Inovací roku se stala unikátní trubička do krku, uspěl i tým z Masarykovy univerzity

Inovací roku se stala unikátní trubička do krku, uspěl i tým z Masarykovy univerzity

Nejlepší tuzemskou inovací roku 2012 se stal projekt Degradabilní jícnový stent s degradabilním potahem, který pomáhá pacientům s onemocněním jícnu. Jedná se o trubičku, která rozšíří zúžený jícen například při nádoru, autonehodě nebo v jiné krizové situaci. Hlasovalo pro ni 41 procent účastníků Festivalu Česká inovace, který se konal 27. února v Národní technické knihovně v Praze.

Autorem vítězného projektu, který byl zařezen do kategorie Inovační hvězda určené pro malé a střední firmy, je společnost Ella – CS. Primárně je určen lékařům ošetřujícím pacienty s poškozením jícnu, léčba je pro ně komfortnější a méně nákladná. Tento produkt je světovým unikátem.

Tato jícnová trubička vznikla na základě poptávky po speciální výztuži, která se musí vstřebat. Dá se zavést do trávicího traktu nebo do dýchacích cest, investice do tohoto produktu se pohybovala v řádu miliónů korun, popisuje autor projektu, vystudovaný lékárník Karel Volenec.

Foto: Studenta

Vítězný projekt vzešel z vítězů pěti kategorií soutěže Česká inovace. V kategorii Inovativní nápad určené jednotlivcům a studentům porota vybrala projekt týmu Masarykovy univerzity v Brně nazvaný Tvorba aerosolu vzorků pomocí tepelného odpařování diodovými lasery. Metoda funguje pro určování přítomnosti kovů jako je olovo, cín, zinek či kobalt v nejrůznějších kapalinách, krvi nebo v potravinách. Její výhodou je především nízká cena, vysoká rychlost a snadný transport.

V kategorii Nadějná inovace zahrnující živnostníky a začínající firmy zvítězil projekt firmy Flexicat tools nazvaný Nástroje a technologie pro tmelení a broušení velkých a zakřivených ploch. Inovace je jedinečná díky unikátnímu rozložení tlaku na celou pracovní plochu a využití principu stěrače. Broušení je rychlejší a spotřebuje méně materiálu.

Uspěl také syrovátkový nápoj a program pro školáky

V rámci kategorie Inovativní firma pro velké podniky a korporace porota vybrala Syrovátkový nápoj Fitness společnosti Madeta, který díky syrovátkovým bílkovinám dokáže člověka nasytit a potlačit pocit hladu. Cílovou skupinou jsou lidé s aktivním životním stylem.

Foto: Studenta

V úplně nové kategorii Veřejná správa uspěl Program vytváření a rozvíjení zájmu žáků o vědecké a technické obory v Pardubickém kraji, jehož autorem je Asociace pro mládež, vědu a techniku. Inovace je zaměřena na ovlivňování zájmu žáků základních škol o vědecké a technické obory. Program umožnil v Pardubickém kraji experimentálně ověřit, že je možné v průběhu pěti let zapojit do aktivit na úrovni kraje až tisíc žáků, pedagogů, rodičů i odborníků a propojovat vzdělávací soustavu s praxí.

Vybíralo se ze 110 přihlášených projektů

Celkem se do soutěže Česká inovace přihlásilo 110 projektů z různých sfér průmyslu, obchodu, vědy nebo státní správy. Finalisty v pěti kategoriích vybírala porota z řad ředitelů firem, vědeckých a akademických pracovníků i novinářů.

Soutěž má za cíl pomoci zajímavým inovacím uplatnit se na trhu, vzájemně jejich autory propojit a vytvářet v Česku inovativní prostředí. Organizátorem festivalu, kterého se letos zúčastnilo téměř 500 návštěvníků, je Česká inovace o.p.s. a společnost Blue Events.

Soutěž podporují významné firmy a instituce, které inovátorům poskytují své zkušenosti. Je mezi nimi například 3M Česká republika, Era, obchodní značka ČSOB, PwC Česká republika, Zátiší Group, Raiffeisenbank, O2 Media a řada dalších.

Foto: Studenta

Bez inovací se neprosadíte, říkají šéfové firem

Jak vidíme na počtu přihlášených projektů do soutěže Česká inovace, počet zajímavých nápadů a inovačních myšlenek v České republice stoupá. My chceme pomoci vítězným nápadům k dalšímu prosazení pomocí ušitou na míru, zveme je například do našeho 3M inovačního centra a k inovačnímu workshopu,“ říká David Vrba, generální ředitel společnosti 3M Česko, která je iniciátorem a generálním partnerem projektu Česká inovace.

Trh, a jedno v jakém oboru, v nejbližších letech potáhnou hlavně okamžitá řešení. A inovace představují změnu a novinky, stejně jako Era představuje úpravu přístupů k finančním službám a nové pohledy na komplexnost obsluhy moderního klienta. I o takových tématech se budeme bavit při navazujících workshopech nejen s vítězi festivalu v Era světě na pražském Jungmannově náměstí, “ říká Jan Lamser, člen představenstva ČSOB.

Neustále vylepšovat své produkty a způsob jejich prodeje musí dnes každá firma, jinak jí konkurence uteče. Pokud chcete utéct konkurenci, musíte přijít se skutečně průlomovou inovací, která přiměje zákazníky uspokojovat jejich potřeby jiným způsobem než dosud,“ říká Jiří Moser, řídící partner PwC Česká republika.

Více informací o Festivalu Česká inovace 2013 naleznete na www.festival-cin.cz

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější