medik

#medikovookenko: Pod pokličkou sporu o praxe na plzeňské fakultě

Na webu iDnes.cz vyvolal před pár dny bouřlivou debatu článek “Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště”. Na adresu mediků padaly v diskuzi ostré komentáře a já, jakožto studentka plzeňské lékařské fakulty, mám po jejich přečtení pocit, že by si některé věci zasloužily uvést na pravou míru.

O co ve sporu studentů s vedením fakulty vlastně jde? Až do letošního roku se studenti v šestém státnicovém ročníku rozdělovali do tří krajských nemocnic v Plzni, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích, nebo si mohli zařídit praxi v jiném městě podle svého. S vědomím toho podávali současní páťáci žádost o praxi loni v listopadu. Ale ejhle, letos v únoru přišla rozhodnutí, ve kterých spousta studentů, ke svému velkému překvapení, našla umístění místo v Plzni třeba v Děčíně. Nebo ve Strakonicích. Vedení fakulty totiž nečekaně uzavřelo smlouvy s okresními nemocnicemi a na to konto snížilo počty stážistů v krajských nemocnicích a zakázalo výběr vlastního špitálu. A změny se odmítá vzdát.

Praxe v malých nemocnicích jsou ten nejmenší problém

I když to podle článku na webu iDnes.cz vypadá, že my medici jsme jenom banda rozmazlených dětí, které pohrdají okresními nemocnicemi a myslí si, že se medicína dělá jen v těch krajských, opak je pravdou. To je na tom to nejmenší. V jádru jde o dobrý nápad, protože v malé skupince máte větší šanci si něco vyzkoušet a plzeňská fakultka je opravdu přeplněná. Celý kámen úrazu se schovává jinde.

student medicíny
work
#medikovookénko: Je studium medicíny opravdu těžké?
1. 11. 2018
2 minuty zkušeností

Problémem je, že se mění pravidla v průběhu hry a bez upozornění. Když jsme nastupovali do prváku, počítali jsme s tím, že se za pět let budeme připravovat na státnice v krajských nemocnicích nebo si domluvíme vlastní. Podle toho jsme se také do budoucna zařídili - za někým se nastěhovaly drahé polovičky a hledaly si novou práci, další si v Plzni pořídili byty. A najednou je všechno jinak.

Dalším zádrhelem je to, že zatímco do teď vám dobrý prospěch vynesl maximálně příjemný pocit a prospěchové stipendium, nově se z něj stává jedno z hlavních kritérií pro možnost výběru. Čím lepší průměr, tím více bodů a tím dříve si budete vybírat, do které nemocnice na praxi vyrazíte. Co naplat, že medicínu studujete proto, aby z vás byl dobrý doktor a ne kvůli známkám. A že jste v půlce čtvrťáku a s průměrem už toho moc neuděláte? No, takový je život. Počkejte si, co na vás zbyde.

Celá změna byla navíc spíchnutá rychle a není promyšlená do detailů. Obestírá ji tak mlha nejistoty, a i když se důležité věci pomalu vyjasňují, část z nich zůstává zahalená tajemstvím. Nikde navíc není sepsáno, co všechno nás přesně čeká a jak to bude probíhat, takže mezi studenty putují naprosto protichůdné informace, což způsobuje další zmatek.

student medicíny
work
#medikovookenko: Jak se připravit a přežít přijímací zkoušky na medicínu
10. 4. 2019
3 minuty o cestě na medicínu

Samotný výběr nemocnice už je jenom pomyslnou třešničkou na dortu. Nově bude rozdělování studentů na praxi probíhat ve Studijním informačním systému v pěti dnech odstupňovaných podle počtu bodů. Pravda, jsme na tom líp než kolegové páťáci, kteří si téměř vybírat nemohli, ale ruku na srdce - každý, kdo se kdy přes SIS hlásil na zkoušku ví, že tenhle systém s oblibou v nejdůležitějších okamžicích zamrzá. Výběr nemocnice a 150 zuřivě klikajících mediků nebude výjimkou.

I medici mají své osobní životy a závazky

To je náčrt jen několika problémů, které studenty pálí víc, než přesun do okresní nemocnice. Je ale jedna věc, která všechny výhrady spojuje - chybějící dialog mezi vedením a studenty. Celá akce se uvařila mimo veřejnou debatu a výsledek nám spadnul na hlavu, abychom se s ním poprali. Kompromisy se dělají jen neochotně a na většinu věcí vedení školy odpovídá rázným: "Ne!". Apelují na povinnosti studenta, ale už nepřipouští, že i medici mají svoje osobní životy, partnery, rodiny, plány a závazky. A že se zařídili podle toho, co jim od prvního ročníku slibovali.

Praxe v malých nemocnicích je dobrá příležitost. Ale tenhle způsob provedení a načasování zdá se mi poněkud nešťastným.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější