reklama
Veršatyl: Poctivá móda zažívá podobný boom jako farmářské trhy

Veršatyl: Poctivá móda zažívá podobný boom jako farmářské trhy

Česká modní značka Veršatyl byla založena teprve před rokem. Spolužačky z vysoké Markéta Šebelová a Kristýna Kottová se poprvé potkaly ve druhém semestru na cvičení z ekonomie, a sdílená vášeň k módě je přivedla k zrození originálního stylu, jehož síla spočívá v jednoduchosti. Veršatyl představuje ryze ženskou módu, kvalitní materiály a profesionální provedení.
reklama

S módou souvisí i profesionální focení, a tak se holky spojili s Fujifilmem a na tento čtvrtek naplánovaly workshop analogové fotky. Foťak shánět nemusíte. Za tři stovky vám na místě půjčí Instax mini, k tomu dostanete balíček filmů a veršatýlí top! Navíc poputuje 50 Kč z této částky do Nadace Terezy Maxové dětem. Fotky si tam také můžete za symbolický poplatek vytisknout a zúčastnit se soutěže. Pokud vaše fotka vyhraje, odnesete si Instax mini domů. Přihlašte se tady!

Více ze zákulisí Veršatylu, workshopu a fashion světu nám prozradila Kristýna Kottová…

Foto: Studenta

Čemu vděčíte tak rychlému úspěchu Veršatylu? Jste „na trhu“ teprve rok…

V první řadě nás moc těší, že Veršatyl považuješ za úspěšný projekt. My jsme k sobě hodně kritické, tak si to zatím moc nepřipouštíme. Každopádně jsme přišly na trh asi ve správnou dobu. Pár let zpátky jsem prorokovala, že fashion odvětví zažije něco podobného jako je fenomén farmářských trhů. Lidé se zkrátka naštvou stejně jako na špatné potraviny na nekvalitní materiály a křivě sešité střihy z řetězců a zatouží po něčem lepším a navíc z domácího trhu. A je to tady. Důkazem je toho například akce Dyzajn market, která se stále rozrůstá, Design SUPERMARKET je také čím dál větší, přibývá tvůrců, je větší konkurence, což je skvělé. Za rok se nám opravdu podařilo být vidět, což se ne vždy povede. Je za tím spousta práce. Nestačí jen dělat dobré věci, musíte si vybudovat publicitu, je potřeba být vidět, a to je na tom všem skoro nejtěžší. Navíc jsme za poslední rok neřekly téměř na nic "ne" :)

Je v českém módním byznysu v této době těžký konkurenční boj? Kdo má podle tebe od počátku nějaký náskok nebo výhodu?

Konkurence určitě je, a to je dobře. Čím více bude tvůrců, jejichž věci budou atraktivní pro stále více zákazníků, čím více budou jednotlivé značky vzbuzovat zájem veřejnosti tím, jak a z čeho tvoří, tím to bude lepší i pro Veršatyl. Výhodu má samozřejmě ten, kdo má do začátku nějaký větší kapitál. Bez peněz jsou začátky dost pomalé. Ale taky to jde. Veršatyl je toho důkazem :)

Co obnáší spolupráce s módními domy jako je House of Fashion nebo Molo7?

Asi hlavně vyžaduje vzájemnou důvěru. :) My projektům věříme, že Veršatyl budou dostatečně propagovat a oni zas musí věřit, že my nebudeme naše věci jinde prodávat za nižší cenu. Jsme rády, že oba projekty existují. Díky nim jsme vidět a máme možnost dostat Veršatyl mezi lidi.

Zaměřujete se na casual elegantní jednoduchý styl. Máte v plánu i nějaké zdobné večerní kousky?

Zatím nemáme. Filosofie Veršatylu je postavená na principu legendární tužky verzatilky. Čili, máte kvalitní jednoduchý pevný základ, který vydrží roky, a měníte si v něm náplně. Naše náplně jsou košilové vsadky, nákrčníky, šátky, pásky nebo nové přívěsky na krk vyráběné 3D tiskem.

Kdy se můžeme těšit na novou kolekci?

Novou kolekci budeme uvádět v září. Plánujeme přehlídku v sále krásné rondokubistické Švehlovy koleje v rámci Kulturních dnů Žižkova a doufáme, že vyjde akce v Bratislavě, na níž se budou prezentovat designéři ze států Visegrádské čtyřky.

Neplánujete si otevřít kamenný obchod?

Myslíte v Čechách? Výhledově asi ne. Prodáváme v kamenných obchodech v Praze a Brně, na podzim chceme začít prodávat v Bratislavě a v Berlíně. Ale jednou určitě chceme otevřít vlastní obchod v Paříži a na Dolním Manhattanu :)

Je módní návrhářství vaší jedinou činností, nebo k tomu ještě pracujete?

Módní návrhářství je hlavně vášeň. K tomu obě studujeme na magisterským diplomacii na VŠE, kde jsme se také ve druhém semestru na cvičení z ekonomie seznámily, a každá někde pracujeme a plníme si stáže. Markéta je lektorkou španělštiny, přičemž zvládá stáže na MZV, v Instituto Cervantes a na španělské ambasádě a já dělám ve filmové produkci a stáž jsem si odbyla v Českém centru v NYC.

Na webových stránkách www.versatyl.cz máte hezký fotoreport. Kdo vám to fotil?

Původně jsme si myslely, že stejně jako my jsme v oboru začínaly, mohly bychom dát ve focení a grafických pracích prostor mladým talentovaným studentům. Nabídly jsme příležitost, možnost udělat vedle školních klauzur i něco, co bude vidět v reálu. Taková ale ta pro věc nadšená generace lidí z "undergroundu", kde si tak nějak všichni napříč obory pomáhali a přispívali tím, co každý umí, nebo zná, už je asi pryč. Ale pořád s námi spolupracují naši kamarádi. I při focení. Nová kolekce se opět o kus posune. Navázaly jsme spolupráci s talentovanou fotografkou. Více prozradí až samy fotografie.

Společně s Fujifilmem a House of Fashion pořádáte 14. srpna workshop analogové fashion fotky. Můžete prozradit blíže, jak to bude probíhat?

Workshopy budou ve čtvrtek dva. Od 11. a poté od 15. hodiny. Účastníci si budou moci půjčit foťák Fujifilm Instax Mini, o který se bude celý den soutěžit. Od Fujifilmu pak dostanou kazetu s deseti snímky a od Veršatylu dámský, nebo pánský tank top. To vše za 299 Kč, z nichž padesátikoruna půjde na Nadaci Terezy Maxové dětem. Na místě bude pak tiskárnička FujiFilm Instax Share Printer. Každý, kdo ve čtvrtek do House of Fashion přijde si bude moci vytisknout vlastní fotku z mobilu, a to za 20Kč, které půjdou také na nadaci. Podmínkou je pouze mít staženou aplikaci Instax Share Printer, která je dostupná jak na iOS, tak na Androidu.

Jaké je téma workshopu?

Tématem akce je léto a móda. Jak toto téma účastníci uchopí, necháme ryze na nich. Soutěž o foťák však vyhraje nejlepší foto s veršatylím tank topem. Vítěze vyhlásíme v sedm hodin večer, kdy bude také pro přítomné připravené pohoštění.

VERŠATÝLÍ WOKSHOP V HOUSE OF FASHION:

KDY: čtvrtek 14. srpna od 11:00 nebo 15:00

KDE: House of Fashion, Kafkův dům (Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1)

Cena: 299,-

Téma: léto, móda, lifestyle

Přihlášky posílejte na: info@versatyl.cz

FB událost: https://www.facebook.com/events/330211943810900/

Text: Káťa Tkačenko

reklama

Nejčtenější za měsíc

Nejnovější