Zažít si Silicon Valley můžeš i ty!

Zažít si Silicon Valley můžeš i ty!

Také jste si mysleli, že se do pověstné kolébky informačních technologií nikdy nemáte šanci dostat? Možná jste se hodně spletli! Podívat se tam totiž můžete třeba prostřednictvím nově spuštěného programu společnosti Avast.

Českou technologickou firmu Avast a zejména to, jaké to je pro ni pracovat, jsme vám představili loni v listopadu. Dozvěděli jste se mimo jiné to, že lidé v Avastu mají možnost pracovat na vývoji těch nejoblíbenějších počítačových a mobilních aplikací na světě, že mají možnost účastnit se vlastních hackatonů, jezdit na světové konference, přednášet na školách, učit se cizím jazykům, zapojovat se do charitativních aktivit svého nadačního fondu nebo jezdit na originální teambuildingové akce. Zkrátka bylo toho hodně. Jenomže Avast neotálel a pro své zaměstnance spustil i další novinku.

„Rozhodli jsme se pravidelně posílat naše projektové týmy na zkušenou do Silicon Valley, technologického srdce planety a sídla nejzvučnějších softwarových firem světa,“ říká Ondřej Vlček, COO v Avastu. „Možnost načerpat inspiraci od renomovaných profesionálů a získat cenné kontakty nebo třeba navštívit nejprestižnější konference a být tak v centru dění nejnovějších trendů nejen na poli internetu činí tento pobyt zcela jedinečnou zkušeností a neopakovatelným zážitkem na celý život.“

RocketSpace

RocketSpace je jedním z technologických hubů v centru San Francisca, který sdružuje více než 750 začínajících podnikatelů a start-upistů. Pod pojmem hub si můžete představit inspirativní pracovní prostor ideální pro navazování nových kontaktů, které vám pomohou s rozvojem a inovacemi vašeho podnikání. Seznámit se tak můžete s lidmi ze známých firem, jako je Uber, Spotify nebo Converse.

Silicon Valley program

Avast vysílá na několik týdnů do San Franciska a Silicon Valley pracovní týmy o pěti lidech z různých oddělení. Podmínkou je předložit kreativně zpracovaný projekt, který firmě přinese nějakou přidanou hodnotu. Na tom pak tým bude v Silicon Valley pracovat. Avast hradí zaměstnancům veškeré náklady spojené s cestou i pobytem a investuje tak do jejich rozvoje a do vzdělávání. První pětice šťastlivců už má pobyt v Silicon Valley za sebou, a tak jsme se jich zeptali, co jim celá ta zkušenost přinesla:

Co všechno obnášelo dostat se do vítězného týmu, který dostal možnost odcestovat „za velkou louži“?

Michaela: Když byl v Avastu vyhlášen Silicon Valley program, nadchl všechny zaměstnance a já rozhodně nebyla výjimkou. Času na zpracování projektu jsme měli velmi málo, a proto jsem okamžitě začala hledat mezi kolegy zájemce. Jakmile jsme se našli, pro změnu zase nebylo jednoduché dohodnout se na tématu projektu, které by zajímalo všechny členy týmu, protože jsme každý z jiného oddělení (Komunikace, E-commerce, Business Intelligence, Android Development, Quality Assurance). Návrhů na téma tak bylo hned několik, nakonec však zvítězilo uživatelské testování našich mobilních aplikací. Důkladným zpracováním projektu a vítězstvím to však nekončilo. Museli jsme si zajistit rychlokurz na naše aplikace, sejít se s produktovými manažery, otestovat aplikace sami na sobě, sepsat a upravit otázky pro uživatele apod. Práce ještě před samotným odjezdem bylo mnohem více, než jsem osobně očekávala. Ale celá příprava stála za to.
Foto: Studenta

Co vás na Silicon Valley a všeobecně na Kalifornii nejvíc překvapilo?

Míša: Nečekala jsem až tolik evropské prostředí – hojně využívaná městská doprava, chodci na ulicích, náměstí, menší lokální prodejny apod. Z USA jsem byla zvyklá na dálnice, dopravu pouze autem a obrovská obchodní centra. Navíc mě opravdu překvapila tech a start-up atmosféra, kterou jsem vnímala na každém kroku. Už jen během prvního týdne jsem měla nainstalovaných 10 nových aplikací, které se do Čech ještě ani nedostaly. A samozřejmě nemohu opomenout kalifornskou přírodu, národní parky a naprosto úchvatné pláže. Nic podobného jsem nečekala.Tiago: Očekával jsem, že mi firmy v Silicon Valley otevřou oči dokonalým nastavením pracovních procesů a způsobů, jakými se vyvíjí software, a tak pro mě bylo asi nakonec tím nejzajímavějším zjištěním, že se nic takového ve skutečnosti nedělo. Bylo skvělé vidět, že se může Avast snadno porovnávat i s firmami v Silicon Valley.Dominika: Nejvíce mě asi překvapilo to pracovní nasazení lidí, které vás inspiruje a motivuje k tomu být více proaktivní a přicházet s vlastními nápady.

Silicon Valley

Pod názvem Silicon Valley se skrývá nejjižnější část aglomerace San Francisca v Severní Kalifornii. Dnes je považovaná za světové centrum počítačového a technologického průmyslu, kde sídlí největší světové high-tech korporace a tisíce technologických startupů. Své centrály zde mají velikáni jako Google, Facebook, Yahoo nebo Apple.

Čeho si na této zkušenosti nejvíce ceníte?

Míša: Cením si už té samotné příležitosti. Který zaměstnavatel v dnešní době vyšle své řadové zaměstnance, kteří jsou dokonce nováčkem ve firmě, na téměř dva měsíce do zahraničí na zkušenou? Zařídí prvotřídní ubytování, poskytne diety, kapesné, auto z půjčovny apod.? Opravdu jsem vděčná, protože sanfranciský fresh air mi přišel vhod, inspiroval mě a dodal mi ještě více energie do práce. Navíc si cením nových přátelství. Potkala jsem skvělé přátelské lidi, se kterými jsem v kontaktu dodnes, a jsem si jistá, že se v nejbližší době opět navštívíme.Martin: Já si nejvíc cením toho, že jsem viděl, jak to opravdu vypadá v pověstných start-upech v Sillicon Valley, a jak tam lidé pracují.Dominika: Nyní mám mnohem lepší představu o tom, jak to v Kalifornii z hlediska pracovního a životního stylu chodí. Měla jsem možnost navázat spoustu nových kontaktů, vzdělávat se na konferencích a ve volném čase procestovat zemi.

Foto: Studenta

Jak využijete načerpané zkušenosti a poznatky v praxi?

Martin: To ukáže čas. Ale mám teď každopádně lepší představu o myšlení uživatelů mobilních zařízení. Tedy alespoň těch v Kalifornii.Míša: Projekt, na kterém jsme pracovali, mi pomohl zorientovat se v mobilním prostředí, mobile marketingu, mobilní monetizaci, mobilním advertisingu a podobně. K tomu přispěly i konference jako například MobileBeat. Také jsem získala přímo z první ruky nápady a přehledy nových trendů v oblasti online marketingu. V neposlední řadě jsem měla možnost přímo komunikovat s Američany a získat od nich velmi cenné informace o vnímání bezpečnosti, jejich komentáře k našim aplikacím, názory a doporučení na zlepšení, apod. Tento typ zpětné vazby není možné v Praze získat. A protože USA je jedním z našich největších trhů z hlediska počtu uživatelů, tato zpětná vazba je pro mou práci v eCommerce velice cenná.Dominika: Přesně tak a člověk dostane mnohem více odvahy na to rozjet něco vlastního. Více se otrká a nebude se bát případné riziko podstoupit.Tiago: Mít možnost strávit nějaký čas v Silicon Valley mi dodalo extra motivaci v mé každodenní práci, zvláště pak i z hlediska vlastních projektů. Motivace a pozitivní smýšlení lidí jsou tam naprosto nepřekonatelné.

O firmě Avast

Avast Software je výrobcem nejpopulárnějšího mobilního a počítačového bezpečnostního řešení na světě, chrání více než 230 milionů uživatelů. Firma Avast působí v oboru počítačové bezpečnosti více než 25 let. V pražské centrále dnes pracuje téměř 700 lidí 30 různých národností, další kanceláře má Avast v Německu, USA a Asii a obchodní partnery má na všech hlavních trzích.

Myslíte si, že by se i vám v Avastu líbilo? Podívejte se na jejich kariérní stránky s volnými pozicemi www.avast.com/jobs a napište jim. Silicon Valley už čeká!

Foto: oficial, AVAST

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější