BEST: Organizace, se kterou nejde nebýt nejlepší

BEST: Organizace, se kterou nejde nebýt nejlepší

BEST nemusí evokovat jen přívlastek, který bychom všichni chtěli dostat jako hodnocení svých seminárek, ale pro mnohé znamená také možnost, jak v rámci studia cestovat do zahraničí, prohloubit své technické znalosti, poznat zajímavé lidi z celé Evropy nebo se při studiu jen trochu odreagovat.

BEST je totiž zkratka pro Board of European Students of Technology, neziskovou organizaci, která od roku 1989 pořádá široké spektrum mezinárodních aktivit zacílených na studenty evropských technických škol. Skrz organizaci se můžete zapojit například do pravidelných technicky orientovaných kurzů uskutečňovaných na evropských univerzitách, které trvají přibližně jeden až dva týdny. Prostřednictvím BEST se můžete zúčastnit také inženýrských soutěží jako člen mezinárodního týmu řešitelů praktických technických studií. Jinou možností, jak vycestovat do zahraničí, a přitom nechat doma odpočinout kalkulačky a odborná skripta, jsou volnočasové kurzy BEST Leisure events.

Pobočka BEST v Praze funguje od roku 2009 pod záštitou studentů – dobrovolníků z ČVUT. Od založení pobočky její členové organizují na půdě ČVUT vzdělávací akce, do kterých často zapojují i jiné organizace a průmyslové partnery.

Díky aktivitám, které organizace BEST pořádá, si můžete na různých atraktivních místech starého kontinentu vylepšit nejen odborné znalosti, ale také komunikační a prezentační dovednosti v cizím jazyce. Kurzy jsou vedeny v angličtině a jejich cena, která zahrnuje ubytování a stravu, se obvykle pohybuje okolo 40 €. Po absolvování kurzu studenti obdrží certifikát.

Foto: Studenta

Sezona kurzů BEST je rozdělena do čtyř období a hlásí se na ně s více než čtvrtletním předstihem prostřednictvím registrace na webu best.eu.org a odesláním motivačního dopisu.

Na jaře máte možnost navštívit například Paříž, Milán, Moskvu, Petrohrad, Kyjev nebo Bělehrad. Můžete si také zajet procvičit plíce do Nizozemska, zakousnout Wiener Schnitzel do Rakouska, porozhlédnout se po Litvě či Srbsku, ochutnat gyros v Řecku, zatancovat flamenco ve Španělsku a zavzpomínat na mladá léta v Chorvatsku. Z témat kurzů se můžete těšit třeba na cestování se „Stop looking at the sky, just get there!“, zbohatnutí na „Money Never Sleeps“ a nakouknutí pod slupku na kurzu „What are you made of?“. Seznam všech kurzů je dostupný jak na oficiálních stránkách organizace best.eu.org, tak na webu její pražské pobočky bestprague.cz. BEST Praha najdete také na Facebooku (www.facebook.com/BESTPragueCTU) a se všemi dotazy se můžete obracet na prague@best.eu.org.

Text: Bára Ochozková

Co o BEST říkají samotní studenti?

V létě jsem se účastnila letního BEST kurzu v Německu. Po nezapomenutelných dvanácti dnech, které jsem strávila se studenty evropských technických škol, jsem napsala do BEST Prague, zda bych se také nemohla stát součástí týmu. Být členem má nesčetně výhod, a to nejen těch vzdělávacích. Tento rok pořádáme například Adobe Photoshop kurz, což se mi hodí ke studiu. Další výhodou jsou pevné přátelské vztahy. Vždy, když budete cestovat, najde se někdo, kdo vás rád ubytuje a pohostí. V neposlední řadě jsou to firmy, se kterými BEST spolupracuje. Dostanete se do kontaktu s lidmi z oboru, kteří jsou vstřícní poradit nebo nabídnout praxi. Abych to shrnula, cestování, poznání ostatních kultur, vzdělání, přátelství a praxe – to je balíček, který vám jen tak někdo neposkytne. Práce v BEST je dobrovolná a každý dělá to, na co má čas a co ho baví. Určitě bych všem doporučila vyzkoušet BEST na vlastní kůži. V tuto chvíli probíhá přihlašování na jarní kurzy, tak to nepropásněte!

Martina, studentka ČVUT a členka BEST Prague

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější