7 kroků, jak si vybrat správnou jazykovku

7 kroků, jak si vybrat správnou jazykovku

Psát o tom, že bez znalosti minimálně jednoho cizího jazyka si dnes člověk, a obzvláště mladý, ani neškrtne, by bylo zbytečné. Možná jste se také v rámci novoročních předsevzetí rozhodli, že své jazykové znalosti vyzdvihnete na vyšší level. Jak si však zvolit tu nejlepší jazykovou školu a do kdy ještě můžete vybírat, než začne nový semestr?

Při výběru jazykové školy je nejlepší sázet na tipy od kamarádů, kteří už někde jazyky studovali a byli spokojení, nebo naopak. Na druhou stranu málokdo má srovnání více jazykových škol, navíc každý třeba preferuje jiný styl výuky. Na výběr té nejlepší jazykovky máte ještě čas, většina kurzů začíná až od půlky února. Včasné přihlášení je však často odměněno nějakou slevou a ta se vždycky hodí.

Při výběru kurzu se rozhodně nezaměřujte pouze na cenu. Podezřele nízké finanční ohodnocení věští nekvalitní výuku, pak to může dopadnout tak, že sice budete chodit na nejlevnější kurz, ale zcela zbytečně. Pro lepší orientaci vám přinášíme několik tipů, jak se v nabídce škol nejlépe zorientovat a na co si dát před zaplacením kurzu pozor.

1. Styl výuky – Zjistěte si, jak probíhají jednotlivé hodiny ve škole, kam se chcete přihlásit. Každá jazyková škola preferuje jinou učební metodu, spousta jich přináší také nevšední způsoby, jak cizí řeč do hlavy dostat. Zatímco jeden má radši jasné vysvětlení látky a pak procvičování, druhý může dávat přednost volnější hodině protkané hrami a založené na spontánním mluvení.

2. Počet studentů ve skupině – S přibývajícím počtem lidí v kurzu se obvykle snižuje cena, úměrně s ní však také i kvalita výuky. Když vás bude ve třídě patnáct, nikdy nedostanete tolik prostoru pro osobní vyjádření a učitel nebude schopný se vám věnovat tak, jako když vás bude osm. Pokud se na kurz hlásíte hlavně proto, abyste se zdokonalili v mluveném projevu a naučili se plynule konverzovat v cizí řeči, je vhodné být na hodině maximálně s pěti žáky.

3. Reference a doporučení – Kromě již zmiňovaných kamarádů je dobré vyhledat si na internetu také hodnocení bývalých studentů školy. Reference na webovkách jazykovky asi příliš objektivní nebudou, podívejte se radši na různá fóra či webové stránky, které se kvalitou jazykových škol zabývají (viz. box). Úplně nejlepší způsob, jak zjistit skutečnou náplň kurzu, je přijít se přímo do hodiny podívat. Dobré a kvalitní školy by vám to měly umožnit.

Ohodnoť svou jazykovku

Na serveru www.jazykovkaroku.cz můžete popsat své zkušenosti s jednotlivými jazykovými školami po celé republice. Když budete mít štěstí, vyhrajete hodnotné ceny. Soutěž končí na jaře vyhlášením nejlepších jazykovek v Česku.

4. Lektoři – Úspěšnou školu dělají kvalitní lektoři. Hlavně na nich závisí, jak vás bude hodina bavit a kolik si z ní odnesete znalostí. Nejlepší jsou samozřejmě rodilí mluvčí, pokud s novým jazykem začínáte, jsou skvělí rodilí mluvčí, kteří umí alespoň trochu česky. Pozor však na cizince bez jakýchkoliv pedagogických dovedností či studenty bez dostatečné praxe. Jazyková škola s profesionálními lektory se jimi nebojí pochlubit, jejich kvalifikaci či kontakty na ně většinou najdete přímo na webových stránkách školy.

5. Intenzita výuky – Dobře zvažte, jestli pro vás bude lepší navštěvovat jazykový kurz dvakrát v týdnu, nebo bude stačit jednou. Zhodnoťte také, jestli je pro vás jednodušší se soustředit dvě hodiny v kuse, nebo raději budete chodit na 45minutové lekce vícekrát v týdnu. Pokud začínáte s novým jazykem a je to ve vašich možnostech, je určitě lepší chodit do kurzu co nejčastěji.

6. Správné zařazení do obtížnosti kurzu – Gramatický on-line test většinou k zařazení do jazykové úrovně nestačí. Nejde totiž jen o to, naučit se doplňovat do vět správné tvary sloves. Zvládnutí cizího jazyka zahrnuje také schopnost porozumět textu, mluvenému slovu a vlastní komunikační dovednosti. Je proto lepší, když kromě písemného testu uchazeč absolvuje ještě ústní pohovor, při kterém mu odborník také doporučí kurz, který pro něj bude nejvhodnější, například zaměřený na konverzace či procvičování gramatiky. Není nic horšího, než když probírané učivo už dávno znáte, nebo v hodinách nerozumíte a novou látku nestíháte.

7. Termín a podmínky konání kurzu – Dejte si pozor, abyste si nezaplatili kurz konverzací pro pokročilé, a nakonec jste neskončili ve všeobecném kurzu pro mírně pokročilé, protože na vámi vybranou lekci se nepřihlásilo dost studentů. Problém může být i v době konání lekce. Pokud se přesune z pondělí na středu, kdy vy nemůžete, je vám to k ničemu. Zjistěte si dopředu podmínky otevření jednotlivých kurzů a další postup, pokud se určitá lekce neotevře. Jazykové školy mohou buď vracet peníze, nebo "zařazovat do nejpodobnější skupiny". Ta však může být dost odlišná od vaší představy.

Chystá se nový projekt

Vznikající server ClickandStudy se plánuje zhostit role jakéhosi „e-shopu“ všech jazykovek v Česku. Školu najdete jednoduše podle svého bydliště. Na základě hodnocení bývalých studentů a dalších parametrů si vyberete nejvhodnější kurz, výhodou je, že se na stejné stránce můžete na lekce rovnou i zapsat. K dispozici budou i různé on-line výukové programy, většinu z nich si budete moci vyzkoušet zdarma. Web startuje v únoru.

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější