mobil

Studentské tarify: Který operátor má nejlepší nabídku pro studenty?

Ceny za internet, volání a SMS v České republice patří k nejdražším v Evropě. Operátoři často využívají neznalosti zákazníků a jejich lenosti něco změnit. My studenti ale této letargii většinou nepodléháme, a naopak se o to, na čem se dá ušetřit, aktivně zajímáme. A právě proto přinášíme tento drobný přehled, z něhož zjistíte, u kterého operátora najdete ty nejlepší služby za rozumnou cenu.

Začneme magentovým operátorem. U T-Mobile dostanete s tarifem Student Data za 499 Kč 10 GB, 100 minut a 100 SMS.

Studentský tarif u O2 stojí "pro změnu" taky 499 Kč a zahrnuje o 20 volných minut víc než tarif od T-Mobile. Za SMS do jiné sítě si účtuje 1,50 Kč, v síti O2 jsou SMSky zdarma. Ale pokud většinou sosáte data z Wi-Fi, nejspíš nepohrdnete tarifem [:kůl:] 5 GB za 399 Kč s 5G dat, 120 minutami do všech sítít (ale kdo dneska telefonuje?) a SMS za 1,50 Kč do ostatních sítí a v síti O2 zdarma (ale kdo dneska posílá SMSky?).

Foto: Studenta

Vodafone samozřejmě taky netrhá partu a tarif pro studenty má za 499 Kč. Nabídka zahrnuje 10 GB + 2 GB jako bonus za používání appky Můj Vodafone. Příjemným bonusem je neomezené volání i SMS, čímž Vodafone mezi studentskými tarify vede.

Něco za něco

Naši tři největší operátoři na to jdou fikaně. Místo toho, aby studentům nabídli opravdu výhodný tarif, udělají samostatnou micrositu s atraktivním designem odpovídající cílovce a na ni okopírují podmínky nějakého z běžných tarifů s datovou nabídkou. T-Mobile má například ještě jeden úplně stejný tarif jako Student Data, akorát pod názvem Extra Data.

peníze, prasátko
life
Nic není zdarma. Kolik stojí život vysokoškolského studenta?
23. 4. 2018
3 minuty o studentských financích

Opravdové výhody jsou u operátorů jen něco za něco. Například u Vodafone musíte na prodejnu přivést kamaráda a donutit ho pořídit si ten samý tarif, pak terpve dostanete Vodafone Multipass, což je sledování videí, poslouchání hudby nebo komunikace v rámci chatovacích služeb na půl roku zdarma. To znamená, že třeba používáním Messengeru nečerpáte z dat tarifu.

O2 vám dá zase slevu na telefon, z jehož prodeje ale samozřejmě profituje. Pak má taky v rámci studentského tarifu akci Spotify na 3 měsíce zdarma. Pokud ale Spotify posloucháte, víte, že v létě jste měli možnost si ho pořídit na vyzkoušenou za tak malý peníz, že to bylo skoro zadarmo. A bez upsání duše modrému operátorovi.

Drahé služby tuzemských operátorů jsou nejspíš zapříčiněné tím, že tu prakticky neexistuje konkurenční boj. Všichni tři velikáni rychle navzájem dorovnají nabídku podle toho, jaké karty konkurence vyložila na stůl. Jak si tedy při studiu pořídit tarif (ne všem to cvakají rodiče), který vás nezruinuje, a přitom pokryje spektrum vašich požadavků?

Namoč do toho rodinu

Operátoři mají v nabídce jednu zajímavou vychytávku. Jsou jí společné balíčky. Spočívají ve spojení více služeb do jednoho tarifu. Odpovídají sice spíš potřebám rodin a předpokládají, že si k internetu v telefonu a hlasovým službám pořizujete i pevný internet na doma. Nicméně, pokud do šetření na službách pro sebe ušetříte peníze i rodině a partnerovi, určitě se nebudou zlobit.

Nejvýhodnější a nejvariabilnější program má v tomto případě T-Mobile. Stačí sloučit dvě služby minimálně za 399 Kč a na celkovou utratu za služby dostanete slevu 10 %. Při sloučení třech služeb pak 15 %, čtyřech 20 % (a to už se fakt začíná vyplácet) a při pěti 25 %. V tomto případě claim "čím víc koupíte, tím víc dostanete", opravdu nelže.

Foto: T-Mobile

Pokud do Magenty zatáhnete mámu s tátou, sourozence a partnera (tedy sloučíte čtyři tarify), dostanete do placu 10 GB gratis, pokud ještě ukecáte kámoše a spojíte pět služeb, tak dokonce 15 GB, které se rozdělí mezi všech pět, k tomu vám samozřejmě zůstávají data z původního tarifu. Pokud zvažujete v pronajatém bytě i IPTV, v Magentě ji od T-Mobile dostanete za lepší cenu taky a počítá se jako jedna služba. Filmy, co vám pak v pátek utečou kvůli párty, zkoukněte při polehávání s kocovinou v neděli. Internetová televize totiž tohle a mnohem víc umožňuje.

Takže jak se rozhodnout?

Pokud vám stačí menší množství dat a s nikým se kvůli tarifům paktovat nechcete, obraťte se na O2 a objednejte [:kůl:] 5 GB. Jestli vám nevadí zaplatit o stovku víc a potřebujete spoustu dat kvůli cestování s navigací, hotspotu nebo streamování, doporučujeme studentský tarif od Vodafone. A v případě, že máte silné rodinné vazby nebo možnost namočit do programu kámoše, určitě zvažte výhody Magenty 1.

Je to na vás, tak neplaťte zbytečně víc.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější