reklama
 
Istanbul: Vůně orientu a hlavně nového oblečení

Istanbul: Vůně orientu a hlavně nového oblečení

V honbě za luxusním nebo levným či ojedinělým oblečením jsou lidé ochotni cestovat přes půlku Evropy. Německo, Anglie, Polsko… Všechny tyto země jsou proslaveny obchodními řetězci, které nabízejí cenově velmi výhodné oděvy, i když se započítá cesta a zastávka na benzínce pro bagety. Takhle pořízené oblečení má však často problém s kvalitou a můžete být rádi, když vám vydrží pár návštěv pračky. 
reklama

Jak ale skloubit cestování, nákupy a nezbankrotovat? Zkuste si zaletět do tureckého Istanbulu. Letenky je potřeba sice hlídat, ale když už se zadaří, vyjde vás cesta tam a zpět cca na 3000. Ubytování je lepší řešit předem a neorientovat se podle hvězdiček na hotelu. Jsou schopni si je vystřihnout z alobalu a nalepit vedle názvu ubytovny, jen aby přilákaly Evropany. Nenechte se však odradit, ceny jsou výhodné a na nákupy Vám stačí víkend. Jestli se děsíte jazykové bariéry, tak úplně zbytečně. Budete překvapeni, kolik vět týkajících se nakupování ovládají v češtině.

Kde nakupovat:

I přes velké množství obchodních domů v centru Istanbulu se projděte do Bazaru. Není to vetešnictví, jak si může někdo myslet, ale jejich národní „trh“. Kdo neviděl, nepochopí. Jedná se o monstrózní uskupení domů, stanů, stánků, stolků, kde každý prodává, co umí. Přivítá vás sto vůní a atmosféra, která vás pohltí, nebo odradí - ale rozhodně silný zážitek. Takovým místem projít se stejným množstvím peněz, jako jste si sebou zpočátku vzali, je umění.

Foto: Studenta

Co nakupovat:

Turecko a většina jiných zemí exceluje ve výrobě kožených oděvů a módních doplňků. Kvalita těchto výrobků bývá velmi vysoká, za cenu, kterou jinde neseženete. Prodejci jsou ochotni projít i zkoušku ohněm, tedy že vám „ověří“ pravost výrobků zapalovačem. Když nenajdete svou velikost, nikdy neuslyšíte větu: „Sluší, není malý, není velký, tak akorát!“ Naopak, obchodníci přijdou s metrem a nabídkou ušití do druhého dne za stejnou cenu. Je samozřejmě lepší nepřemýšlet, jak to zvládnou, ale prodejci jsou tak propojeni, že bratranec strýčka z druhého kolene od matky vaší velikost určitě má.

Košile, trika a jeansové výrobky jsou na tom stejně jako kožené. Jejich kvalita je úžasná. Často jako zdobení používají nášivky různých světových značek. Někdy dokonce několik na jeden výrobek. Když se tímto zdobením nenecháte odradit, dostanete kvalitní kus oblečení, který většinou překonává precizností zpracování své originální vzory.

Když už se vydáte nakupovat do orientu, byl by skoro zločin si nekoupit nějaké koření, keramické výrobky nebo dřevěné vyřezávané předměty. Jako ideální kuriozita jsou luxusními kameny zdobené šavle, které jsou určeny jen pro dekoraci příbytku. Jejich funkčnost je podobná asi jako list mokrého papíru.

Pro movitější jedince je v Istanbulu nepřeberné množství zlatnictví, které nabízí šperky všeho druhu za zlomek ceny než v České republice. A ano, opravdu jsou zlaté… tedy aspoň většina z nich.

Foto: Studenta

Jak nakupovat:

Smlouvat smlouvat a zase smlouvat. Jinak to prostě nejde. Nechcete přece urazit místní tradici! Ideální je psát ceny na papírek nebo ukazovat na prstech. Neukazujte je na mobilu, jinak vytáhnou z kapsy muzejní kousek a budou se s vámi hádat, že jste bohatí, tak ať platíte víc. Jazyk pro domluvu používejte vlastní nebo anglický. Jestli mluvíte německy, tak raději zapomeňte všechny výrazy. O Němcích je známé, že zaplatí i s úroky.

I když se vám může zdát nákup tak daleko od domova nevýhodný (letenky, ubytování…), přesto se vám vše stokrát vrátí. Kvalita zboží je nepoměrně vyšší, něž byste za stejnou cenu dostali ve střední Evropě. Taky si zažijete trochu vzrušení u smlouvání a pocit výhry, že jste ukecali klidně o 50 %.  Nemusíte se však bát, místní si na vás vydělali tak jako tak. Když už nic jiného, poznáte kulturu tolik odlišnou od té naší z její nejvlídnější stránky a popovídáte si v češtině na samé hranici Asie.

Text: Tereza Rybková

reklama

Mohlo by tě zajímat

Nejnovější