robokalypsa

Kam nás tlačí technologie? Trh práce na prahu robokalypsy

Českem prochází strašidlo, strašidlo Průmyslu 4.0. Nejtvrdší data z různých studií tvrdí, že počet pracovních míst v Česku poklesne až o 52 % (McKinsey Institut). Dokážeme se s robokalypsou vypořádat? Nebo to všechno bude úplně jinak?

Za posledních zhruba dvě stě padesát let si lidstvo prošlo třemi průmyslovými revolucemi. První byla ve znamení páry a industrializace, druhá spočívala v elektrifikaci a vzniku montážních linek, třetí zase přinesla rozmach počítačů i IT průmyslu. Všechny tři revoluce měly kromě dopadu ekonomického i obrovský vliv na školství, zemědělství, dopravu, vědu, lékařství i politiku. Čtvrtá revoluce klepe na dveře a za nimi se připravují k pracovním pohovorům kromě lidí i roboti.

Jan Pichl - květen 2018
life
„Chatbot může být náš nový kamarád." S Honzou Pichlem o vývoji konverzačních botů na globální úrovni
12. 6. 2018
3 minuty o umělé inteligenci

Takže brace yourself! Robots are coming!

Začněme pozitivně. V krátkodobém horizontu se zřejmě nezaměstnanost v Česku rapidně nezvýší (pokud nenastane zpropadená krize). Z hlediska střednědobého horizontu by ale český trh práce měl začít makat na větším využívání flexibilních úvazků a na propracovaném systému firemních (ale i státem podporovaných) rekvalifikací (bez celoživotního vzdělávání se prostě neobejdeme, fakt ne). Pokud tyto podmínky dokážeme naplnit a udržet, nabízí se scénář založený na analýze firmy Deloitte - automatizace a robotizace pracovních míst povede v Česku k enormně velkému růstu ekonomiky (až 3,9 % ročně!). Do roku 2033 by se pak potenciál české ekonomiky mohl zvýšit až o 78 % (a s tím samozřejmě i životní úroveň českých občanů).

Největší problém? Změna!

Nejpalčivější riziko doby robotické je rychlost zavádění změn do všech možných oborů. S tím, jakým tempem nové technologie vznikají a v jakém tempíčku se nové technologie udržují, je možné, že na ně velké procento (obzvláště starších a nekvalifikovaných) lidí i firem prostě nestihne včas zareagovat (obdobné obavy lze mít i u českého zákonodárství). K ilustraci rychlosti rozvoje technologií může posloužit rozšíření internetu v českých domácnostech. Z necelých 20 % v roce 2005 na současných cca 80 % (Zdroj: ČSÚ). Čistě prakticky by tak 80 % domácností mohlo mít do dvanácti let například 3D tiskárnu a domácího robota (zatím třeba alespoň robovysavač). Pro přehled rychlosti změn lze mrknout na studii Fondu dalšího vzdělávání, zmiňující nejvýraznější zlomy budoucnosti vytipované Světovým ekonomickým fórem a pořádnou hromadou expertů.

Foto: studie PŘEKVAP (2015)

Jsme #ready? České pro a proti

Za silné stránky ČR můžeme považovat dlouhodobou tradici průmyslové výroby a současný růst poptávky po pracovnících v IT a kyber průmyslu. Ale to je tak všechno. Slabých stránek je o trochu více. Velká míra českých pracovníků je vázaná na zpracovatelský průmysl, nekvalifikovanou práci a rutinní pracovní činnost (právě oněch až 52 %). A tyhle pozice padnou za oběť robotizaci i automatizaci jako první.

Robo-apokalypsa?
Studenta
Robo-apokalypsa?
23. 5. 2017

V českých končinách ale chybí i propracované zákonodárství založené na digitalizované společnosti a pořádném eGovernmentu, který by lidem umožnil snadnější přechod od statusu zaměstnance k vlastnímu projektu. Inspiraci bychom si mohli vzít třeba v Estonsku, kde se dá podnikání založit zhruba za jednu minutu, v ČR to zabere asi 20 dní. Klíčovým je i rozvoj sociální politiky v kombinaci se systémem rekvalifikací a vzdělávání. Je totiž dost možné, že vysokou sice skončíme ve 25, ale ve 30 půjdeme pro titul znova - studovat obor, který ještě před rokem neexistoval.

Skončíme v "nezisku"?

Ač jsou v současné době neziskové organizace u velkého procenta obyvatel v neoblibě, je docela dobře možné, že se právě neziskovky stanou hlavním zaměstnavatelem českých pracujících. Podle studie Úřadu vlády (Dopady digitalizace na trh práce) nebudou ve světě kyber-fyzických systémů příliš potřeba prodavači, byrokrati, dělníci, kováři nebo mechanici. Díky prodlužování života, nutnosti celoživotního vzdělávání i možnému zavedení tří až čtyřdenní pracovní doby se ale zvýší poptávka po pracantech v oborech, jako je pečovatelství, sociální služby, zdravotnictví, kultura, a obzvláště vzdělávání a výchova. Zkrátka všude tam, kde je potřeba lidská komunikace v kombinaci s empatií (tyhle schopnosti strojům prozatím chybějí).

Foto: Unsplash.com

Robokalypsa, nebo robospása?

Nadcházející turbulentní doba sice zatím našlapuje jen po robotích špičkách, je však pravděpodobné, že se do pár let změní na dupot těžkých robotických nohou a orchestr probliků a pípání. Aby Česko robotizaci, automatizaci, digitalizaci a všechny další "ace" zvládlo, je potřeba začít cíleně budovat informační a digitalizovanou společnost. Pokud se to nepovede, nastane robokalypsa - problémy na trhu práce (kdy pracovníci sice budou, ale nedostatečně kvalifikovaní) a následně blokování vzniku nových pracovních příležitostí (malé zahraniční i tuzemské investice právě z důvodu nedostatku kvalifikovaných pracovníků). To povede k sociální frustraci ve společnosti, k rozevírání sociálních nůžek a vzniku těžko odstranitelných sociálních bariér.

Ostatně tyto nůžky se rozevírají už nyní - ukazuje na to třeba vysoký počet exekucí, digitální negramotnost, politický lobbing za učiliště a nedůraz na vzdělávání pro kyber-fyzický průmysl. Na druhou stranu má Česko v současných rukách obrovský potenciál plynoucí z dobře nastartované ekonomiky. Snažme se to neposrat…

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější