůli marihuaně? Marihuana je pro mnoho lidí důvod prostředek k povyražení, prostředek k zábavě, pokud má člověk zdravý rozum, tak není nebezpečná. A když ho člověk nemá? Tak pro toho je nebezpečné i párátko...

Připravil: Pavel Prchal

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější