Vzbuďte se, ale nepřestávejte snít. Pročbyne?

Vzbuďte se, ale nepřestávejte snít. Pročbyne?

Pourquoi Pas? ¿Por qué no? Warum Nicht? Perche No? Why Not? V polovině února vířilo sousloví „Proč By Ne?“ chodbami budov Evropského parlamentu v Bruselu v různých jazycích a obměnách. Úspěšný projekt europoslankyně Martiny Dlabajové uzavíral svůj první rok fungování slavnostním večerem na půdě parlamentu, kde vyprávěli aktéři projektu své profesní a osobní příběhy.

PročByNe? Pod chytlavým slovním spojením se skrývá zkratka méně tajemného názvu projektu motivačních stáží Propojení českého byznysu proti nezaměstnanosti. „Projekt je součástí tématu prevence nezaměstnanosti mladých lidí, kterému se věnuji ve Výboru pro zaměstnanost a sociální věci. Samozřejmě cílem tohoto projektu není systémově vyřešit problém nezaměstnanosti mladých v Evropě. Chci nabídnout mladým lidem příležitost dostat se na dva týdny na pracovní pozice, které nejsou stážistům běžně přístupné, aby mohli prožít svůj profesní sen a zažít něco, co změní jejich postoj k budování kariéry a přístup k vlastnímu životu,“ říká na úvod o svém projektu motivačních stáží jeho autorka europoslankyně Martina Dlabajová.

V roce 2015, prvním roce projektu, se týmu kolem Martiny Dlabajové podařilo plnit profesní sny téměř třiceti studentům. Tito mladí lidé absolvovali loni atraktivní stáž a své příběhy a zážitky 15 z nich vyprávělo zástupcům Evropského parlamentu v polovině února přímo v Bruselu.

„Stáž v Nestlé byla neskutečná. Teď vím, v kterém směru se musím dál vzdělávat. Piluju jazyky, dostudovávám si věci týkající se hygieny potravin a jednám s personalisty firmy o další, tentokrát snad již dokonce půlroční stáži. Musím na sobě hodně pracovat, ale vím, že tohle je přesně to, co chci dělat,“ vypráví s nadšením publiku studentka potravinářství Iveta Urbanová.

Foto: Studenta

Vedle ní souhlasně přikyvují dva studenti práv Karel Jandásek a Tereza Ivanovová. Karel jako vůbec první stážista projektu dva týdny stínoval ministra financí Andreje Babiše, Tereza pracovala na novele zákona o filmových pobídkách na Státním fondu kinematografie. „V projektu se potkáváme s mladými lidmi z různých oborů a každého z nás posunula osobní zkušenost někam dál. Právě moji vrstevníci, se kterými trávím tyto tři nabité dny v Bruselu, jsou pro mě prakticky stejně inspirativní, jako způsob organizace práce a času pana ministra,“ rozhlíží se kolem Karel.

Kousek od něj vypráví analytikům Evropského parlamentu o svém víně Albert Vyoral, který dva týdny sbíral know how severoitalského vinařství u zkušeného vinaře v oblasti Friuli, a u stolečku u dveří zapáleně debatuje s dámami z Evropské komise další ze stážistů Jakub Kouřil. Plynule přitom přechází z angličtiny do italštiny, až dámy žasnou. Snad dokonce ještě více, než nad ručně šitou saténovou halenkou budoucí módní návrhářky Johanky Veselé, která spolu se dvěma kolegyněmi oblékala hvězdy na karlovarském filmovém festivalu.

Patnáctka mladých stážistů Evropě učarovala. Krásné stážistky časopisu Elle listují s návštěvníky slavnostního večera svým listopadovým veledílem a plánují nejnovější focení, budoucí režisér Vojta se s publikem loučí slovy „See you in Hollywood“ a když jsou snědeny všechny lentilky i gumoví medvídci a vypito Albertovo víno ročníku 2015, nezbývá, než se rozloučit s konstatováním, že to byl ročník skutečně skvělý. A nejen pro víno. „Vzbuďte se, ale nepřestávejte snít,“ prosí přítomné Martina Dlabajová a sama už plánuje další stáže pro rok 2016.

Foto: Studenta

Svou šanci dostanou třeba kuchaři nebo zájemci o české zákony a právo. A pokud si za svými sny půjdou stejně jako stážisté roku 2015, možná se za rok také podívají přímo do Bruselu. Mladí lidé tady s Martinou Dlabajovou a jejím týmem strávili celé tři dny. Nahlédli do fungování evropských institucí a poznali krásy hlavního města Evropy. Vylepšovali své rétorické schopnosti a rozmlouvali s osobnostmi evropských úřadů. Okouzlili Evropu.

Všechno je možné. PročByNe?

Text: Alžběta Vejrostová

Foto: Alžběta Vejrostová

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější