nezaměstnanost

Nízká nezaměstnost vám práci nezaručí... 10 oborů s nejvíce absolventy na Úřadu práce

Ze všech stran slyšíme, že je v Česku nízká nezaměstnanost. Podle televizních reportérů to je ideální příležitost pro hledání práce. Prý každý, kdo hledá, tak najde.

Je v tom háček

Reportéři nám předávají jen tu pozitivnější část. Volných pracovních míst může být dostatek, ale to neznamená, že jsou právě ve vašem oboru. Když to vysvětlíme s nadsázkou: můžete mít sice vystudovanou ekonomii s červeným diplomem, ale budete si třeba vybírat z volných míst ve fastfoodech a fabrikách. Dream job? Ani náhodou!

Ekonomové a učitelé na pracáku

Podle statistik MŠPV se v letošním pololetí na Úřadu práce registrovalo nejvíce absolventů ekonomie - konkrétně 363 absolventů bakalářských a magisterských programů. Za nimi následovali budoucí učitelé, politologové a pracovníci ve stavebnictví. Podívejte se na 10 oborů, jejichž absolventi se nejčastěji nahlašovali na pracák v letošním pololetí:

10 oborů, které mají nejvíce vedených absolventů na ÚP
10 oborů, které mají nejvíce vedených absolventů na ÚP Foto: data MPSV

Nahlášení na úřadu však nutně neznamená, že nenajdou uplatnění.

MATFYZ je v suchu

Když se na to podíváme z druhé strany, tak velmi dobře jsou na tom absolventi informatických oborů, matematiky, fyziky, chemie, ekologie, veterinářství, textilu a zdravotnictví. V každém z těchto oborů bylo nahlášeno na Úřadu práce dvacet a méně absolventů za celou Českou republiku.

Jak je to s jednotlivými profesemi?

Nejvíc volných míst se vyskytuje u profesí, o které vysokoškoláci nemají zájem. Podle srpnových statistik MPSV jde o:

  • montážní dělníky,
  • řemeslníky,
  • řidiče,
  • kováře,
  • pomocné pracovníky v oblasti těžby a slévače.

Když se na to podíváme z druhé strany, tak přetlak uchazečů je především v administrativních profesích, pojišťovnictví a analytice.

Mr. and Ms. Perfect: Jak vypadá ideální kandidát?
Studenta
Mr. and Ms. Perfect: Jak vypadá ideální kandidát?
10. 1. 2018

Nízká nezaměstnanost není o ideální práci

Ačkoliv nám současná 3,1% míra nezaměstnanosti hraje do karet a nezaměstnanost absolventů klesá, tak to nutně neznamená, že si okamžitě najdete ideální práci. Není ostuda, když si pár měsíců počkáte na lepší nabídku - alespoň si zaslouženě odpočinete po státnicích.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější