peníze, peněženka

Jak si na pohovoru vyjednat optimální mzdu? Buďte připraveni na vyjednávání

Chystáte se na pohovor? Řekněte si o odpovídající mzdu a přesvědčte personalisty, že za to stojíte. Je to jako když hrajete poker – tomu druhému nevidíte do karet a často vyhraje ten, kdo umí lépe blufovat. Jenže pokud chcete dobře hrát, potřebujete znát výherní kombinace. Tady je máte!

Pamatujte, že nejdůležitější je prodat sám sebe. Udělejte si osobní audit a sepište si všechny dobré vlastnosti i úspěchy, které se vztahují k profesi, o kterou se ucházíte. Pomohli jste v předchozí firmě zvýšit zisky o 10 %, přispěli k uzavření výhodného kontraktu, dosáhli vysoké čtenosti článků nebo vymysleli virální video? Naservírujte jim data, která budou hovořit jasně - že jste dobrá partie.

platy
work
České platové tabu. Proč se o něm u nás stále nemluví?
3. 5. 2018
2 minuty o platech

Pokud nemáte žádnou pracovní zkušenost, vzpomeňte si na školní projekty, účasti v soutěžích a certifikáty, které jste získali. Ať už jste ve volném čase sestrojili vlastního robota, píšete si blog nebo jste uspořádali úspěšnou akci - i tyhle zkušenosti se počítají.

Mrkněte na porovnávač

Pokud si nevíte rady, kolik byste za práci měli žádat, podívejte se na internetu na porovnávač platů podle pozic (např. www.platy.cz). Berte v potaz i vaše zkušenosti, schopnosti i místo bydliště. Přece jen v Praze je situace růžovější než v jiných městech. Nikdy nežádejte o přemrštěnou částku, zvláště pokud nemáte žádné zkušenosti, a vyvarujte se také směšně nízké mzdě. Působilo by to tak, že si ani vy sami nevěříte, že za to stojíte.

Rady od personalistek

Kdo jiný by měl poradit, jak určit výši mzdy než specialisté z oblasti HR? Co je v tomto směru důležité uvedla Anna Pavlisová ze společnosti HARTMANN - RICO a.s. "V první řadě je potřeba brát v potaz pracovní náplň a zodpovědnost dané pracovní pozice, které jsou důležitější než samotný její název. Je důležité posoudit úroveň svých kompetencí, které jsou pro danou pozici důležité a relevantní praxi, například stáže."

Rádi byste věděli, jakou mzdu žádat?

Podívejte se na srovnávače dle profesí, které monitorují průměrnou měsíční mzdu. Jedním z nich je portál platy.cz. Pokud chcete zohlednit i délku praxe, vyzkoušejte Platometr portálu mujplat.cz.

Další tipy poskytla Kristýna Šiková z Kiwi.com "Určitě záleží, zda se student hlásí na brigádu, nebo na práci na hlavní pracovní poměr. Roli hraje i odpovědnost a náročnost, kterou pozice obnáší. Představu týkající se finančního ohodnocení si člověk může udělat na portálech inzerujících práci, kde firmy platové rozmezí uvádí. Od věci určitě není ani využít své sítě kontaktů, poptat se přátel a známých nebo spolužáků, kteří už zkušenost mají."

mzda - intro
work
Víte, co vás čeká? Jakou mzdu očekávat v bankovnictví, financích, účetnictví a HR
30. 10. 2018
2 minuty o mzdách

Cenoválky v praxi

Málokterý personalista vám odsouhlasí odměnu, kterou si navrhnete. Moderní je teď přistupovat k vyjednávání formou win-win, takže váš šéf (jdoucí s dobou) si bude chtít taky uzurpovat svou část výhry - a to tím, že vámi navrženou částku o něco sníží. Proto si nejprve představte ideální a motivující mzdu, která by vám vyhovovala, a přičtěte k ní něco navíc. Nikdy nežádejte o optimální částku a už vůbec ne minimální!

Na benefitech záleží

Pokud vám společnost nabídne nízkou mzdu, zeptejte se na benefity. Třeba vás zaskočí, co všechno můžou nabídnout. Stravenky, proplacené obědy, MultiSport kartička nebo produktové slevy patří mezi výhody, které vám sníží náklady. Dalšími příjemnými benefity jsou kariérní růst, vzdělávací kurzy, možnost home office i pet friendly pracoviště. Netrvejte za každou cenu na mzdě, kterou jste si vysnili, a buďte otevření vyjednávání. Na jeho konci můžete být příjemně překvapeni.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější