žena - sedící - počítač

Jak úspěšně dokončit školu a při tom zvládat i bohatý studentský život?

„New Year, New Me“. Heslo, které si odhodlaně opakuje rok co rok stále dokola většina z nás. Někdo se svých ambiciózních novoročních předsevzetí pevně chytne a nepustí, jiný si každé ráno bezúspěšně slibuje začít psát bakalářku. Kdykoli se však rozhodnete pro změnu, potřebujete plán, organizaci, kázeň a strukturu. Jak si správně nastavit time management, srovnat úkoly do latě a nemotat se v bludném kruhu při prvním vybočení z plánu?

Buďte SMART a překonejte sami sebe

Poznamenávám si úkoly do velkých seznamů bez určení priorit a časového omezení, nechávám se vyrušovat emaily, mobilem, lidmi a myšlenkami a mnohdy věnuji energii zbytečné práci. Pokud jste se v tomto popisu zahlédli, asi tušíte, že nejdete tou nejsprávnější cestou. Toto jsou nejčastější chyby, kterých se lidé v rámci time managementu dopouští. Jak z toho ven?

První krok je snadný, položte si tu nejzákladnější otázku. PROČ? Proč mám chuť se zlepšit v organizaci času? Chci více času na sebe a své zájmy, na kamarády nebo na školu? Od chvíle, kdy se skutečně rozhoupete k jakékoli změně, budete neustále svádět boj sami se sebou, vaše vnitřní motivace by tedy měla opravdu stát za to.

A co dál? Vytvořte si dvě pomyslné nádoby. První s názvem "Co potřebuji" a druhou "Co chci". Do nich pak rozdělujte aktivity od nejdůležitějších, přes méně prioritní až po prokrastinační. Matěj Krejčí, lektor institutu GrowJOB, který se ve svých přednáškách zaměřuje na osobní spokojenost a rozvoj pozitivních změn, doporučuje při rozlišování úkolů metodu SMART. Ukázat si ji můžeme na příkladu psaní bakalářské práce.

 • S - SPECIFIC (KONKRÉTNÍ)
  Stanovím si téma bakalářské práce, rozsah, definuji úvod, obsah a závěr a dohledám potřebné zdroje.
 • M - MEASURABLE (MĚŘITELNÝ)
  Vím, že musím sepsat šedesát stran textu, který bude mít přes sto tisíc znaků, a proto každý den napíšu alespoň tři stránky.
 • A - ACHIEVABLE (DOSAŽITELNÉ)
  Napsat práci chci proto, abych mohl dál pokračovat ve studiu, které mi pomůže v dosažení vysněné kariéry.
 • R - REALISTIC (REÁLNÉ)
  Budu čerpat z konkrétních knih a konkrétních zdrojů, je tedy reálné dosáhnout cíle, protože vše potřebné mám nachystáno a připraveno.
 • T - TIME-BOUND/ČASOVĚ SPECIFICKÉ
  Dokončit práci musím do 29. 3. 2018, a tak budu věnovat psaní čas každý den od 8h do 9h.

Houževnatost, disciplína a hlavně se nehroutit

"Dokážete si představit vyjít třináct pater v Troji po schodech? Pokud ano, tak víte, že bez tréninku to sice jde, ale bolí to. Pokud ne, tak už samotná představa vás děsí. Podobné je to s organizací času. Chce to trénink, houževnatost a sebedisciplínu," vysvětluje Matěj Krejčí. "Zasekli" jste se u některého úkolu a cítíte, že zkrátka není ve vašich silách posunout se dál? Ať už je to deset minut nebo jeden den, změňte činnost a netlačte na pilu. Běžte si zaběhat, zrelaxujte se u Spotify, pusťte si jeden díl Přátel. Zkrátka na chvíli vypněte. Nezapomeňte se ale k dané činnosti po řádné relaxaci včas vrátit.

Moc zkoušek, práce nad hlavu a váš pečlivě sestavený time management se pomalu ale jistě začíná sypat jako domeček z karet? Přiznejte si to. Nemusíte všechno zvládnout sami, požádejte o pomoc a nezapomeňte prioritizovat. Nebude to trvat dlouho a naskočíte zpět do sedla.

holka poslouchání, poslech
work
Podcasty, které vás posunou kupředu
4. 2. 2018
5 minut poslouchání

Co vám sedne nejlépe?

Aplikace, diáře, meditace, bločky, kalendáře? Organizační pomůcky se valí ze všech stran, ale jak správně rozlišíte, která je pro vás ta pravá? Vyhledejte dostupné možnosti a napište si plusy a minusy, které každá z pomůcek představuje. Nemusíte zákonitě vše měnit od základů, pokud už svůj částečně fungující model máte, stačí jej vylepšit o nové metody a způsoby vedení času. Motivovat se můžete i ve svém okolí - spolužáci, kterým jde vždy jako zázrakem všechno od ruky, se s vámi o rady jistě rádi podělí. Inspirovat se můžete také zde:

Aplikace

Evernote - Potřebné dokumenty, fotografie a poznámky vždy po ruce - aplikace je dostupná z jakéhokoli zařízení
Trello - Pracujete na projektu ve větší skupině lidí? V Trellu si práci snadno a přehledně rozdělíte
Google Calendar - Jednoduchý kalendář pro ty, co fandí všemu, co se vede v elektronické podobě

Diář

Konec prokrastinace - Název diáře dostatečně vystihuje to, s čím jeho koupí okamžitě seknete
Doller - Stylový nedatovaný diář, pomocník v cestě za vašimi sny
Cleaver Minds - Jídelníček nebo zápisky z přednášek? Sem si můžete zapsat cokoli!

Pomůcky

ClearFocus - Chcete být ještě více produktivní? Potom je tohle aplikace přesně pro vás
Focuz - Soustřeďte se, analyzujte a dosahujte ještě lepších výsledků!

Meditace

Headspace - Hledáte minutu relaxace? Tahle aplikace vám pomůže zastavit a vydechnout
Calm - Lepší spánek, meditace? Vyberte si a dosyta odpočívejte
BetterMind - Meditační techniky pod jednou střechou

Dejte nám na Facebook vědět i vaše tipy!

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější