reklama
 
Hledáte relaxaci a odpočinek?  Zkuste mandaly!

Hledáte relaxaci a odpočinek? Zkuste mandaly!

Slyšeli jste už někdy slovo mandala? Že ne? Nevadí, seznámíme vás s nimi… Je to docela zábavná a zajímavá věc. Mandaly vám pomohou uklidnit mysl a soustředit se. Pro studenty v době Facebooku velmi praktické, že?
reklama

O co vlastně jde?

Slovo mandala pochází ze sanskrtu a znamená kruh nebo střed. Proč zrovna kruh asi není třeba dlouze vysvětlovat – kruhový princip je v přírodě i ve vesmíru všudypřítomný. Mandalu bychom našli v Indii, je ale také součástí indiánských, afrických i australských kultur. Co vás možná překvapí nejvíce je to, že mandalu objevíme i v evropské tradici. Ptáte se kde? Přece v řadě gotických katedrál v podobě oken nebo půdorysu kruhového labyrintu v dlažbě.

Dnes se mandala, o níž chceme mluvit v tomto článku, používá zejména při duchovním cvičení, v medicíně jako arteterapie nebo jen pro relaxaci a odpočinek.

Jak se s mandalou pracuje?

S mandalami se dá pracovat různě. Někomu vyhovuje se do mandaly jenom zahledět a meditovat. Jiní lidé dávají přednost vybarvování mandal, které se dají předkreslené koupit v obchodě jako omalovánky. Mnohé zase uklidňuje, mohou-li si svou mandalu sami vytvořit kreslením různých tvarů.

Foto: Studenta

Barevná kombinace a způsob uspořádání mandal do středu nás vtahují dovnitř, přitahují naši mysl a podporují tak naše soustředění. Vyznavači mandal často doporučují, aby se lidé u mandal úplně uvolnili. K tomu napomáhá například relaxační hudba a absolutní klid. „Po dokončení obrázku je dobré nad ním chvíli relaxovat. Člověk má potom úplně vyčištěnou hlavu,“ prozradila studentka Markéta, které mandalám holduje. Připomíná přitom, že od obrázku byste neměli nikdy odejít, pokud jste ho ještě nedokončili.

Jaké druhy mandal existují?

Mandal existuje nekonečné množství. „Důležité je zejména rozmístění barev a také vysvětlení jednotlivých symbolů. Například uprostřed mandaly je barva, která je pro nás v danou chvíli pocitově důležitá,“ vysvětluje Markéta. Čtverec v mandale symbolizuje stabilitu, spirála cestu, duha radost, trojúhelník sílu. A co znamenají jednotlivé barvy? „Červená je láska, zelená nový začátek, hnědá bezpečí…“ říká Markéta.

Kde a za kolik se dají mandaly koupit?

Mandaly na omalování seženete v knihkupectví, například v Neoluxoru prodávají Mandaly lásky – relaxace s pastelkami za 135 korun. Koupit se samozřejmě dají už hotové mandaly – seženete je například zde http://www.mandaly-shop.cz za 159 korun.

Tip pro chudé studenty: nevybarvené mandaly se dají samozřejmě stáhnout také na internetu. Stačí do vyhledávače obrázků Google zadat "mandaly" a můžete si vybrat!

Lucie Kožíšková

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější