Co nabízí studentům Evropský dům v Praze

Co nabízí studentům Evropský dům v Praze

Kousek od Jungmannova náměstí ve stejnojmenné ulici v Praze stojí Evropský dům. Už dlouhá léta působí jako brána do Evropské unie. A má co nabídnout i nám, studentům. Nachází se zde totiž rozsáhlá knihovna, plně vybavená studovna a kino. Evropský dům se studentům pečlivě věnuje, pořádá pro ně pravidelné semináře, akce a soutěže.

V Evropském domě sídlí Zastoupení Evropské komise, Informační kancelář Evropského parlamentu a informační kancelář Úřadu vlády ČR, tzv. Eurocentrum Praha. Jde ale především o centrum pro všechny studenty a lidi, kteří se zajímají o evropské dění a chtějí si zjistit či ověřit související informace. Chtěli byste například odjet na stáž do zahraničí nebo vás zajímá dobrovolnictví? Obraťte se na Evropský dům (www.evropskydum.cz), kde vám rádi poradí.

KNIHOVNA A STUDOVNA

Zajímají-li vás aktuální informace a nejnovější publikace o dění v EU, navštivte knihovnu. V knihovně Evropského domu můžete vybírat z bezmála 3000 knih a dalších stovek časopisů a brožur. Bezplatně si je můžete pročítat buď na místě ve studovně, nebo si je půjčit domů. „Využití studovny, připojení k internetu či používání počítačů je možné zcela bez registrace. Pouze pro půjčování knih domů registrujeme zájemce do naší knihovní databáze, k čemuž stačí pár základních údajů. Všechny naše služby jsou samozřejmě zdarma,“ říká Martin Pelc, informační pracovník Evropského domu.

KINO A GALERIE

Je pravda, že ne všechny zajímavé evropské filmy se dostanou do velkých kinosálů. V kině Evropského domu promítají každou druhou středu od sedmi hodin večer filmy širokého spektra žánrů, na které v programu multiplexů nenarazíte. Skvělé je, že ani za projekce filmů nemusíte zaplatit vůbec nic. Informace o filmu, který se bude promítat, vždy najdete na webových stránkách. Před filmem si můžete prohlédnout výstavu v přízemí budovy, které slouží jako galerie. Výstavy se obměňují často, takže vždycky narazíte na něco nového – nejčastěji na vítězná díla umělců a fotografů z mezinárodních soutěží.

EU PRO STUDENTY

Pojďme se ale podívat na to, čím vším může Evropský dům studentům pomoci. Na stránkách www.euhrou.cz je přehledně zpracováno vše, co by vás mohlo zajímat. Od doporučených studijních materiálů po možnosti studia v zahraničí. Zásadní jsou semináře, panelové diskuse, přednášky a rozličné soutěže, které Evropský dům pravidelně pořádá. „Odměny v rámci soutěží pořádaných ať už Zastoupením EK, nebo našimi partnery bývají různé. Většinou jde o hodnotné ceny v podobě publikací nebo o studijní cesty do Bruselu,“ dodává Pelc. Pokud jste ještě středoškoláci a nejste si svými znalostmi o Evropské unii zcela jisti, vypravte se s celou třídou do Evropského domu na některý ze zábavných programů. Pro vysokoškoláky jsou naopak připraveny pravidelné semináře, které vždy vedou odborníci, politici, novináři nebo zástupci firem či neziskovek. Naučte se využívat nabízených služeb, Evropský dům je tu pro vás!

Co zajímavého se pro vás chystá?

1. 3. až 20. 4.

„Abeceda aktivního občana“ – Výstava plakátů v prostorách Evropského domu, organizuje Nadace Forum 2000 ve spolupráci se Zastoupením EK.

5. 3.

Mazel – Dánský snímek o čtyřicetiletém kulturistovi Denisovi, který se rozhodne odjet do země zaslíbené hledat pravou lásku.

12. 3.

„Problémy eurozóny na začátku roku 2014“ – jak jsou na tom členské státy? Seminář Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

19. 3.

Z popelnice do lednice – Německý film režiséra Valentina Thurna předkládá znepokojivá a alarmující fakta o našem vztahu k jídlu a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit.

26. 3.

"Erasmus+ - má nějaké skutečné plus?" - Seminář Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Veškeré akce najdete na stránkách www.evropskydum.cz

TEXT: JANA SAMŠUKOVÁ

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější