antistresové omalovánky

Prokresli se do klidu

Stres. Znáte jej všichni a je součástí našich každodenních životů. Člověk je přírodou naprogramován tak, aby při každém pocitu radosti, žalu, strachu, úzkosti či napětí zažíval stres. Pokud tento stav trvá krátkodobě a v rozumné intenzitě, stimuluje nás k vyšším a lepším výkonům. Když jsme mu ale vystaveni po delší dobu, může mít velmi závažné následky v rovině zdravotní, psychické, ale i sociální. Snižuje se naše výkonnost a kvalita života. V kombinaci se špatným životním stylem, velkými nároky ve škole nebo zaměstnání, či nadužíváním alkoholu nebo léků může vést až k těžkým depresím a vyvrcholit syndromem vyhoření.

Jak s ním zatočit?

Ideální by bylo, kdybychom stresu předcházeli patřičnou péčí o sebe, buďme ale realisti - úplně vyhnout se mu nedá. Jak se ho tedy zbavit? Naučte se relaxovat. Řekne se snadno, hůře se realizuje. Žijeme ale v době, která má "lék" téměř na všechno. Každý si tedy na zvládání nadměrného stresu může vybrat to své. Někdo si jde odpoledne zaběhat, pro jiného by to byl další stres navíc :-) Téměř vždy pomáhá procházka, můžete zkusit i wellness a zajít třeba do sauny. A nebo se vrátit do dětských let a kreslit si…

Foto: Klára Zahradníková

Kreslení pro dospělé

Kdy jste si naposledy jen tak sedli a něco hezkého vytvořili? Pamatujete na doby, kdy jste měli školní sešity plné více či méně zdařilých malůvek? Kreslení prostě uklidňuje. Je to jednoduchá činnost nenáročná na přemýšlení a navíc s líbivým výsledkem :-).

Boom antistresových omalovánek jste určitě zaznamenali. Pokud jste je ještě nevyzkoušeli, směle do toho! Díky jasně daným linkám, které vykreslujete, mozek nejenom relaxuje, ale zapojují se v něm centra určená pro kreativní myšlení. Žádná pravidla zde neexistují, vyberte si pastelky, fixy, nebo třeba jen tužku a vytvořte si malé umělecké dílo podle sebe. Na trhu je nepřeberné množství motivů od abstraktních, až po vzory květinové nebo třeba omalovánky inspirované známými uměleckými díly.

stres, křik
work
Poznej svého nepřítele: Stres - strašák nebo rádce?
13. 3. 2018
2 minuty bez stresu

Nechcete být svázáni předem danými vzory? Vyzkoušejte zentangle! Tyto obrázky tvoříte zcela podle své fantazie, a to za použití nejrůznějších vzájemně se prolínajících a opakujících se čar a jednoduchých vzorů. Vznikají tak jedinečná, většinou jednobarevná, abstraktní dílka. Tvůrci této techniky dokonce doporučují nemít na začátku kreslení žádnou představu o tom, jaký bude výsledek.

I přesto, že na předchozí dvě techniky není potřeba žádných malířských schopností, máme tu pro vás jeden tip i pro zaryté "nekresliče". Bavily vás jako děti spojovačky? Žádné kreslení, jenom malé čárky od čísla k číslu a přitom krásný výsledek. I tato aktivita má svůj ekvivalent pro dospělé, u něhož se můžete napočítat ke stovkám teček, což už je pořádná výzva!

Foto: Klára Zahradníková

Navíc, jak určitě dobře víte, když mozek zaměstnáte něčím nenáročným, dokáže vymyslet ty nejlepší nápady nebo rozlousknout řešení úkolu, se kterým se dlouho marně potýkáte. Takže kreslením můžete zabít dvě mouchy jednou ranou :-).

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější