Umělec, omezení, covid-19

Jak postihl covid-19 práci malíře, lihovarníka a zpěvačku a čím se teď motivují?

Je to víc než měsíc, co vláda vyhlásila stav nouze a zavedla drakonická opatření proti šíření nové nákazy covid-19. Omezení běžného života se ekonomicky dotkla většiny společnosti. Opatření dopadají tvrdě hlavně na gastronomický průmysl a umělce. Jak se k aktuální situaci staví zástupci těchto odvětví?

Oldřich Sahajdák, michelinský šéfkuchař v restauraci La Degustation v důsledku vládních opatřeních musel svoji restauraci uzavřít: "Moje práce na čas zmizela, hospodu jsme zavřeli v pátek 13. Kdy jindy taky," říká Sahajdák. Od té doby tráví čas doma a píše kuchařku pro kuchaře v jeho restauraci. 

Sahajdák se obává, že současná situace povede k přehodnocení současných cílů: "Hodně pozoruji vývoj ve světě, sleduji Singapur a Hongkong, kde už restaurace pomalu najíždějí na běžný režim. Ale zmizel tam turismus a hotely jsou poloprázdné, to všechno na naší práci bude mít vliv."

Redekorace
life
#rozhovor: Upcyklace odpadu AKA když dostaneš od života skládku, udělej z ní šaty
12. 1. 2021
3 minuty na skládce

Motivace k práci mu nikdy nechyběla. Bere to jako příležitosti si odpočinout, něco si o svojí práci přečíst a trochu se inspirovat: "Internet je k prasknutí narvaný informacemi o gastro scéně, takže ten čas co mám se snažím využít a neproflákat."

Zůstaňte na gauči

Přestože práce lihovarníka a podnikatele Martina Žufánka se nijak během karantény příliš nezměnila, vliv na jeho podnikání bude obrovský. Láhve totiž cílí pouze na gastro odvětví a neprodává je v supermarketech.

"Moje práce je zároveň místo, kde bydlím. Takže chodím každý den do pálenice a každý den destiluju. Jen jde holt všechno na sklad. Od vyhlášení karantény jsem neopustil areál lihovaru," sděluje lihovarník Žufánek.

“Pokud tuto největší krizi v historii, vedle které byla prohibice jen nepoznatelný výpadek, nepřežije třetina barů a hospod, tak to pocítíme tvrdě. Hodně tvrdě.”

Žufánka děsí velké množství uzavřených gastro zařízení, kterým reálně hrozí zánik. "Pokud tuto největší krizi v historii, vedle které byla prohibice jen nepoznatelný výpadek, nepřežije třetina barů a hospod, tak to pocítíme tvrdě. Hodně tvrdě."

Na otázku, co by měl na pomoc podnikatelům v jeho oboru udělat stát, má několik návrhů: "Státní dotace mezd, odpuštění odvodů, prominutí pokut za kontrolní hlášení, bezúročné půjčky. Konkrétně nám pomůže nejvíc to, když přežijí naši odběratelé."

Jobsession #4 uvod
Aktuálně.cz
Jobsession #5: Rozpočet Trošky bez záruky úspěchu. Jak v ČR natočit debut za miliony
18. 1. 2020
31 psycho minut

Činností, jak se může člověk zabavit, je podle Žufánka spoustu, jako nejlepší možnost hodnotí sebevzdělávání: "Za měsíc každodenního studia se dá naučit elementární základ angličtiny! Před 75 lety nakazovala vláda ať jdete do války, dnes vám nakazuje ať zůstanete doma na gauči. Učte se! Znalosti vám nikdo nesebere."

Vše se mění z týdne na týden

Česká zpěvačka Klára Vytisková vydala začátkem března nové album, s čímž se pojí spousta věcí, jako například zkoušení s kapelou či křest desky: "Vše se mění z týdne na týden. Zrušilo se hodně hraní a ještě rušit bude. Nikdo neví, kdy se začne koncertovat a pro nás je to poměrně rozhodující, teď jsme ale ve stádiu, kdy jsme to přijali tak, jak to je a užíváme si čas s dětmi."

Foto: Barbara Gorbunová

"Máme i mnoho přátel mezi muzikanty a herci a tam se řeší opravdu tíživá finanční situace," říká zpěvačka Vytisková a dodává, že je důležité se snažit i v téhle situaci vidět něco, co dává smysl. V jejím případě je to investování času do dětí: "Je to taková neplánovaná dovolená, jiná letos už zřejmě nebude." 

Zpěvačka vytisková si v karanténě krátí čas věcmi, na které předtím neměla čas: "Hledáme radosti v obyčejných věcech, dávám pryč oblečení ze šatny a začala jsem po 34 letech cvičit."

Umění je také vir

Vládní opatření zásadně ovlivní dvě nadcházející výstavy malíře Jana Gemrota: "Výstavy se budou muset přesunout na jiný termín, to je vzhledem k tomu, že se takové projekty chystají rok dopředu velmi náročné."

Prodejna Lidl - ilustrační foto, prodavačka, prodej, zboží, zaměstnanec, práce
work
10 otázek, které jsme za vás položili studentce medicíny na krizové lince
21. 12. 2020
3 krizové minuty

Podle Gemrota vznikne spousta zbytečných kýčovitých uměleckých objektů, které se budou pandemii nějak snažit reflektovat. Také to může mít krátkodobé ekonomické dopady, ale z dlouhodobého hlediska to žádný vliv mít nebude. 

"Umění nedokázaly zničit ani dvě světové války. Umění je totiž také virus, jen mnohem odolnější a rozšířenější. Naši předci se jím nakazili už ve starší době kamenné a vakcína neexistuje. "

Foto: Jan Gemrot

Pro Jana Gemrota může každá činnost být důležitá a prospěšná: "Pokud máte možnost a jen ztrácíte motivaci, nebuďte líní a podívejte se na lidi, kteří vlivem krize pracovat nemohou. Zkuste jim svou prací, nebo penězi které za ni obdržíte, nějak pomoci."

Pro Gemrota je důležitý pracovní režim, pravidelný pohyb a neřešit moc sebe, ale spíš ty ostatní, na které to doléhá: "Taky se můžeme učit pracovat s vlastním strachem, zkusit ho lépe ovládat a nedávat mu tolik prostoru při rozhodování. Osobně se mi teď život jeví takový opravdovější, když je tu nějaká náročná výzva."

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější