"Ty bláho, tady by byl suprovej skatepark!"

"Ty bláho, tady by byl suprovej skatepark!"

V zahraničí jsou skateparky pod mosty zavedenou tradicí, u nás byla přerušena povodněmi v roce 2002, kdy voda zaplavila skatepark pod mostem Legií na Střeleckém ostrově. Od té doby ho nikdo nedal zpátky dohromady. Právě teď se ale naskytla příležitost vybudovat něco podobného v Troji pod rozestavěným mostem. Iniciativa „Chceme skatepark pod Trojským mostem,“ se šíří Facebookem teprve od pátku, ale s ohromným úspěchem!

Hlavní architekt Trojského mostu Roman Koucký se projektu stavby skateparku vyjádřil pozitivně a přislíbil, že se mu bude věnovat. Vyřizování úředních žádostí už je v procesu. Projektanti jsou přesvědčení, že jde o jedinečné místo, které skvěle doplní portfolio místních sportovišť a nenaruší ráz místní krajiny.

Foto: Studenta

Žádných velkých stavebních prací opravdu nebude třeba. Největší sportoviště tohoto druhu v Evropě může vzniknout pouze díky jednoduché povrchové úpravě. Iniciátoři projektu na facebookové stránce projektu tvrdí, že našli místo, které díky své poloze najde uplatnění u všech věkových kategorií a bude sloužit jak zkušeným sportovcům, tak i začátečníkům i laikům.

Na více podrobností o skateparku, který by měl vyrůst pod skoro dostavěným mostem, jsme se pobavili s hlavním iniciátorem projektu Jindrou Kodíčkem.

Foto: Studenta

Proč chcete stavět skatepark zrovna pod Trojským mostem?

To místo je jedinečné! Vím o něm zhruba už jeden rok a vždycky, když jedu kolem, tak si říkám: "Ty bláho, tady by byl suprovej a ještě k tomu krytej skatepark. Vlastně ne, on už to je skatepark." Ostatně to si řekne každý, kdo to viděl a okusil kouzlo kolových adrenalinových sportů.

Jak dlouho už na projektu pracujete?

Na projektu vlastně děláme necelý týden a za tu dobu se udělal opravdu velký kus práce. Ovšem já sám nad tím přemýšlím od té doby, kdy jsem to místo viděl poprvé. Furt jsem si říkal, že to nemůže být náhoda, že to musí být záměr a se skateparkem tam už někdo počítá. To byla ale pouze špatná domněnka. A protože se stavba už dokončuje, bylo to vlastně za pět minut dvanáct, kdy jsme se vzpamatovali a začali něco dělat. Ostatně asi jako každý mladý člověk.

S jakými se potýkáte překážkami?

Asi největší překážkou bylo se rozhoupat a pak už to šlo jako na běžícím páse. Jsme ve stádiu, kdy nesháníme peníze atd., ale potřebujeme jen získat souhlas od všech zainteresovaných, a že jich je dost. Ale zatím všichni, koho jsme oslovili, se vyslovili pozitivně. Hrozně mě taky překvapila ochota, s jakou se mnou město komunikuje. Jsou vážně milí.

Z čeho se bude výstavba financovat?

Je to asi rarita, ale o financování tady zatím určitě v první třídě nejde. Naší snahou je nejprve přesvědčit město, aby tento záměr schválilo. Pak jsou dvě možnosti. První je sofistikovaná verze například betonového parku, jak můžeme znát třeba z USA, anebo ta druhá - levnější. To by znamenalo, že by se odlil pouze hladký betonový povrch třeba s nějakou vlnkou. V kombinaci s tím, co geniálně a nevědomky navrhl tým architekta Kouckého, by i tak vznikl skvělý prostor pro ježdění všech věkových kategorií a úrovní. Přilehlá cyklo a in-line stezka k tomu vybízí.

Odhadnete, jak náročný je takový skatepark na údržbu? Kdo se o něj bude starat?

Všechno je o penězích. Když budou peníze, můžeme se bavit o toaletách a strejdovi, který se o areál bude denně starat. Na druhou stranu je v ČR 99 % skateparků, kde toalety nejsou a údržba se dělá jednou rožně na jaře. Naše představa ale je, že by park měl být z betonu a betonové parky jsou bezúdržbové.

Už máte vymyšlený název skateparku?

Tak nad tím jsme teda moc nepřemýšleli, nabízí se Trojský skatepark, ale to je dost suchý. Hezký by bylo třeba 248park, jakože podle počtu koleček. Dvě u BMX a koloběžek, čtyři u skateboardů, 8 na bruslích. Anebo se inspirovat legendárním Brooklyn Bangs vs. Troja Bangs parkem, který vznikl nelegálně a svépomocí v sedmdesátých letech minulého století a dodnes je funkční. Město k němu dokonce dokoupilo další pozemky. A to mluvíme o nejdražších pozemcích na celém světě. Pokud by náš záměr parku nevyšel, tak to, co popisuji, je odpověď na otázku, jaký je rozdíl mezi Evropou a USA - bylo by to smutné.

Proč myslíte, že je důležité, aby byly ve městech skateparky?

Skateparky jsou skvělé. Není to jen sport. Je to především životní styl a kultura. Zábava pro mladý, ale i starý, kteří žijí ve městě. Sporty, o kterých se bavíme, jsou skvělé, lidi je dělají dobrovolně a sami sobě posouvají úrovně. Není to o tom, že potřebujete prachy, který dáte trenérovi a ten vás dvě hodiny honí po fotbalovém hřišti, kde posloucháte jeho názory. Skatepark vám vytvoří prostředí, a pak už vše záleží jen na vás. Je to neuvěřitelná škola života, dobrodružství, kamarádství a nových obzorů. Kdo to zkusil, ví, o čem mluvím, a kdo ne, tak mu doporučuji to zkusit. Je to skvělý!

Foto: Studenta
Foto: Studenta

Líbí se vám Jindrův projekt? Podpořte vybudování unikátního skateparku v Praze na této stránce.

Text: Ekaterina Tkachenko

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější