ČEZ inovační maraton

Jak by vypadala planeta 2.0? Zkus to vymyslet za 24 hodin!

Být vzhůru 24 hodin je už docela maraton. Místo trénovaných nohou a dobré fyzičky ale budeš potřebovat hlavně hlavu plnou nápadů a chuť dotáhnout je do konce – alespoň tedy do formy prototypu. Říkáš si, že 24 hodin na vymyšlení konceptu složité inovace není zrovna hodně? Přesvědčíme tě, že opak je pravdou. Letos na téma “Jak by vypadala planeta 2.0” a dokonce s prize money 50 000 Kč pro vítěze!

Pojízdná dobíjecí stanice pro elektrokola, chytré hodnocení kvality života ve městech nebo sdílené solární elektrárny. Všechny tyhle nápady vzešly z předchozích dvou kol Inovačního maratonu, soutěže, kterou Skupina ČEZ letos pořádá už popáté, a to pro všechny studenty a čerstvé absolventy bez rozdílu školy, studovaného ročníku nebo oboru. Co se tu počítá, je zájem o inovace a hlavně chuť vymyslet a navrhnout zlepšovák, který by lidem mohl usnadnit život. Důležitou podmínkou je fakt, že vynález musí být opravdu sestrojitelný a ekonomicky udržitelný. Na začátku dostáváte obecné téma a žádné další meze už se vaší fantazii nekladou. Letošní zadání se bude točit okolo "postapokalyptické" myšlenky Planety 2.0.

Chytrá doba, chytrá řešení

Předloňské téma akcentovalo rozvoj smart cities a studenti k němu vymysleli celou řadu inovací - například autonomní taxi službu bez řidiče, inteligentní vyhledávač volných parkovacích míst, anebo tzv. "Smart Rating", tedy chytré hodnocení kvality života v konkrétních městech a obcích na základě kvality jejich ovzduší, hustoty dopravy, hluku nebo počtu parkovacích míst. 

Tématem loňského kola pak byla digitalizace, ke které účastníci zpracovali třeba koncept pojízdné dobíjecí stanice pro elektrokola a elektrokoloběžky, která by zároveň mohla sloužit jako první pomoc pro elektromobilisty, kterým nečekaně došla šťáva. Padl i nápad na inteligentní autonomní vozítko, které by vozilo seniory k lékaři, dálkový systém, který by kontroloval, zda jste při odchodu z domu vypnuli plyn či vodu a dalším z vynálezů byl i digitální hlídač kvality vzduchu v budovách.

ČEZ Inovační maraton

Pátý ročník akce proběhne letos 7. - 8. listopadu a stejně jako v minulých letech je otevřen pro 30 studentů a studentek, kteří se pokusí ze sebe za 24 hodin dostat inovační maximum. Letos poprvé mají vítězové navíc nárok na výhru 50 000 Kč. Vyzkoušet si práci v časovém presu můžete i vy, přihlášky jsou otevřené. Tak mrkněte na kdejinde.cz a zkuste štěstí.

Kupte si kus elektrárny

Loňským vítězem se ale nakonec staly sdílené solární elektrárny, ve kterých porota viděla největší potenciál. "Ve tři hodiny ráno jsme zjistili, že nápad, který jsme celý den rozpracovávali, je k ničemu. Ve čtyři nás pak napadla myšlenka sdílených solárů, takže jsme měli na přípravu prezentace jen čtyři hodiny," vzpomíná Matěj z vítězného týmu. 

Spolu s týmovými kolegy Josefem a Jiřím ve svém řešení mysleli hlavně na mladé lidi s ekologickým cítěním, kteří si nemohou dovolit kupovat fotovoltaiku, ale přesto by se rádi podíleli na rozvoji zelené energetiky - prostě by tak zainvestovali do výstavby elektrárny a podle jejich investice by jim pak připadl podíl na její výrobě, kterou by monitorovala speciální mobilní aplikace.

Nápady, únava a zase nápady

Maraton netrvá 24 hodin jen proto, že to hezky zní. "Celý čtyřiadvacetihodinový program je rozdělen do několika částí, které jsou naplněny logicky poskládanými činnostmi respektujícími inovační proces a využívajícími aktuální stav účastníků - úroveň energie, únavu, aktivitu mozku v různých fázích dne atd.," vysvětluje Petr Disman z ČEZu. I únava totiž paradoxně dokáže nastartovat nové kolo brainstormingu a vést tak k ještě lepším nápadům.

Akce ale není jen o tom, co si vymyslíte, protkaná je také různými společnými částmi, při kterých se všech třicet účastníků naráz učí inovační techniky nebo si užívá překvapení - minule třeba jízdu elektromobilem Tesla nebo vyzkoušení si speciálních brýlí pro rozšířenou realitu. Pokud navíc uděláte dojem, můžete se společností spolupracovat i dál, ať už na stáži, anebo rovnou v rámci nějaké formy pracovního poměru - a to třeba zrovna u zrodu reálného projektu, který vzejde z vašeho nápadu. 

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější