Foursquare: Tipy, jak z něj pro sebe a studium vytěžit maximum

Foursquare: Tipy, jak z něj pro sebe a studium vytěžit maximum

Získat tip na dobrou restauraci nebo najít kamaráda ve městě může být někdy problém. Od toho tu mám Foursquare, geolokační síť založenou na ohlašování v místě, kde se nacházíš. Díky rozsáhlé databázi od uživatelů hned uvidíš doporučení, co neminout a od čeho utéct.

Celé je to hra. Pokud se rozhodneš přátelům prozradit svou aktuální polohu a přidáš třeba fotku s tipem jakou položku v menu si objednat, získáš odměnu nazpět. Soupeří se o body do žebříčku, případně série odznáčků (říkáme jim badge). Všichni hráči se snaží uloupit nejlepší pozici daného místa, pro nejčastějšího návštěvníka. Mayor, jak se takový hráč nazývá, obvykle získává v podniku lákavou výhodu nebo alespoň pocit částečného vítězství.

Každý k Foursquare přistupuje rozdílně. Nejsi-li soutěživý typ, využij možnost rychlé orientace v cizím prostředí. Už nejednou jsem věděl, kde mi obsluha načepuje dobré pivo a kam zajít, když chci mít chvíli klid. Foursquare je založen na lidech a naší chuti kritizovat, o něco méně chválit. Lepší databázi v současnosti nenabídne nikdo.

Po čase hraní síť zavedla listy. Seznamy míst na společné téma pro větší přehlednost. Od té doby vím, jakých 200 míst navštívit v Praze, tuším, kudy bych plánoval cestu po rozhlednách v republice a jsem si stoprocentně jist, kde se levně a dobře najím.

Foto: Studenta

Slovníček Foursquare pojmů

check-in = přihlášení na konkrétní místo, kde se právě nacházím

mayor = člověk, který je na daném místě nejčastěji

badge = odznáček, získáš ho třeba za návštěvu určitého počtu pizzerií, knihoven nebo bazénů

list = seznam míst, často tematicky zaměřený

superuser = velmi aktivní uživatel, který pomáhá s organizací a administrací míst na Foursquare

Začátkem zkouškového jsem přemýšlel, která místa jsou vhodná pro přípravu na testy. Ohrané kavárny, parky nebo vlastní kolej zná každý, i když ani takový tip není k zahození, a tak jsme všechna doporučení začali skládat do listu Kde se dobře učí. Až si založíš Foursquare, najdi oblíbené místo (zejména mimo Prahu) a napiš nám o něm na redakce@studenta.cz. Každý student bude mít poté stručný a chytrý přehled při sobě. To je totiž na této hře nejlepší, přístup máš kdykoli z mobilu s internetem.

Foto: Studenta

Jako s každou neřestí ani tady se nesmí nadšení přehánět, ale já si myslím, že tě Foursquare chytne. Nemusíš dávat světu vědět pokaždé, když jsi doma či ulehneš pod strom na zahradě. Nastavení sítě sice dbá na soukromí a nehrozí, že by se ti za paty přilepil šmírák. Ovšem ani kamarády nebude zajímat každý tvůj nic neříkající krok.

Z geolokační sítě se stal také dobrý marketingový nástroj. Firmy objevily, že nenásilnou a poměrnou levnou formou mohou nalákat nové zákazníky. Pro nás studenty to převážně znamená, že získáme slevy za pouhé návštěvy například knihkupectví. Pokud budeš často odpočívat v kavárně, jako mayor můžeš získat kafe zdarma nebo za první check-in nějaký bonus, třeba limču. Tyto akce se nazývají special. Oranžovým štítkem upozorňují na zajímavou nabídku v podniku. Leckdy se tak dá strávit odpoledne za babku. Díky zdvořilosti uživatelů se často mezi tipy u místa objevují hesla na dostupné Wi-Fi.

Přebral jsem si geolokační hru po svém a využívám z ní to nejlepší. Zkus to taky, nebudeš litovat.

Text: Jakub Vaněk, Superuser (foursquare)

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější