Záplava sociálních sítí: jak se neutopit a vybrat si tu pravou?

Záplava sociálních sítí: jak se neutopit a vybrat si tu pravou?

Na rozdíl od našich rodičů a prarodičů máme mobilní telefony, máme emaily a v neposlední řadě nám komunikaci usnadňuje nový fenomén sociálních sítí. Polemiky o tom, jestli nás tyto sítě ve výsledku o osobní kontakt neochuzují, necháme stranou. Zaměříme se spíše na to, co nám který komunikační server přináší za užitek a výhody. Je pak na vás, na které síti si vytvoříte svůj ctěný profil.

Facebook.com

Tak tuhle stránku již snad není třeba představovat. Ať už FB nenávidíte, milujete nebo ho „něcomeziujete“, určitě víte, k čemu tento server slouží. K socializaci, samozřejmě. Jak je ale této socializace zrovna na Facebooku dosaženo? Předně si zde každý může vytvořit vlastní profil – stránku, kterou uvidí všichni, kterým to povolíte, když se ve vás budou chtít trochu pošťourat. Na profil můžete napsat jakékoli informace o sobě, včetně sexuální orientace nebo oblíbeného jídla. Zároveň zde můžete zveřejnit fotky z akcí a výletů nebo avizovat akce a výlety, které se teprve stanou. Máte možnost sdílet i videa a psát každých pět sekund svoje názory a nálady do statusů. Samozřejmostí každého uživatele Facebooku je pak příslušnost k nejrůznějším tematickým skupinám, z kterých, pokud chcete, můžete často získat i užitečné informace.

www.facebook.com

Twitter.com

Jak dělá uživatel Twitteru? „Tweet! Tweet!“ To jsou totiž krátké příspěvky, které můžete sdílet pomocí profilu na této sociální síti. Výstižnější název pro Twitter je ovšem mikroblog. Twitter umožňuje všem registrovaným uživatelům, aby si vybrali jiné, zajímavé uživatele ke sledování. Ti pak zase mohou sledovat, koho chtějí. Sledování uživatelských mikroblogů spočívá v tom, že se vám na domovské stránce ukazují jejich aktuální statusy. Vy pak na ně můžete reagovat, odpovídat přímo uživatelům nebo svoje názory házet taktéž do pléna. Jediné omezení, které ale dělá příspěvky o to zajímavější, je jejich délka. Každá zpráva může mít jen 140 znaků. To bychom ale měli v pohodě zvládnout – náš znakový systém je již vytříben smskami!

www.twitter.com

MySpace.com

MySpace drží druhé světové místo mezi sociálními servery. Čím jsou tyhle stránky vlastně zajímavé? Hlavně tím, že na nich mají profil snad všechna hudební seskupení, ale také individuální zpěváci a zpěvačky z celého světa. Můžete zde na jejich stránkách pohodlně poslouchat hudbu z MySpace přehrávače, zároveň si můžete na svůj profil zařadit jejich písničku jako úvodní, když se k vám někdo podívá. I na této sítí můžete dávat volně k prohlížení svá fotoalba, videa, můžete zde blogovat, posílat zprávy a vkládat komentáře přátelům na profily. Skvěle se zde vytváří jakási umělecká atmosféra – najdete zde stránky klubů, divadel a můžete se stát jejich rovnocennými přáteli. Ne jako na Facebooku, kde se stáváte pouze fanouškem.

www.myspace.com

Spoluzaci.cz

Ať chodíte do první třídy na základce, na střední nebo do prváku na vysoké, můžete najít svoji třídu na komunitním serveru Spoluzaci.cz. Tedy pokud se u vás ve třídě našla dobrá duše, která přenesla reálnou třídu i se svými spolužáky do virtuálního prostoru. Na Spolužáky ale chodí také lidé, kteří mají dávno po škole a touží opět najít svoje dávné kamarády z lavic. Největší zastoupení mají totiž na tomto webu lidé ve věku 25-34 let. Jakou výhodu může přinášet to, že chodíte „do třídy“ i mimo vyučovací čas? Například to, že si zde za zády kantorů můžete ukazovat zadání testů, posílat si poznámky a plánovat třídní srazy.

www.spoluzaci.cz

Bandzone.cz

Další českou specialitou na menu komunitních webů je Bandzone. Jedná se o server, jehož hlavní funkcí je sdružovat lidi se zájmem o hudbu. Většina českých kapel zde má vytvořen svůj profil a vy si na něm jednoduše i bez přihlášení můžete zobrazit plánované koncerty muzikantů, jejich biografii i aktuální informace o kapelním dění. Zároveň zde „profilují“ i fanoušci kapel, kteří vytváří síť mezi sebou navzájem a také mezi sebou a kapelami. Nechávají zde vzkazy – chválí nebo hatí jejich výkony, poslouchají písničky. Bandzone také na své titulní stránce nechává každý den tip na novou dobrou kapelu, která zde má profil. Pokud tedy hledáte novou hudbu z českých luhů a hájů, je pro vás tento server jako stvořený!

www.badzone.cz

Eva Samšuková

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější