studium

Osobní trenér nebo embryolog. Vysoké školy nabízí nové studijní programy

Studovat, co vás baví, už nemusí být jenom nesplnitelný sen. Univerzity začínají naslouchat přání uchazečů a chystají řadu nových studijních oborů. Mezi první vlaštovku určitě patří obor Herní design pod hlavičkou FAMU, ale české vysoké školy toho v příštích třech letech mají v plánu mnohem víc. Na jaké novinky se můžete těšit?

Nový Vávra i odborník na reprodukci

Ačkoliv je Česká republika překvapivě dobrým podhoubím pro různé počítačové hry (mezi nejslavnější české zástupce patří samozřejmě Kingdom Come, Mafia nebo nová VR pecka Beat Saber), samostatný obor pro herní odvětví dlouho chyběl. Nadšenci do vytváření her tak buď sbírali zkušenosti v příbuzných oborech anebo se vydali na zkušenou do světa, kde se Herní design vyučuje už nějaký ten pátek. Naštěstí je teď všem starostem konec a Herní design pomalu spatřuje světlo světa.

Novinky ve studijních programech chystají i další univerzity. Na Masarykově univerzitě se brzy budete moci přihlásit například na obor Embryolog ve zdravotnictví, který reflektuje vzrůstající problém s neplodností, nebo Geoenvironmentální rizika a sanace, který se bude zaměřovat na opatření po těžbě či znečištění životního prostředí. V plánu jsou navíc další čtyři, mezi nimi i lákavý program Kondiční a osobní trenér.

Přehled plánovaných nových oborů

 • Herní design (FAMU)
 • Klinická farmacie (MUNI)
 • Tlumočnictví českého znakového jazyka (MUNI)
 • Embryolog ve zdravotnictví (MUNI)
 • Geoenvironmentální rizika a sanace (MUNI)
 • Biotechnologie (MUNI)
 • Kondiční a osobní trenér (MUNI)
 • Geografické informační systémy a dálkový průzkum Země v životním prostředí (ČZU)
 • Územní plánování (ZČU)
 • Pedagogika pohybové prevence (ZČU)
 • Správa a rozvoj nemovitostí (ZČU)
 • Lékařská elektronika a bioinformatika (ČVUT)

Zrození nového oboru hlásí i Česká zemědělská univerzita, která chystá bakalářský program Geografické informační systémy a dálkový průzkum Země v životním prostředí, spojující počítačové modely a životní prostředí. Rozšíření arzenálu plánuje také Univerzita Pardubice, která připravuje nový bakalářský obor se specializací na leteckou dopravu.

Vládce lékařských softwarů na ČVUTu

Bavila vás na střední škole biologie a chemie, ale nechcete se upsat medicíně ani vědě? Tak to by vás mohl zaujmout nový obor Lékařská elektronika a bioinformatika na FEL ČVUT. V plánu je vychovat odborníky na návrh a vývoj medicínských přístrojů i programů. Možnost podívat se pod ruku chirurgům a jiným lékařům, čarovat s roboty a softwarem a ještě k tomu pomáhat lidem? To berem!

Kolik oborů studuješ, tolikrát jsi člověkem. Nebo ne?
Studenta
Kolik oborů studuješ, tolikrát jsi člověkem. Nebo ne?
22. 5. 2017

V závodě univerzit nezahálí ani plzeňská Západočeská univerzita, která míří především na čerstvé bakaláře. Lidé s pedagogickým zaměřením a zájmem o zdravý životní styl se můžou rozvíjet na oboru Pedagogika pohybové prevence, bakaláři z Územního plánování zase slaví akreditaci navazujícího magisterského programu.

Nejoblíbenější obory mezi studenty zůstávají stejné

I přes všechny možné inovace a množství nových oborů, jsou uchazeči věrni tradičním studijním programům. Na žebříčku popularity se stabilně drží Všeobecné lékařství, Právo a Ekonomie. Počet uchazečů každoročně dosahuje čtyř cifer, 4 z 5 lékařských fakult Univerzity Karlovy loni zaznamenaly 8868 zájemců!

Na druhou stranu, vysoký počet uchazečů se u těchto oborů kompenzuje relativně vysokým číslem přijatých, takže se vůbec nenechte stresovat a běžte za tím, kam vás srdce táhne. Ať už je to právničina nebo vývoj her.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější