10 věcí, co se zdají být zdravé, ale nejsou!

10 věcí, co se zdají být zdravé, ale nejsou!

Určitě si o spoustě věcích myslíte, že jsou zdravé nebo zdraví prospěšné, ať už z vlastního přesvědčení nebo na vás produkt dobře zapůsobil v reklamě. Nevždy tomu tak ale je. Pojďme se podívat na 10 věcí, na které byste si měli přivýběru nebo používání dávat pozor. 

1. Antibakteriální mýdlo

Říkáte si, že antibakteriální mýdlo je úžasné a nedáte na něj dopustit? Máte pocit, že vaše ruce už prostě nemůžou být čistší? To je podle posledních studií ale vše omyl. Studie, které se zabývaly antibakteriálními mýdly, přišly na to, že lidé, kteří je používali, trpěli chřipkou, ucpaným nosem, horečkou, zvracením neboprůjmem stejně často jako lidé, co používali normální mýdlo. Důvodem bylo hlavně to, že nemoci jsou způsobené viry, které ovšem mýdlo neodstraní. Průzkum, který proběhl v roce 2007 a byl publikován v časopise Clinical Infectious Diseases ukázal, že antibakteriální mýdlo obsahující triclosan (který jezdraví škodlivý), není o nic účinnější v porovnání s normálním mýdlem.

2. Židle

Jistě, i když máte sebelepší židli, s ergonomickým tvarováním, která je prodyšná a polohovatelná, pořád není dobré na ní strávit více času, než je nezbytné. Když sedíte příliš dlouho, je to, jako byste dali svému tělu signál, že je čas se vším skoncovat a připravit se na smrt. Celé naše tělo bylo navrženo tak, aby se celý den hýbalo, a proto jepro něj nepřirozené setrvat v jedné pozici po delší dobu. Výzkum publikovaný v časopise Diabetes vyšelnajevo s tím, že lidé, kteří denně sedí déle, měli dvakrát tak větší riziko, že budou mít cukrovku či srdeční chorobu než lidé, co sedí méně. Sezení déle než 8 hodin denně navíc může přispět ke vzniku cukrovky druhého typu. Pokud máte sedavé zaměstnání, zkuste se alespoň na pár minut denně protáhnout či se projít, okysličí se vám mozek a přispěje tak i vaší kreativitě.
Foto: Studenta

3. Bělící nebo antibakteriální pasta

Bělicí zubní pasta vám sice pomůže odstranit ze zubů skvrny pomocí mikročástiček, které obsahuje. Kromě jiného vám taky ale odstraní část skloviny. Určitě byste měli být opatrní při výběru pasty a vyhnout se např. Colgate Total, která obsahuje již výše zmíněný triclosan. Kromě toho, mnoho komerčních značek, vyrábějících zubní pasty, přidávádo svých produktů toxické látky, jako je třeba SLS, umělá sladidla, fluoridynebo třeba propylenglykol. Ten představuje riziko pro životní prostředí a bylnalezen uvízlý pod dásní pacientů.

4. Vatové tyčinky

Mnoho lidí si myslí, že čistit si uši tyčinkami do uší je nezbytné. Pravda je ale trošku jinde. Jediné čeho docílíte, když si budete čistit uši tyčinkami je to, že ušní maz akorát zatlačíte dál. To může mít potom zanásledek poškození v uchu, zaklínění ušního mazu nebo dokonce dočasnou hluchotu. Za normálních okolností se ušní maz vytváří pouze ve vnější třetině zvukovodu, jedním z hlavních rizik bavlněných tyčinek je, že mohou tlačit ušní maz do hlubší části zvukovodu k blízkosti bubínku. Pokud se ušní maztlačí hluboko do ucha, kam nepatří, může to přenést plísně, bakterie a viry z vnějšího ucha do vnitřního ucha, čímž se zvyšuje riziko infekce. Vaše uši by měly mít zdravé množství ušního mazu, protože jsou samočisticí částí vašeho těla. Přebytečný maz by se tak měl automaticky přesunout ze zvukovodu, protože buňky tam přirozeně migrují.
Foto: Studenta

5.  Zvlhčovač

Během zimních měsíců mohou ohřívače a nízké teploty vést k suchémuvzduchu s nízkou vlhkostí. Tento suchý vzduch může vést k suché kůže,podrážděné dutině a krku, a svědění očí. V průběhu času, vystavování se nízkévlhkosti může dokonce způsobit vyschnutí a roznítit sliznici, která fungujejako obložení pro dýchací cesty. Pokud tato přirozená bariéra už nefungujesprávně, zvyšuje se tím riziko nachlazení, chřipky a jiných infekcí. Snažíte se to řešit tím, že si pořídíte domů zvlhčovač? Tak aleopatrně, mohlo by se vám to pěkně vymstít. Musíte být velice obezřetní, co senastavení vlhkosti týče, ono všeho moc škodí, a když máte hladinu vlhkostipříliš vysoko, už není k užitku. Navíc teplé, vlhké prostředí zvlhčovačeje živnou půdou pro bakterie a plísně, které cestují z přístroje přes„toxickou mlhu“, kterou později vdechujete. Výzkum ukázal, že vdechování oné „toxické mlhy“ ze zvlhčovače může véstk problémům, včetně plicních infekcí, a jeho používání je skutečně spojeno sezvýšeným rizikem vzniku astmatu u dětí. Takže pokud se rozhodnete použít zvlhčovač,učiňte tak šetrně, abyste si byli jistí, že hladina vlhkosti není přílišvysoká.

6. Mycí houba

Pokud se rádi myjete mycí houbou, čtěte pozorně. Není totiž houba jakohouba. Běžné mycí houby poskytují ideální prostředí pro bakterie, houby, plísněa jejich růst, zvláště když je skladujete v teplých, vlhkých koutech vašíkoupelny a ve sprše. To je první věc, ta druhá je, že jakmile s nípřejedete po své kůži, můžete si podráždit malé rány (včetně drobných ranekz holení). Tato zranění pak mohou být infikována a vést až ke kolikuliditěa jiným kožním nemocem. Pokud ale přese všechno se nechcete vzdát mytí houbou, vyberte sitakovou, která je vyrobena z přírodních vláken a je tak šetrnějšík vaší pokožce. Po každém použití houbu vyždímejte a nechte důkladněvyschnout a poté ji uložte na chladné a suché místo. Po jednom měsíci byste sisprávně měli pořídit novou.
Foto: Studenta

7. Mixér

Určitě zbožňujete mixér, jelikož vám usnadňuje přípravu různých pokrmů.Pokud ho ale správně neumyjete, tak vám už bohužel nic neusnadní. Vždycky pokaždém vaření rozeberte mixér na jednotlivé části a tu pak každou pečlivěumyjte, včetně těsnění. Pokud tak neučiníte, může se stát, že se v mixéruvyskytne bakterie Escheria coli,která pokud se objeví tam, kde nemá, tak už není ku prospěchu.

8. Nástroje na úpravu nehtů

Možná by vás to ani nenapadlo, ale pemzy, kleštičky, nůžky a dalšínástroje na nehty mají v sobě bakterie z vaší kůže. Pokud nástroje popoužití neumyjete, mohou způsobit kožní infekce. To platí zejména, pokud se o svénástroje s někým dělíte (s rodinou nebo přáteli). Nehtové nástroje bystetedy měli po každém použití umýt mýdlem a vodou. Pemza by měla být vyměněnakaždé tři až čtyři týdny.
Foto: Studenta

9. Gumová stěrka

U gumové stěrky bylo zjištěno, že je dokonce ještě špinavější nežgumové těsnění u mixéru. Je tak tedy pasována na druhou nejšpinavější věcv kuchyni. Problém tkví v tom, že většina lidí neví, jak ji správněvyčistit. Správně se má vytáhnout hlava od rukojeti, když se tak neučiní, opěttu vzniká prostředí, ve kterém se daří bakterii Escheria coli, kvasinkám a plísním. Pokud má vaše stěrkaodnímatelné části, vždy umyjte každou zvlášť. Když nemá, věnujte zvláštnípozornost spojům mezi hlavou a rukojetí při mytí.

10. Plyšová zvířátka

Měkká plyšová zvířátka se zdají být jako roztomilá a tedy vhodnouhračkou pro děti. Jsou mimo jiné ale také známá pro sběr roztočů, kteří jsouhlavní příčinou alergií na prach. Jestliže jste alergičtí, vystavování seplyšákům může vést ke kýchání, ucpanému nosu, svědění očí a dalším symptomům. Pokudse nechcete vzdát svých plyšových kamarádů a zároveň je nechcete mít plnéroztočů, dejte je do plastového sáčku a ukryjte je na noc do mrazáku, tam užžádné bakterie určitě nepřežijí.

Text: Marie Mrázová

Foto: freeimages.com

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější